آداب و رسوم ترکیه

مانند تمام شهر‌های بزرگ که فرهنگ به خصوص خود را دارند،بزرگترین شهر ترکیه استانبول هم به دلیل تلفیق رسوم قدیمی و سبک زندگی مدرن رسوم عجیب و غریب خود را دارد. فرقی نمی کند که سنتی ترکی باشد که با مرنیته ترکیب شده یا رسمی جدید است که وارد فرهنگ ترک‌ها شده است، تمام این رسوم برای کسی که در ترکیه زندگی نمی کند جالب است. در ادامه با مجله دور و نزدیک همراه باشید.

طبل‌زن رمضان

رمضان در ترکیه

رمضان یک مناسبت بسیار بزرگ است که نه تنها توسط مسلمانان ترکیه بلکه تمام مسلمانان جهان آن را گرامی می‌دارند. بعد از روزه گرفتن از سحر تا غروب آفتاب به مدت یک ماه، این مناسبت در روز آخر با جشنی پایان می یابد. در زمانی‌که ساعت‌‌های زنگ‌دار وجود نداشته اند مردم به روشی برای فهمیدن زمان بیدار شدن برای خوردن سحری لازم داشتند. پس هر محله طبل‌زن خود را داشت که در خیابان به راه می‌افتاد و با کوفتن بر طبل خود اهالی محل را بیدار می‌کرد. هنوز هم این طبل‌زن‌ها وجود دارند و در محله‌ها راه می‌روند و مردم را بیدار می‌کنند. طبل‌زن ها انتظار دارند تا مردم به آن‌ها انعام بدهند و در بعضی مواقع مردم آن‌ها را به خانه هایشان راه می‌دهند تا از آن‌ها با یک وعده غذای گرم تشکر کنند. (خرید ارزان  بلیط تهران انکارا  و  بلیط انکارا تهران )

پیشگو ها

یک رسم خیلی شایع بین دختران جوان در ترکیه که عاشق هستند و یا قلبشان شکسته است، رفتن نزد پیشگو است. پیشگوها درمانگر‌های محبوب همه هستند زیرا همان چیزی را به شما می‌گویند که می خواهید بشنوید. این پیشگوها در سرتاسر ترکیه در کافه‌هایی به خصوص مانند «قهوه‌خانه ملکلر» (mlekler kahvesi) در «بیغلو» (Beyoglu) پیدا می‌شوند. اما اگر فال بسیار خوب و دقیقی می‌خواهید از یکی از افراد محلی سوال کنید که به احتمال زیاد شخصی بسیار خوب را می‌شناسد که فقط با وقت قبلی کار می‌کند. بلیط تهران ازمیر را ارزان خریداری کنید.

جشن ختنه شدن

آداب و رسوم ترکیه

ختنه شدن برای پسرهایدر ترکیه بسیار عمل مهمی است و زمانی که روزش فرا می‌رسد انتظار جشنی بزرگ به همراه هدایایی ازطرف خانواده شان و لباسی مخصوص را دارند. البته خود فرایند ختنه شدن اصلا برایشان خوشایند نیست ولی فرآیندی است که برای تبدیل شدن به مرد باید آن را پشت سر بگذارند. و همین هم دلیل جشن گرفتن این عمل است. لباس مخصوصی که به پسرها داده می‌شود شامل یک شنل، کلاه و یک عصا می‌باشد.

«جشنواره کشکک» (keskek festival)

کشکک یک خوراک سنتی است که از گندم و جویی که قبل از پخت آسیاب می‌شوند درست می‌شود. در استانبول جشنواره کشکک بسیار معمول است و در محله‌هایی که بیشتر سنتی هستند برای مناسبت‌های مذهبی و یا حتی عروسی‌ها با همکاری همسایه‌ها آماده می‌شود. از آنجایی که این مراسم یک مراسم عمومی است مقدار خیلی زیادی کشکک باید آماده شود پس اگر در حال گذر از خیابانی در ترکیه تعداد خیلی زیادی دیگ دیدید اصلا تعجب نکنید. ممکن است در یک مقاله در روزنامه ببینیند که نوشته شده است ، یک تن کشکک در تنها یک ساعت آماده شده است. با این وجود می شود تصور کرد که جشن کشکک چقدر در ترکیه محبوب است. بلیط تهران استانبول را می توانید از سایت دور و نزدیک تهیه کنید.

برای خرید بلیط هواپیما می‌توانید به صفحه‌ی اصلی سایت مراجعه کنید.