موچی

ژاپن کشوری با تنوع فراوان در غذا است. همچنین برخی از جالب‌ترین و خلاقانه‌ترین غذاها در ژاپن دیده می‌شوند. خیلی از گردشگران شجاع به ژاپن سفر می‌کنند تا غذاهای جالب و البته کمی عجیب این کشور را امتحان کنند. برخی از غذاهای این کشور به دلیل مواد مورد استفاده یا برخی حیوانات سمی غذاهای خطرناکی هستند. در چند مورد افرادی که این غذاها را خورده‌اند از دنیا رفته‌اند. اما این خطرات چیزی از معمول بودن این غذاها در ژاپن کم نمی‌کند. با مجله‌ی دور و نزدیک همراه باشید تا «موچی» این دسر کشنده‌ی ژاپن را به شما معرفی کنیم.

موچی ؛ غذای خطرناک اما قابل دسترس

موچی

برخلاف «فوکو» یکی از غذاهای خطرناک ژاپنی که از بادکنک ماهی تهیه می‌شود و باید حتما توسط آشپزهای دوره دیده آماده شود، غذای خطرناک دیگری که به شما معرفی می‌کنیم خیلی بیشتر در دسترس است و بیش از ۱۰ الی ۲۰ نوع از آنها را می‌توان در سوپرمارکت‌ها پیدا کرد. «موچی» این دسر زیبا و خوشمزه ژاپنی به حدی خطرناک است که سالانه مقامات ژاپنی باید به مردم هشدار دهند که مراقب باشند در اثر خوردن آن نمیرند. بلیط تهران استانبول

درباره موچی

موچی

موچی به عنوان «کیک برنجی» نیز شناخت می‌شود. این کیک برنجی خوشمزه یک دسر سنتی ژاپنی است. اگر آن را امتحان نکرده باشید توضیح ساختار آن کمی مشکل است. می‌توان گفت ترکیبی چسبناک از برنج و خمیر است.  این دسر به تنهایی طعم خاصی ندارد اما با دیگر مواد اولیه مانند شکر یا «آنکو» که همان پوره‌ی لوبیای قرمز شیرین است ترکیب شده و به یک دسر خوشمزه تبدیل می‌شود. این دسر در مناسبت‌‌های خاص مانند سال نو نیز خورده می‌شود. بلیط هواپیما تهران آنتالیا

موچی

روند تهیه‌ی موچی در طول قرن‌ها از یک نسل به نسل بعدی انتقال یافت. روش تهیه کردن این دسر شامل کوبیدن نوعی برنج دانه کوتاه است که به صورت دستی یا با دستگاه انجام می‌شود. این کوبیدن تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که مانند یک توپ ژلاتینی شود. تاریخ دقیق ابداع این دسر مشخص نیست اما باستان‌شناسان با توجه به ابزار تهیه‌ی موچی تاریخ آن را به دوران «کوفون»، از سال ۲۵۰ تا ۵۳۸ پس از میلاد مسیح (ع) نسبت می‌دهند.

چه زمانی موچی سرو و خورده می‌شود

موچی

موچی را به راحتی می‌توان در سوپرمارکت‌های ژاپن پیدا کرد. اما برخی از انواع آن فصلی هستند و در برخی مناسبت‌های خاص و تعطیلات خورده می‌شوند. برای مثال در فصل بهار موچی‌ ساکورا به معنای شکوفه‌های گیلاس خورده می‌شود و از انواع بسیار محبوب این دسر به شمار می‌رود.  روز کودکان هم موچی مخصوص خود را دارد که «کاشی‌وا موچی» نامیده می‌شود.

موچی بیشتر در ایام سال نو که یکی از مهم‌ترین تعطیلات ژاپن است خورده می‌شود. در این روزها موچی با انواع غذاهای سرو می‌شود. ژاپنی‌ها اعتقاد دارند که هرچه بافت کششی این دسر بیشتر باشد نشان‌دهنده‌ی سلامت و عمر طولانی است. بلیط هواپیما تهران مشهد

چرا موچی خطرناک است؟

موچی

تا به امروز دو مرگ در اثر خوردن موچی در جشن سال نوی ۲۰۱۸ در ژاپن گزارش شده است. علاوه بر این ۷ مورد به سختی آسیب دیده و ۱۵ نفر بستری شده‌اند. به دلیل بافت بسیار چسبنده‌ی این دسر، خطرات خفگی با این دسر بسیار بالا است. سالمندان و کودکان بیشتر از دیگران مستعد خفگی با این دسر هستند و از میان این دو گروه سالمندان بیشتر در معرض خطر هستند. طبق گزارشات در پنج سال گذشته افراد بالای ۶۵ سال بیشترین میزان مراجعه به اورژانس را داشته‌اند.

هر سال،‌ سازمان آتش‌نشانی ژاپن و مقامات این کشور بیانیه‌ها و هشدارهایی مبنی بر استفاده از موچی صادر می‌کنند. آنها به مردم توصیه می‌کنند این کیک را هنگام خوردن به قطعات کوچکتری تقسیم کنند و آن را به آرامی بجوند. آنها همچنین به خانواده‌ها پیشنهاد می‌کنند هنگام خوردن این دسر مراقب کودکان و افراد سالمند باشند.

هنگام خفگی با موچی چه اقداماتی لازم است؟

اگر فردی دچار خفگی با موچی شود باید او را برگردانید به طوری که صورتش به سمت زمین باشد و محکم به پشت آنها بکوبید تا کیک از دهانشان خارج شود.البته روش‌های عجیب و غریب دیگری توسط ژاپنی‌ها برای نجات بیماران استفاده شده است. برای مثال، زنی با استفاده از جارو برقی تلاش کرد کیک را از گلوی پدر ۷۰ ساله‌اش بیرون بکشد. البته این کار جان پیرمرد را نجات داد اما از سازمان سلامت ژاپن هشدارهای جدی‌ای مبنی بر آسیب زدن به ارگان‌های داخلی منتشر شد.

برای خرید بلیط هواپیما به مقصد ژاپن به صفحه اصلی وبسایت مراجعه کنید.