لیون شهر نقاشی‌ های دیواری

در چهار دهه اخیر، گروهی از نقاشان دیوار که به «مورالیست‌ها» معروف‌اند در شهر لیون فرانسه چهره بیرونی این شهر را به یک نگارخانه هنری تبدیل کرده‌اند. نقاشی‌های دیواری بزرگ به سبک و سیاق «ترامپ لوی» و با مضامین حوادث تاریخی، افراد مشهور یا لحظات عادی زندگی روزمره، همه دیوارهای شهر لیون را پوشانده‌اند. در حال حاضر، بیش از ۱۵۰ نقاشی دیواری در شهر لیون به اجرا درآمده است.

آغاز رابطه عاشقانه شهر لیون با نقاشی‌های دیواری به اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی بازمی‌گردد. یعنی در زمانی که گروهی از دانشجویان همان شهر تصمیم گرفتند تا هنر را از محدوده گالری‌ها و موزه‌ها خارج و آن را به کوچه و خیابان و به میان مردم عادی بکشانند. در سال ۱۹۷۸، جنبش تعاملی آنان با نام “سیته کریسیون” به معنای ایجاد شهر پا به عرصه وجود گذاشت. در ادامه با مجله دور و نزدیک همراه باشید.

شهر نقاشی های دیواری | جاذبه های گردشگری و هنری فرانسه لیون

به گفته حلیم بن سعید، یکی از اعضای جنبش هنری سیته کریسیون که خود از هنرمندان به نام نقاشی دیواری است، هنگامی که این گروه از دانشجویان کار خود را آغاز کردند شهر لیون، شهری کمابیش تاریک و دل مرده بود. بن سعید می‌گوید: «در آن زمان لیون فقط به واسطه «پل بوكوس»، سرآشپز مشهور فرانسوی که در لیون زندگی می‌کرد، و بازدیدهایی که از «تونل فورویه» می‌شد شناخته شده بود چراکه این شهر در حقیقت شهری صنعتی، آلوده و حزن‌انگیز بود.» از بخت خوب و خوش این گروه از هنرمندان، شهردار جدید وقت شهر لیون به نام میشل نوآر با آنان همفکر و هم‌نظر بود.

نوآر نیز مصمم بود تا به شهر لیون رنگ و لعاب دیگری بدهد و به همین منظور با هدف پاکسازی شهر و نیز سروسامان دادن به میادین عمومی و بناهای تاریخی دست به اجرای برنامه‌های متعددی زد. انگیزه و شور و شوق موجود در میشل نوآر او را به سمت هنرمندان نقاشی‌های دیواری سوق داد و همین آشنایی باعث شد تا هنرمندان این رشته هنری خود را در زمان و مکان مناسب و شایسته کار و تلاش بیابند.

یکی از بهترین طرح‌های اجرا شده به دست این گروه از هنرمندان در شهر لیون فرانسه عبارت از نقاشی بر روی بنای «دیوار کانوتس» بود که در منطقه تپه‌ای «کرا روس» واقع بود و  ۱۳ هزار فوت مربع مساحت داشت. این نقاشی دیواری که به سیاق «ترامپ لوی» کشیده شده بود پلکان بزرگی را نشان می‌داد که از مرکز نقاشی شروع می‌شد و تا ساختمان‌های دوردست امتداد پیدا می‌کرد. در انتهای کار هر ببیننده‌ای می‌تواند وجود چند فروشگاه و یک بانک را به چشم خود ببیند.