شگفتی های نیویورک که باید حتما ببینید

نیویورک از نخستین قسمت‌های آمریکا است که توسط اروپاییان کشف شده، به همین دلیل در آن می توان آمیخته‌ای از زندگی لوکس و مدرن شهری را در کنار زندگی سنتی و قدیمی قرن هفده و نوزده میلادی مشاهده کرد. اگر به ایالات متحده آمریکا سفر می‌کنید، توصیه می‌کنیم که شگفتی‌ها و زیبایی‌های این شهر و بندر بزرگ را از دست ندهید. در ادامه با مجله دور و نزدیک همراه باشید.

اوکولوس

این پرنده سفید که در حال پرواز به نظر می‌آید و ارزشی معادل ۳.۹ میلیارد دلار دارد در حقیقت بزرگ‌ترین و گران‌ترین ایستگاه قطار دنیا است. ۱۱ خط مترو در نیویورک و قطار بین‌شهری در این نقطه به همدیگر اتصال پیدا می‌کنند، از این‌رو می‌توان آن را یکی از پررفت‌وآمدترین قسمت‌های نیویورک دانست.
در اوکولوس قسمتی برای انجام تجارت‌های جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین یک مرکز خرید که ارائه دهنده برندهای روز دنیا همچون مایکل کورس، هوگوباس و… است نیز در این سازه غول‌پیکر وجود دارد. علاوه بر تمام این‌ها اکولوس دارای رستوران‌ها و مراکز تفریحی برای گذران اوقات فراغت گردشگران شهر نیویورک است.

مجسمه آزادی

مجسمه آزادی که امروزه به عنوان نمادی برای آمریکای مدرن نیز شناخته می‌شود در حقیقت در کشور فرانسه ساخته شده است و به صورت هدیه به ایالات متحده تقدیم شده است. ساخت این مجسمه با الهام از یکی از الهه‌های امپراطوری روم باستان صورت گرفته است. زنجیرهای گسسته‌ای که در پای این مجسمه دیده می‌شوند و مشعلی که در دستان این الهه باستانی است نمایانگر امید و آزادی هستند. چنین نمادی از آزادی را در هیچ کجای دنیا نمی‌توانید مشاهده کنید.

بندر نیویورک

این مکان اولین نقطه از ایالات متحده است که کمپانی هندشرقی در آن به ساخت‌وساز و تجارت پرداخته است. شروع فعالیت این کمپانی از حدود سال ۱۶۲۵ در این منطقه بوده است و در واقع می‌توان پایه‌های مدرنیته در آمریکا را از همین بندر در نیویورک دانست. در اوائل قرن ۱۹ ساختمان‌های تجاری همچون مرکز اجتماع تاجران، بازار ماهی‌فروشان «فالتون» و محل نگهداری قایق‌ها در این بندر ساخته شدند. امروزه نیز ساختمان‌ها و مراکز خرید مدرن راه خود را به این منطقه باز کردند و تلفیقی زیبا از سنت و مدرنیته را در قلب تمدن آمریکا به وجود آوردند که در سفر به نیویورک نباید آن‌ها را از دست داد.

دلمونیکو

این مکان که اولین رستوران به شکل امروزی در نیویورک نیز هست به سال ۱۸۳۷ و در ابتدای راه مدرن شدن این بندر و شهر تاسیس شده است. دلمونیکو در حقیقت یکی از اولین مکان‌هایی است که غذاهای مدرن همچون «خرچنگ نیوبرگ» را سرو می‌کرده است. بسیاری معتقد هستند که این غذا مورد علاقه «چارلز دیکنز» و  «مارک توآین» بوده و از این رو طرفدارانی در میان مردم عادی پیدا کرده بود. امروزه در دلمونیکو می‌توان تجربه‌ای هیجان‌انگیز از غذاخوردن در مکانی متعلق به قرن ۱۹ را به دست آورد. البته پیشخدمت‌ها و رومیزی‌های رستوران از آن زمان تاکنون ظاهری تمیزتر و آراسته‌تر دارند.

های لاین پارک

های لاین پارک اولین مسیر سبز در دنیا است که در قسمت غربی منهتن یعنی پررفت و آمدترین نقطه نیویورک قرار گرفته است و حدود ۱.۵ مایل طول دارد. های لاین پارک در حقیقت مکانی برای برگزاری مناسبت‌های خانوادگی و فرهنگی در این شهر است. در های لاین پارک می‌توانید به رستوران‌ها و کافه‌های متعدد و متنوعی دسترسی داشته باشید و از منظره پارک در هنگام نوشیدن یک فنجان قهوه نیویورکی لذت ببرید. های لاین پارک در واقع شاهکاری از تلفیق معماری و کشاورزی است که نمونه‌های آن در دنیا بی‌نظیر است. بودجه سالیانه برای حفاظت،‌ نگهداری و گسترش های لاین پارک از بودجه‌های مردمی تامین می‌شود.

این مقاله مجالی بیش از این برای توصیف زیبایی‌ها و شگفتی‌های نیویورک در اختیار ما قرار نمی‌دهد، اما نیویورک با وسعت قابل توجه خود قطعا زیبایی‌های منحصر بفرد زیادی دارد که شما تنها با سفر به آن می‌توانید به کشف آن‌ها بپردازید.