در جهان مکان‌هایی وجود دارد که بنا به دلایل مختلفی ورود به آن‌ها برای عموم مردم ممنوع است. ورود به برخی از این مکان‌ها به خاطر خطرات زیادی که دارند (مانند جزیره‌‌ی مارها) و برخی دیگر به دلیل ارزش بسیار زیاد فرهنگی یا مذهبی(مانند غار لاسکو) از سوی دولت‌ها غیرقانونی اعلام‌شده است. با ما همراه باشید تا تعدادی از این مکان‌ها را بشناسیم.

غار لاسکو، فرانسه

غار لاسکو را یکی از میراث ارزشمند بشری می‌دانند. در این غار نقاشی‌هایی که قدمت آن به ده‌ها هزار سال پیش می‌رسد، کشف شده است. این غار زیبای ماقبل تاریخ با نقاشی‌ای شگفت‌انگیزش یک‌بار به روی عموم مردم گشوده شد اما متأسفانه در سال ۱۹۶۳ برای جلوگیری از تخریب آن، دوباره به روی مردم بسته شد. دلیل این کار هم واضح است؛ برخی از بازدیدکنندگان روی نقاشی‌های غار، دوباره نقاشی کشیده بودند.

جزیره‌ی سرتسی، ایسلند

این جزیره آتش‌فشانی کوچک، در طول فوران‌های آتش‌فشانی فراوان اقیانوس اطلس در طول دهه ۱۹۶۰ به وجود آمد و یکی از عجایب زمین‌شناسی است. هیچ‌کس حق ورود به این جزیره یا حتی نزدیک شدن به آن را هم ندارد. تنها تعدادی از دانشمندان و زمین‌شناسان برای کشف چرایی این پدیده و مطالعه روی آن، اجازه‌ی ورود به سرتسی را دارند.

پناهگاه جهانی بذرها، نروژ

در این نوع پناهگاه‌ها، انواع بذرهایی که در جهان قابل کشت هستند، نگهداری می‌شود. دلیل ایجاد چنین مکان‌هایی هم این است که در صورت بروز فاجعه‌ای جهانی که معمولاً آخرالزمان نامیده می‌شود، بشر اندک ذخیره‌ای برای ادامه‌ی حیات خود داشته باشد. دلیل ممنوع بودن ورود به این مکان کاملاً روشن است. جاذبه های گردشگری نروژ

جزیره‌ی سنتنیل(نگهبان شمالی)، مجمع‌الجزایر آندامان، اقیانوس هند

جزیره‌ی سنتنیل شمالی از آن دسته از مناطق کره‌ی زمین است که هیچ نشانه‌ای از تمدنی که ما می‌شناسیم، در آنجا وجود ندارد. ساکنان این جزیره همچنان به‌صورت بدوی چندین هزار سال قبل زندگی می‌کنند و کاملاً از نادیده گرفته شدن و دور ماندن از تمام جهان راضی هستند. بومیان این جزیره به‌هیچ‌وجه مردم مهمان‌نوازی نیستند. آن‌ها در صورت مشاهده‌ی فردی از جهان خارج بدون هیچ درنگ و پرسشی او را می‌کشند. درصورتی‌که قدم به این جزیره بگذارید، با بارانی از تیرها مورد استقبال قرار خواهید گرفت.

منطقه‌ی ۵۱، نوادا، آمریکا

این منطقه یکی از اسرارآمیزترین نقاط آمریکاست. ورود یا نزدیک شدن به این منطقه کاملاً ممنوع است و کسی اطلاعی ندارد که دولت آمریکا در این منطقه مشغول چه کاری است. اگر به این منطقه نزدیک شوید، توسط «اف.بی.آی»، «سی.آی.ای» یا گروهی از موجودات فضایی دستگیر می‌شوید.

کلیسای Tablet، اتیوپی

اگر به اتیوپی سفر کنید، خیلی راحت این کلیسا را پیدا می‌کنید. همه جای این کشور آفریقایی از این کلیسا و اسرارآمیز بودن آن خبر دارند. گفته می‌شود «صندوق مقدس» که یکی از ارزشمندترین و افسانه‌ای‌ترین دارایی‌های یهودیان و البته مسیحیان است، در این کلیسا نگهداری می‌شود. صندوق مقدس یا «صندوقچه‌ی عهد» که یکی از مفاهیم و پایه‌های مهم متون دینی یهودیان است، دربردارنده‌ی ۱۰ فرمان حضرت موسی (ع) و نیز عصای هارون است و در ادبیات و فرهنگ‌عامه‌ی مغرب زمین جایگاه ویژه‌ای دارد. ورود به این کلیسا فقط برای نگهبانان این صندوق امکان‌پذیر است.

نیهااو، هاوایی، آمریکا

دلیل این‌که ورود به این جزیره در هاوایی ممنوع است، کاملاً مشخص و بدیهی است؛ اینجا یک ملک شخصی است. تنها با اجازه‌ی خانواده‌ی «رابینسون» می‌توانید وارد این جزیره شوید.

کلوب شخصی آقایان سفیدپوست، لندن، انگلستان

کلوب اختصاصی بریتانیا، تنها برای پسران و آن‌هم پسران نخبه است. اگر شما یکی از اعضای این کلوب نیستید و خیلی هم علاقه دارید که عضو شوید، ۳۵ عضو این کلوب باید شرایط عضویت شما را بررسی کنند پیش از آنکه حتی بتوانید به این مکان نزدیک شوید.

پووگلیا، ایتالیا

جزیره‌ی کوچک «پووگلیا» بین «ونیز» و «لیدو» قرارگرفته است. پووگلیا زمانی مورد استفاده‌ی یک انستیتوی روانشناسی بود، که گفته می‌شود در آن بیماران مورد آزمایش و شکنجه قرار می‌گرفتند. امروزه مردم بر این باورند که این مکان خالی از سکنه است؛ با این حال دولت هنوز هم اجازه‌ی بازدید از این منطقه را به هیچ‌کس نمی‌دهد. شهر کاندلا ایتالیا

جزیره‌ی مار، برزیل

از دور این جزیره‌ی استوایی بسیار زیبا به نظر می‌رسد؛ اما رازی ترسناک در دل خود دارد. «لیها د کومادا گراند» که به‌جزیره‌ی مار معروف است، محل زندگی صدها افعی خاردار طلایی است. ماری تند و تیز و سمی که در طول چند قرن اخیر، انسان‌های زیادی را که پای در این جزیره گذاشته‌اند، به کام مرگ فرستاده‌ است. دولت برزیل هر نوع بازدید از این جزیره را ممنوع اعلام کرده است؛ البته به‌جز دانشمندانی که گاه‌به‌گاه برای مطالعه روی این مکان وارد جزیره می‌شوند.