پاسپورت نیوزیلند جزء معتبرترین پاسپورت های دنیا می باشد. نیوزیلند یا زلاندنو کشوری است در جنوب غربی اقیانوس آرام که از جزایر متعدد بزرگ و کوچک زیادی تشکیل شده است. با اینکه نیوزیلند فاصله زیادی با دیگر خشکی ها دارد اما با استرالیا که نزدیک ترین همسایه اش می باشد، تقریبا ۲ هزار کیلومتر فاصله دارد. این کشور جمعیتی بالغ بر ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر داشته و مساحت۲۶۸ هزار کیلومتر مربعی را در بر میگیرد. حدود ۷۰ درصد نیوزیلندی ها پاسپورت نیوزیلندی دارند که جمعیتی بالغ بر تقریبا ۳ میلیون نفر را شامل می شود. بلیط هواپیما را ارزان خریداری کنید.
گذرنامه نیوزیلند
فقط شهروندان نیوزیلند می توانند برای اخذ پاسپورت اقدام کنند. پاسپورت نیوزیلند به منظور سفرهای بین المللی توسط وزارت امور داخلی نیوزیلند برای شهروندان نیوزیلندی صادر می شود. پاسپورت نیوزیلند در رتبه بندی جهانی، یکی از قوی ترین پاسورت های دنیا می باشد.

پاسپورت نیوزیلند

دسته بندی پاسپورت نیوزیلند

پاسپورت نیوزیلند به انواع مختلفی دسته بندی می شود.
۱٫پاسپورت نیوزیلند معمولی (Ordinary): برای شهروندان نیوزیلندی که قصد سفر در ایام تعطیلات و یا سفرهای کاری را دارند صادر می شود.
۲٫پاسپورت نیوزیلند دیپلماتیک (Diplomatic): برای افراد سیاسی نیوزیلند صادر می شود و جزء قوی ترین پاسپورت های رسمی دولتی می باشد.
۳٫پاسپورت نیوزیلند رسمی (Official): برای نماینده های دولت که صاحب کسب و کاری هستند صادر می شود. افرادی که قصد سفر غیر رسمی و غیر سیاسی دارند، باید پاسپورت معمولی را همراه خود داشته باشند.
۴٫پاسپورت نیوزیلند شناسایی (Certificate of Identity): برای افراد خارجی ساکن نیوزیلند که نمی توانند پاسپورت بین المللی دریافت کنند، صادر می شود.
۵٫پاسپورت نیوزیلند از نوع سفر اضطراری (Emergency Travel Document): این نوع پاسپورت برای کسانی که قصد سفر فوری دارند صادر می شود. معمولا برای افراد سفارتخانه ها صادر می شود.
۶٫پاسپورت نیوزیلند از نوع مسافرتی پناهنده (Refugee Travel Document): این پاسپورت برای پناهنده ها صادر می شود.
شرایط اخذ پاسپورت نیوزیلند
هر فردی که شهروند نیوزیلند باشد و بالای ۱۶ سال سن داشته باشد، می تواند برای دریافت پاسپورت کشور نیوزیلند اقدام کند. طبق دسته بندی بالا، نیوزیلند ۶ نوع پاسپورت دارد: پاسپورت عادی یا معمولی با جلد سیاه رنگ، پاسپورت های دپلماتیک با جلد قرمز رنگ، پاسپورت های رسمی با جلد سبز رنگ، پاسپورت های مسافرتی از نوع اضطراری نیز با جلد سیاه می باشند.
برای طراحی روی جلد پاسپورت نیوزیلند از سرخس، نقشه این کشور و نشان دولتی نیوزیلند استفاده شده است.
ثبت نام برای اخذ و دریافت پاسپورت نیوزیلند به صورت آنلاین می باشد. شما باید ۵ مرحله را به برای دریافت پاسپورت این کشور طی کنید. مراحل به شرح زیر می باشند:

۱٫در صورت موجود بودن پاسپورت قبلی، آن را همراه خود داشته باشید
۲. عابربانک برای پرداخت آنلاین
۳. عکس رنگی که در ۶ ماه گذشته گرفته شده باشد.
۴. تکمیل موارد درخواستی که در پی دی افی برای فرد متقاضی دریافت پاسپورت، قابل دانلود خواهد بود.
۵. ارسال آنلاین عکس تان یا ارسال پستی فرم دریافتی به همراه ۲ عکس یکسان چاپی همراه آن.
۶. سپس بعد از اتمام مراحل قبل، شما می بایست منتظر پیامی باشید مبنی بر دریافت مدارک شما جهت اخذ پاسپورت. در صورتی که مشکلی در مدارک ارسالی و فرم و عکس تان نباشد، وزارت داخلی نیوزیلند ایمیلی مبنی بر اتمام مراحل صدور و ارسال پاسپورت برایتان ارسال خواهد کرد. حتی اگر مشکلاتی در روند ثبت نام پیش آمده باشد نیز وزارت امور داخلی با شما از طریق ایمیل و یا تلفن تماس خواهد گرفت.
زمان استاندارد صدور پاسپورت نیوزیلند ۱۰ روز کاری می باشد. تقریبا ۱۰ روز نیز برای ارسال آن زمان میبرد. مجله گردشگری دور و نزدیک