باستانشناسی در ترکیه

 یکی از مهمترین و در عین حال خیرهکنندهترین مقاصد باستانشناسی در آسیا و اروپا کشور ترکیه است. ترکیه در زمان امپراطوری قدرتمند عثمانی گسترش بسیاری پیدا کرده بود و از خاورمیانه تا بخشهایی از اروپا را در برمیگرفت. ترکیه به دلیل قرار گرفتن در یک موقعیت استراتژیک خاص هم ویژگیهای آسیایی و هم اروپایی دارد. در استانبول که شهر اروپایی ترکیه به حساب میآید می-توان نمادهای از دین و سنت را در کنار زندگی مدرن و اروپایی مشاهده کرد. در این مقاله بر آن هستیم تا با معرفی این کشور زیبا که در همسایگی ایران قرار دارد، به شما در تعیین یک مقصد مناسب و عالی برای گردشگری کمک کنیم. در ادامه با مجله دور و نزدیک همراه باشید.

مسجد ایاصوفیه

باستانشناسی در ترکیه

یکی از مهم ترین جاذبههای ترکیه مسجد «ایاصوفیه» است. بدون اغراق این مسجد یکی از زیباترین ساختمانهای دنیا را دارد و نمادی از شکوه تمدن روم باستان در این منطقه به حساب میآید. البته این ساختمان در آن زمان کاربری مسجد را نداشت. امپراطوری عثمانی بعد از به قدرت رسیدن منارههایی به این سازه افزود و آن را تبدیل به مسجد کرد. امروزه این ساختمان نماد کشور ترکیه و شهر استانبول است.
(خرید ارزان  بلیط تهران انکارا  و  بلیط انکارا تهران )

اِفِسوس

باستانشناسی در ترکیه

یکی از کاملترین و سالمترین شهرهای باقیمانده از دوران طلایی امپراطوری روم باستان در منطقه مدیترانه «اِفِسوس» است. این شهر به قدری باشکوه است که بازدید و کشف زیباییها و رمز و راز آن حدود نصف یک روز زمان میبرد، اما این موضوع نباید باعث شود که شما بازدید از این شهر را از دست بدهید. بلیط تهران استانبول را می توانید از سایت دور و نزدیک تهیه کنید.

کاپادوسیا

باستانشناسی در ترکیه

صخرههای سنگی و خیالانگیز این منطقه به حدی فوقالعاده هستند که هر عکاس حرفهای دوست دارد آن را به عنوان لوکیشن کارش انتخاب کند. نحوه قرار گرفتن صخرهها به گونهای است که با پیادهروی در میان آنها میتوان تصویر پانورامایی از منطقه را مشاهده کرد اما اگر حس و حال پیادهروی هم ندارید نگران نباشید،‌چرا که یکی از تفریحات گردشگران در «کاپادوسیا» بالون سواری بر فراز منطقه است.

توپکاپی

باستانشناسی در ترکیه

با قدم گذاشتن در فضای وسوسه انگیز این قصر به دنیای خیالانگیز، عجیب و رویایی سلطانها پا میگذارید. در این قصر، امپراطورهای عثمانی برای گسترش قلمرو خود از جانب آسیا و اروپا نقشه میریختند. از همین مکان پایههای یکی از قدرتمندترین پادشاهیهای جهان ریخته شده است. طراحی داخلی این قصر با جواهرات و کاشیهای بینظیر انجام شده و به متعلق به دوران اوج امپراطوری عثمانی است. باغهای بزرگ و سرسبز اطراف کاخ زمانی به دادگاه سلطنتی تعلق داشت اما امروزه این مکانها به پارکهای عمومی تبدیل شدهاند.

پاموکاله

باستانشناسی در ترکیه

یکی از زیباترین عوارض زمین شناسی که امروزه از جاذبههای گردشگری ترکیه نیز به حساب میآید، «پاموکاله» است. این عارضه طبیعی که از سنگهای تراورتن و طبقهای تشکیل شده است در انگلیسی به معنی قلعه پنبهای است. این منطقه از دور شبیه به یک کوهستان برفی به نظر میآید. علاوه بر این مکان، بسیاری از گردشگران با انگیزه بازدید از «هیراپولیس» که استراحتگاهی باستانی بوده و در آن چشمه آب معدنی وجود دارد، به این منطقه سفر میکنند

عبادتگاه سومِلا

باستانشناسی در ترکیه

در میان یک صخره سنگی نیایشگاهی به نام «سومِلا» دیده میشود.  این مکان به قسمتهای ساحلی دریای سیاه بسیار نزیک است و بسیاری از گردشگرانی که به شوق تفریح در این سواحل به این منطقه میآیند از «سومِلا» نیز بازدید میکنند.

قله نمرود

باستانشناسی در ترکیه

این قله که در شرق ترکیه واقع شده است یکی از نقاط مرتفع در این سرزمین نبز به حساب میآید. در این قله تکههایی از مجسمههای غولآسا که از زمانهای قدیم وجود داشتهاند دیده میشود. طبق گفتههای تاریخی مردم بر این باورند که این مجسمهها نگهبانان این محل هستند. بدون شک میتوان گفت «قله نمرود» یکی از عجیبترین مکانهای باستانشناسی و کهن در ترکیه است. مجسمههای غول پیکر خدایان که از قله به سایر نقاط خیره شدهاند فضای وهمآور و عجیبی را پدید آوردهاند.

آسپندوس

باستانشناسی در ترکیه

در قسمت جنوبی آنتالیا سازه غولپیکر و بسیار پیشرفتهای از زمان حکومت رومیان بر این منطقه وجود دارد. این سازه در گذشته یک آمفی تئاتر بزرگ بوده است که یکی از بهترین نمونههای موجود از عصر طلایی تئاتر کلاسیک و کهن به شمار میآید. این مکان یکی از مهمترین جاذبههای توریستی در ترکیه است که سالیانه گردشگران زیادی را به سوی خود جذب میکند. با خرید بلیط تهران آنتالیا از ما با بهترین کیفیت سفر کنبد.

 

برای خرید بلیط هواپیما به صفحه‌ی اصلی سایت مراجعه کنید.