طبیعت دیدنی | هیمالیا
امتیاز ما

رشته کوه‌های عظیم هیمالیا بستر تعداد زیادی از کوه‌های مهم دنیا از جمله قله‌ی اورست می‌باشد. اورست که با ۸،۸۵۰ متر بلند‌ترین قله‌ی جهان است یکی از رمزآلودترین قله‌های جهان هم به حساب می‌آید. نکته‌ی جالب در مورد کوهنوردان این است که با وجود آگاهی از خطرات بسیار زیاد صعود به این قله، باز هم عده‌ی زیادی هستند که برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند. اما مناطقی در هیمالیا وجود دارند که برای سفر به آن نیاز به قبول خطرات جانی نیست. مجله ی گردشگری دور و نزدیک

این رشته کوه که طولی حدود ۲،۴۰۰ کیلومتر دارد در برگیرنده‌ی طیف وسیعی از فرهنگ‌ها و قومیت‌ها مختلف است. در امتداد این رشته کوه کشور‌های پاکستان، افغانستان،‌ بخش شمالی هندوستان، بوتان، نپال و چین قرار دارند. برای مردم این منطقه هیمالیا چیزی فراتر از موقعیت جغرافیایی است. نام هیمالیا به معنی «خاستگاه برف» است و در باور محلی و باستانی آن‌ها هیمالیا محل زندگی یکی از خدایان اصلی هندی به نام «شیوا» است.

برای یک گردشگر انگیزه‌ها و دلایل زیادی وجود دارد که هیمالیا را به لیست سفر‌های خود اضافه کند که در ادامه تعدادی از آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد:

مناظر خیره‌کننده

با سفر در هیمالیا مناظر خیره‌کننده‌ و بی‌نظیر زیادی را خواهید یافت. هر سال تعداد زیادی از عکسان فقط به دلیل همین زیبایی اعجاب‌انگیز به این منطقه سفر می‌کنند تا از سلام طبیعت به انسان تصویربرداری کنند. طلوع و غروب خورشید، قله‌های پوشیده شده از برف از سوژه‌های اصلی عکاسان است، هرچند که گل سرسبد این مناظر «پارک ملی دره‌ی گل‌ها» است که بیان زیبایی این پارک خارج از دایره‌ی کلمات است.

مراکز مذهبی و معنوی معروف

از دیدگاه معنوی هیمالیا یک منطقه مقدس به حساب می‌آید. مکان‌های مقدس ، معبد‌ها، اسرار و اساطیر مذهبی و جاده‌های مقدس که دو معبد را به هم وصل می‌کنند که قدمت آن مربوط به قرون وسطی است، همه در هیمالیا واقع شده‌اند. طبق داستان‌های، «شیوا»‌ که یکی از خدایان هند است در «کوه کایلاش» (Mount Kailash) زندگی می‌کند.

فرهنگ ویژه‌ی تبتی

از زمان اشغال تبت توسط چین تا امروز فعالیت و پرکاری در فرهنگ مردم این منطقه به وضوح قابل لمس است. رهبر دینی بودایان تبت «دالای‌ لاما» (Dalai Lama) به شهر «درامزالا» (Dharamsala) تبعید شده است. این شهر در شمال هند واقع شده است. اگر به این منطقه سفر کنید می‌توانید تاثیر فرهنگ تبتی بر مردم «لاداخ» (Ladakh) را مشاهده کنید. این تاثیرگذاری به حدی زیاد است که ممکن به طور اشتباه فکر کنید به جای هند به تبت سفر کرده‌اید. یکی از حامیان اصلی فرهنگ تبتی کشور چین است.

یکی از بهترین مناطق کوهنوردی جهان

بخش عمده‌ی کشور نپال که در هیمالیا واقع شده، یکی از مقاصد کوهنوردی مطرح جهان است. علاوه بر نپال،‌ بخش‌هایی از هند هم برای سیاحت و پیاده‌روی و همچنین برگزاری کمپ‌های چند روزه در کوه، شهرت فراوانی دارند.

منابع طبیعی فراوان

هیمالیا مناطق ناهموار، شیب‌دار و عمدتا خارج از دسترسی دارد. همه‌ی ویژگی‌های‌ذکر شده باعث شده که منابع طبیعی این منطقه بکر و دست‌نخورده باقی مانده باشد. درست به همین دلیل این منطقه به محل مورد علاقه‌ی پژوهشگران و دوستداران محیط زیست، تبدیل شده است.

پلنگ برفی

پلنگ برفی (Snow Leopard) یکی از منزوی‌ترین موجودات جهان است. بسیاری از علاقمندان به حیوانات در آرزوی دیدن این او هستند اما به دلایلی پیدا کردن آن‌ها بسیار سخت است. از جمله‌ی این دلایل به مناطق صعب العبور زندگی ، رنگ بدن و استتار با محیط، عادت به کوچ و ویژگی اخلاقی خاص این پلنگ باعث شده که به سختی بتوان آن‌ها را در طبیعت دید. آمارهای گرفته شده گویای این است که این موجودات در خطر انقراض هستند و فقط حدود ۴۰۰۰ از آن‌ها در طبیعت باقی مانده است.

رفتار دوستانه‌ی مردم محلی

مردم بومی هیمالیا به علت رفتار دوستانه و سادگی در هند بسیار مورد احترام و دوستی قرار می‌گیرند. با وجود تمام نگرانی‌ها و خطرات موجود در سفر به هیمالیا، این منطقه یکی از امن‌ترین نقاط دنیا از نظر اجتماعی به حساب می‌آید. این منطقه با روستاهای جذاب، معابد معنوی بی‌نظیر و با وجود تورلیدر‌های مسئولیت‌پذیری که آماده خدمت رسانی به شما هستند، یک سفر پرماجرا ولی امن را برای شما فراهم خواهد کرد.

زادگاه یوگا

در هیمالیا یوگا را هدیه‌ای از طرف «شیوا» می‌دانند و اعتقاد دارند که او فلسفه‌ی خود را از طریق این ورزش برای پیروانش به اشتراک گذاشته است. در گذشته استادان یوگا به عنوان افرادی خردمند و روشنفکر که در غار‌های هیمالیا تعلیم دیده‌اند شناخته می‌شدند اما از زمانی که گروه بیتلز (Beatles) در سال ۱۹۶۸ میلادی از «ریشیکه» (Rishikesh) بازدید کردند این منطقه به عنوان مهد یوگا و مدیتیشن در دنیا شناخته می شود

برای خرید بلیط هواپیما به صفحه‌ی اصلی سایت مراجعه کنید