جنگل پازل وود

سه گانه فیلم «ارباب حلقه ها» که بر اساس رمانی کلاسیک به قلم «جی. آر. آر. تالکین» (John Ronald Reuel Tolkien) ساخته شده، به طور کامل در نیوزیلند فیلم برداری شده است، اما الهام بخش داستان اساطیری زمین میانه (middle earth) در وطن تالکین،یعنی در کشور انگلستان قرار دارد. در ادامه با مجله دور و نزدیک همراه باشید.

جنگل پازل وود

جنگل پازل وود

یکی از مکان‌هایی که گفته می شود تالکین از آن الهام گرفته، «پازل وود» (Puzzlewood)، یک جنگل باستانی در نزدیکی «کالفورد» در جنگل دین در «گلاکسترشر» است. این جنگل بسیار کهن، ۱۴ هکتار سنگ‌های خشتی، ریشه‌های پیچیده در‌هم، پل‌های جنگلی و هزارتویی از گذرگاه‌ها که در دره‌ها پیچ خورده‌اند را در‌بر‌می‌گیر‌د. در زمان رومیان و دوران قبل آن، معادن سنگ آهن رو باز در منطقه وجود داشت. استخراج آهن از این منطقه باعث خلق مناظری عجیب از جمله حفره‌های کم عمق و بی‌نظم و گودال‌های نامنظم، شده است . این نوع از ویژگی‌های زمین شناسی به عنوان «اسکاول» (scowles) شناخته می‌شوند.

اسكاول ها

تحقیقات زمین شناسی نشان داده است که اسکاول‌ها در واقع یک منشاء طبیعی دارند. آن‌ها به عنوان یک مجموعه غار زیرزمینی طبیعی تشکیل شده اند که میلیون‌ها سال پیش در سنگ‌های آهک کربناته در جنگل دین شکل گرفته‌اند. بالا آمدن و فرسایش، به واسطه‌ی استخراج از معادن، در نهایت سبب ظاهر شدن این مجموعه غار در سطح شد. سنگ آهن، احتمالا از زه آب محلول‌های مواد معدنی غنی، که در غار‌ها و شکاف‌ها در سنگ‌های آهک اطراف تشکیل شده بودند مشتق شده‌اند که بعدها توسط انسان در طول عصر آهن و بعدا در دوره رومیان مورد بهره‌برداری قرار گرفتند. پس از ترک این محل توسط رومیان، طبیعت تونل‌های قدیمی معادن را با خزه و درختان احیا کرد تا این چشم انداز منحصر به فرد ایجاد شود. در قرن نوزدهم این جنگل برای اولین بار برای بازدید عموم گشوده شد.

تالکین تنها کسی نیست که تحت تاثیر «پازل وود» قرار گرفته است. برخی می‌گویند که «جنگل ممنوعه»ی اسطوره ای از دنیای هری پاتر، شباهت‌های جغرافیایی فاحشی با پازل وود دارد، که نشان می دهد که «جی‌کی رولینگ» (J.K Rolling) نویسنده ی مجموعه کتاب‌های هری پاتر نیز از این جنگل (پازل وود) الهام گرفته است. «پازل وود» همچنین میزبان تعدادی از فیلم‌های تلویزیونی از جمله «دکتر هو»، «مرلین» و «آتلانتیس» بوده است.

برای خرید بلیط هواپیما به صفحه اصلی وبسایت «دور و نزدیک» مراجعه کنید.