۱۱ کاری که هرگز در لائوس نباید انجام دهید
امتیاز ما

مردم لائوس دارای فرهنگی بسیار روشن‌فکرانه و پذیرای ایده‌های نو و جدید هستند. آن‌ها با افرادی که طرز تفکر و احساسات متفاوتی هستند، مشکلی ندارند. شعار جالب مردم لائوس این است: «زندگی کن و اجازه بده تا زندگی کنند». با وجود تمام این سادگی مردم لائوس، کارهایی هست که شما برای حفظ امنیت خود و احترام به افراد محلی هرگز نباید در مکان‌های عمومی این کشور انجام بدهید. در ادامه لیستی از فعالیت‌هایی ممنوعه در لائوس  را به شما معرفی خواهیم کرد. با مجله دور و نزدیک همراه باشید.

هرگز یک راهب را لمس نکنید

راهب | لائوس

لمس کردن یک راهب و یا حتی یک فرد تازه‌وارد به یک فرقه مذهبی یک عمل ناشایست به حساب می‌آید و اگر شما زن باشید این عمل کاملا تابو است. بانوان باید کاملا مراقب باشند تا حتی در خیابان، معابد و یا حتی هنگام استفاده از یک تاکسی مشترک، حتی ردای یک راهب را لمس نکنند. بانوان نباید مستقیما وسیله‌ای را به یک راهب بدهند، باید آن را به یک مرد داده تا او آن وسیله را به دست راهب برساند. تنها استثنا هنگام دادن صدقه صبحگاهی است، که می‌توانند پول یا غذای صدقه را در کاسه‌ی راهب بگذارند.

بدون راهنما به گشت و گذار نروید

 

طبیعت لائوس

با وجود اینکه لائوس در مقایسه با کشورهای همسایه‌اش بسیار امن‌ است، اما خطرات مخصوص به خود را دارد. ۲۶۰ میلیون بمب خوشه‌ای در  بین سال‌های ۱۹۳۷ تا ۱۹۶۴ بر روی لائوس انداخته شده است، که تعداد زیادی از آن‌ها هنوز خنثی نشده‌اند و قسمت‌های جنگلی و روستایی این کشور را آلود کرده‌اند. این بمب‌ها هر ساله باعث کشته و زخمی شدن بیش از ۱۰۰ نفر می‌شوند. اگر قصد پیاده‌روی دارید حتما در مسیر بمانید و چه بهتر که از یک راهنما که با زمین‌های اطراف و زبان محلی منطقه آشنایی دارد کمک بگیرید تا با خیالی آسوده از طبیعت این کشور زیبا لذت ببرید.

به هیچ وجه با پلیس بحث نکنید

پلیس لائوس

اگر به هر دلیلی پلیس جلوی شما را گرفت، بحث کردن و رفتن به اداره‌ی پلیس اصلا توصیه نمی‌شود. پلیس‌هایی که درآمد کمی دارند به دنبال این هستند تا توریست‌ها را به منبع درآمد دومی برای خود تبدیل کنند، تنها کافی است که رشوه کوچکی به آن‌ها بدهید و به راهتان ادامه دهید. بحث کردن درباره‌ی این که تعداد زیادی از افراد محلی را درحال انجام همان کاری که شما را برای آن جریمه کرده‌اند دیده‌اید هیچ فایده‌ای نخواهد داشت. سیستم قانون در این کشور با تمام کشورهای دیگر تفاوت دارد، بهترین کار این است که از دستورات پلیس پیروی کنید.

هنگام ورود به خانه‌ها و معابد کفش‌های خود را دربیاورید

فرهنگ مردم لائوس

در بسیاری از کشور‌های جنوب آسیا، کفش‌ها به خارج از خانه تعلق دارند و برای داخل خانه کفشی مخصوص یا پای برهنه ترجیح داده می‌شود. در لائوس این خط فکری علاوه بر خانه‌ها و معابد در بعضی مغازه‌ها و رستوران‌ها نیز انجام می‌شود. هنگامی که شک داشتید که آیا باید کفش‌هایتان را دربیاورید یا نه، فقط کافی است تا همان کاری را بکنید که دیگران انجام می‌دهند. ممکن است که میزبانتان به شما بگوید که لازم نیست که کفش‌هایتان را دربیاورید، اما اگر خودش کفشی به پا نداشت، مودبانه است که شما نیز کفش‌هایتان را دربیاورید. مردم لائوس، مردمی تعارفی هستند.