سفر به لیسبون

لیسبون پایتخت و بزرگ‌ترین شهر کشور پرتغال و مرکز ناحیهٔ لیسبون است. این شهر شهری مدرن و مبتنی بر اصول شهرسازی است. حتی محیط صمیمی و دوستانه لیسبون در مواجه با توریست­ ها محدودیت­ های خاص خود را دارد و از آنجا که سفر به پرتغال هر روز برای توریست­ های بیشتری جذابیت پیدا می­کند، لیست «کارهایی که نباید در لیسبون انجام داد» طولانی­ تر می­شود. در اینجا لیستی از کارهایی که هرگز نباید در سفر به لیسبون انجام دهید را برای شما آورده­ایم.  بلیط هواپیما را ارزان خریداری کنید.

 در سفر به لیسبون این موارد را رعایت کنید

زباله­ ها و بطری­ های خالی را روی زمین پرت نکنید

لیسبون یک شهر زیبا و پر جنب و جوش است که مردم محلی به آن افتخار می کنند. انداختن زباله روی زمین بی ­احترامی بزرگی محسوب می­شود. بهتر است کار درست را انجام دهید  و نزدیک­ترین سطل زباله را پیدا کنید.

سفر به لیسبون

نگویید « پاستل د ناتا» را دوست ندارید

« پاستل د ناتا» شیرینی مورد علاقه مردم محلی است. بعضی‌ها آن را به نام پاستل د بلم نیز می‌شناسند این شیرینی‌ شکل کاپ‌کیک یا شیرینی‌ فنجانی ‌دارد، مهم نیست که شما این شیرینی را دوست ندارید، اما نیازی نیست که آن را در سفر به لیسبون بیان کنید. خرید بلیط هواپیما تهران لیسبون.

هرگز نگویید: « من عاشق ارزانی این شهر هستم!»

مانند پورتو، در سفر به لیسبون هم هیچگاه بیان نکنید که عاشق قیمت ­های ارزان اجناس در این شهر هستید زیرا ممکن است آنها دید دیگری نسبت به قیمت­ ها داشته باشند. به یاد داشته باشید که ممکن است اقتصاد کشور پرتغال به خوبی کشور شما نباشد.

نگویید «گراسیاس»

کلمه متشکرم در پرتغالی «اوبریگادو» است. مردم پرتغال به زبان اسپانیایی صحبت نمی­ کنند. بنابراین تمرین زبان اسپانیایی در اینجا کمکی به شما نمی ­کند، حتی ممکن است تلفظ کلماتی در پرتغالی توهین محسوب شود.

سفر به لیسبون

فکر نکنید همه زبان انگلیسی را می ­فهمند

بله، بسیاری از مردم لیسبون می­توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند، و این یکی از مزیت­ های لیسبون برای بازدیدکنندگان است. با این حال در سفر به لیسبون  فرض را بر این نگذارید که با هر شخصی می­خواهید ارتباط برقرار کنید، می­تواند انگلیسی صحبت کند. سعی کنید چند کلمه و عبارت پرتغالی را یاد بگیرید.

هرگز نگویید «ما این کار را در کشورمان بهتر انجام می­دهیم»

به طور خلاصه، برای کسی مهم نیست که کاری در کشورهای دیگر چطور انجام می­شود. شاید مردم محلی هم از بعضی چیزها راضی نباشند، اما گفتن اینکه این کار در شهر دیگری بهتر انجام می­شود به هرحال آزار دهنده است.

لطفا خیابان­ ها و پیاده­ روها را مسدود نکنید

خوب است که هنگام بازدید از یک شهر جدید هیجان ­زده شوید. گرفتن عکس بخشی از تجربه ­های جدید است، اما خیابان­ ها یا محل ورود/خروج خانه­ ها را مسدود نکنید. این موضوع در مکان­ هایی که جاده ­ها و پیاده­ روها باریک­تر هستند بیشتر به چشم می­خورد، اما راه رفتن وسط جاده در این محل جدید دوستانه به نظر نمی­رسد.

سفر به لیسبون

در سفر به لیسبون درخواست غذاهای عجیب و غریب را ندهید و یا با رژیم به آنجا نروید

لیسبون شهری پر از مغازه­ های شیرینی فروشی، نانوایی و رستوران­ های دنج است که غذاهای ساده ­ای را ارائه می­دهند. حتی اگر در بهترین رستوران­ های لیسبون هم هستید، سفارش غذاهای عجیب آشپز و خدمه را تحریک می­کند. به علاوه بودن در رژیم غذایی باعث می­شود نتوانی همه ­ی چیزهای جدیدی را که در سفر به لیسبون به شما ارائه می­دهند را تجربه کنید.

در مورد چگونگی انجام کارها در لیسبون شکایت نکنید

به غیر از مرکز شهر، بقیه رستوران ­ها معمولا بعد از نهار، حدود ساعت ۳ بعر از ظهر بسته می­شوند و در زمان شام بعد از ساعت ۷ عصر باز می­شوند. درخواست شما از یک رستوران برای اینکه برای شما استثنا قائل شوند (حتی اگر باز باشند) تنها باعث می­شود شما را به نزدیکترین کافه برای ساندویچ راهنمایی کنند. لیسبون هم مانند همه شهرهای دیگر است، هیچ کس نمی­خواهد در مورد شهر خود شکایتی بشنود.

آداب استفاده از وسایل حمل­ و­نقل عمومی را فراموش نکنید

اگر در سفر به لیسبون از حمل و نقل عمومی استفاده کردید دانستن این نکته بسیار حائز اهمیت است. دراتوبوس­ های لیسبون صندلی­های علامتگذاری شده­ای به سالمندان و زنان باردار اختصاص داده شده است. متاسفانه مردم تمایل دارند علائم را نادیده بگیرند و روی این صندلی­ ها بنشینند. این حس نیت شما را نشان می ­دهد که جای خود را به سالمندان و زنان باردار بدهید، اما این نهایت بی­ادبی است که نشانه­ ها را نادیده بگیرید و جای این افراد در اتوبوس بنشینید. برای اینکه از جاذبه های گردشگری لیسبون اطلاعات بیشتری کسب کنید مجله گردشگری دور و نزدیک را دنبال کنید.