تغذیه در سفر
امتیاز ما

بسیاری از مردم ایران قبل از سفر به مهم‌ترین چیزی که باید با خود ببرند یعنی غذا و انواع خوراکی‌ها فکر می‌کنند و اغلب آنها از چگونگی نوع  تغذیه در سفر خود بی‌اطلاع هستند.  در این مطلب در مجله‌ی دور و نزدیک  قصد داریم تا شما را در رابطه با تغذیه در سفر  مطلع سازیم.  بلیط هواپیما  را ارزان خریداری کنید.

تغذیه در سفر یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید جدی گرفته شود که البته بسیاری از مسافران متاسفانه به آن اهمیت نمی‌دهند. یک لحظه به این موضوع فکر کنید که در هنگام سفر یکی از اعضای گروه و یا خانواده بر اثر تغذیه نامناسب دچار مسمومیت و یا بیماری شود. چنین اتفاق ناخوشایندی باعث خراب شدن سفر می‌شود؛ سفری که ممکن است تا قبل از به وجود آمدن آن اتفاق ناخوشایند باعث شادی و نشاط شما شده باشد. برای جلوگیری از چنین دردسرهایی قبل از شروع سفر باید به چندین نکته ریز اما کلیدی توجه داشته باشیم.

تغذیه در سفر

بسیاری از افراد ممکن است در گذشته یک مسیر را رفته باشند. چنین افرادی می‌توانند کمک شایانی به ما کنند. به عنوان مثال، می‌توانند به شما در مورد رستوران‌های بین‌راهی به شما اطلاعات مفیدی بدهند و شما را از کیفیت و مهم‌تر از آن سلامت غذاهای آن رستوران‌ها مطلع سازند و یا حتی به شما بگویند که هرگز تا رسیدن به مقصد مورد نظر نباید لب به غذاهای رستوران‌های بین‌راهی بزنید. در چنین شرایطی باید به چند نکته مهم در مورد تغذیه در سفر توجه داشته باشید.  چگونه آسوده سفر کنیم؟

تغذیه در سفر

وعده صبحانه

معمولا وعده صبحانه در سفر مختصر است. به عنوان مثال، برای چنین وعده غذایی می‌توانید با خود پنیر و یا مربای کوچک ببرید. وعده زیاد غذا باعث می‌شود تا شما دام غذایی را با خود حمل کنید که دیگر هیچ نیازی به آن ندارید چون باعث خستگی در سفر می‌شود. اگر قصد بردن تخم مرغ را دارید باید از تخم مرغ‌های تازه استفاده کنید. دیگر این که قبل از سفر تخم مرغ‌ها را نپذید زیرا تخم مرغ پخته شده ممکن است دچار فساد شود و یا این که به قول معروف از دهان بیفتند. تخم مرغ‌ها نباید شسته شوند چون تخم مرغ‌های شسته نشده تا دو روز دچار فساد نمی‌شوند.

تغذیه در سفر

وعده نهار و شام

برای چنین وعده‌هایی بهتر است به فروشگاه بروید. انواع غذاهای کنسروی، غذاهای نیمه آماده، سوپ‌های آماده و غذاهایی مانند نودل را می‌توانید در طولانی مدت دور از یخچال نگهداری کنید. غذاهای کنسروی به دلیل دارا بودن مواد نگه دارنده نباید به صورت طولانی مدت خورده شوند زیرا مواد نگه‌دارنده همان طور که همه ما می‌دانیم باعث به وجود آمدن بیماری می‌شوند. غذاهای کنسروی به دلیل وزن کم و حمل آسان غذاهای مناسبی به شمار می‌روند. البته نباید فراموش کنیم که بسیاری از این غذاها قبل از سرو شدن باید گرم شوند مانند کنسرو تن ماهی، کنسرو لوبیا و… .

مهم‌ترین نکته تغذیه در سفر، فصل سفر است. به عنوان مثال، در فصل گرم سال تا آن جا که امکان دارد از غذاهای کنسروی و سبک استفاده کنید و در ماه‌های سرد سال باید از غذاهای خانگی استفاده کنید زیرا غذاهای خانگی به مکان خنک نیاز دارند تا دچار فساد نشوند. زیاد بودن غذا باعث دورریز می‌شود و برعکس آن باعث گرسنه ماندن شما می‌شود. همیشه قبل از سفر مقداری نان با خود به همراه ببرید زیرا دقیقا در گرسنه‌ترین حالت نان به داد شما می‌رسد.

تغذیه در سفر

 

آب، آشامیدنی و تنقلات

در هنگام سفر تا آن جا که امکان دارد از غذاهای شور مانند خیارشور و از این قبیل دوری کنید زیرا غذاهای شور باعث می‌شوند تا شما مدام احساس تشنگی کنید. بالا رفتن مصرف آب باعث کم شدن دیگر نوشیدنی‌ها می‌شود. به همراه داشتن یک بطری آب نیم لیتری ضروری است. همچنین به همراه داشتن غذاهای خشک مانند میوه‌های خشک برای تنقلات بسیار مفید است. این گونه خوراکی‌ها بسیار کم حجم و البته برای بدن شما بسیار مفید هستند و مقدار قند خون شما را تنظیم می‌کنند. مهم‌ترین نوع خوراکی‌های خشک آجیل است چون آجیل‌ها بهترین میان وعده است.

تغذیه در سفر

هرگز غذاهایی مانند سوسیس و کالباس به همراه نبرید زیرا این نوع خوراکی‌ها تنها یک روز دوام‌ می‌آورند و بعد از آن قابل خوردن نیستند و باید دور ریخته شوند. بهترین جایگزین غذاهای گیاهی هستند. غذاهای گیاهی دیرتر از گوشت فاسد می‌شوند. به همین دلیل از غذاهای گیاهی که در خانه پخته می‌شوند می‌توانید با خود ببرید.