پر آب‌ ترین کشورهای دنیا

وجود منابع آب شیرین در هر کشوری بسیار مهم است. آب شیرین، آبی است که نمک محلول کمی در آن وجود دارد و در قالب دریاچه‌ها، رودخانه‌ها، حوضچه‌ها و… مورد استفاده قرار می‌گیرند. چشمه‌های آب زیرزمینی هم می‌توانند حاوی آب شیرین باشند. برخی از کشورها دارای منابع قابل‌توجهی از آب شیرین هستند. اما اگر دوست دارید با پر آب‌ ترین کشورهای دنیا آشنا شوید باید با مجله گردشگری دور و نزدیک  در این مقاله همراه شوید. آب‌، از دیرباز تاکنون سرچشمه رشد و رونق سرزمین‌های مختلف بوده و آتش بسیاری از جنگ‌ها بر سر این عنصر حیاتی شعله‌ور گشته است.

پر آب‌ ترین کشورهای دنیا

برزیل؛ یکی از پرآب‌ترین کشورهای دنیا

برزیل، پر آب‌ ترین کشورهای دنیا ست. منابع آب شیرین این کشور به حدود ۸هزار و ۲۳۳ کیلومتر مربع می‌رسد. منابع آب شیرین موجود در این کشور معادل ۱۲ درصد آب‌های شیرین دنیا را تشکیل می‌دهند. ۷۰ درصد منابع آب شیرین کشور برزیل از ناحیه آمازون به دست می‌آید. علیرغم وجود منابع زیاد آب شیرین در کشور برزیل، ناحیه‌ای پرجمعیت از این کشور یعنی سائوپائولو با مشکل خشک‌سالی دست و پنجه نرم می‌کند. این موضوع، چالش و مشکلی به شدت جدی است. زیرا شدت خشک‌سالی در این ناحیه بسیار گسترده محسوب می‌شود. داشتن منابع آب شیرین برای بهره‌مندی از آن کافی نیست. مدیریت صحیح و استفاده از فناوری‌های روز برای مدیریت آب هم از جمله مسائل مهمی است که باید کشورهایی با منابع آب مناسب در نظر داشته باشند. بهترین مقاصد گردشگری دنیا

پر آب‌ ترین کشورهای دنیا برزیل

روسیه؛ کشوری با منابع آب تجدیدپذیر

منابع آب تجدیدپذیر در روسیه شامل رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و منابع دست‌ساز انسانی می‌شود. دریاچه بایکال، بزرگ‌ترین دریاچه دنیاست که با عمقی زیاد و آب شیرینش در کشور روسیه قرار دارد. دریاچه بایکال، حدود یک-پنجم از آب شیرین دنیا را به خود اختصاص می‌دهد. با وجود تغییرات آب و هوایی که در کشور روسیه رخ داده، حجم دریاچه بایکال هم نسبت به گذشته‌ها به مرور زمان کاهش پیدا کرده است. به طور کلی، ۴ هزار ۵۰۸ کیلومتر مربع از آب‌های شیرین جهان در کشور روسیه قرار دارد.

آمریکا؛‌ کشوری پهناور و پرآب

منابع آب شیرین کشور آمریکا حدود ۳هزار و ۶۹ کیلومتر مربع است. بیشتر آب شیرین در آمریکا را آب‌های سطحی تشکیل می‌دهند. در واقع، بیشتر این منابع را دریاچه‌ها می‌سازند. بیش از ۱۰۰ دریاچه در این کشور وجود دارد. مدیریت صحیح آب هم از جمله نقاط قوت آمریکا در استفاده بهینه و مناسب از منابع تحت اختیارش است. بلیط هواپیما را ارزان خریداری کنید.

کانادا؛ کشوری با دریاچه‌ها و رودهای فراوان

کانادا هم دارای ۲هزار و ۹۰۲ کیلومتر مربع آب شیرین است. آب‌های موجود در این کشور می‌تواند یک-چهارم کشاورزی کانادا را پوشش بدهد و هشت میلیون نفر از جمعیت را سیراب می‌کند. آب‌های شیرین کشور کانادا معمولا از جنس آب‌های زیرزمینی هستند. این قسم از منابع آب، قابلیت تجدیدپذیری ندارند.

چین؛ سرشار از منابع آبی

چین، پنجمین کشور پرآب دنیا به شمار می‌رود و تقریبا ۲ هزار و ۸۴۰ کیلومتر مربع از آب‌های شیرین دنیا را به خود اختصاص می‌دهد. آب چین از دریاچه‌های بزرگ آن تامین می‌شود. سطح آب این دریاچه‌ها بنا به فصول مختلف سال متغیر است. یعنی در بعضی از فصل‌ها، آب موجود در این دریاچه‌ها بیشتر می‌شود و در بعضی از فصول هم کمتر است. بزرگترین مراکز خرید دنیا

چین؛ سرشار از منابع آبی