برلین

برلین یکی از سرسبزترین شهرهای اروپا است که بیشتر از هر شهری در اروپا دارای باغ، پارک و مناطق جنگلی است اما وجود این فضاهای سبز لزوماً به معنی سازگاری آن با محیط‌ زیست نیست. با توجه به رطوبت کم و آب‌وهوای خشک، بی‌نظمی در اتخاذ سیاست‌های محیط‌زیستی و فقر نسبی در مقایسه با شهرهای دیگر اروپا و آلمان عملکرد آن به‌عنوان یک شهر سبز نسبتاً ضعیف است. بااین‌حال این شهر به خاطر نگرش‌های زیست‌محیطی از دیرباز شناخته‌شده است. وجود فضاهای سبز فراوان نشانه میل آن به سازگاری با محیط‌زیست است. در ادامه با مجله دور و نزدیک همراه باشید.

بین دو جنگ بزرگ

پس از جنگ جهانی اول برلین یک شهر بسیار منزوی بود. و این به این معنی بود که ساکنان شهر از بسیاری از جهات برای تأمین نیازهای خود مستقل و خودکفا بودند.  بسیاری از فضاهای سبز توسط ساکنین شهر به‌منظور تولید مواد غذایی محافظت می‌شدند. استفاده از این منابع حداقل نیازهای ممکن برای زنده ماندن افراد را فراهم می‌آوردند. بسیاری از مردم بعد از جنگ فقیر بودند و برای تأمین نیازهای خود ازجمله پوشاک و حمل‌ونقل مجبور به استفاده دوباره از وسایل قدیمی خود بودند و بدین‌صورت فرهنگ بازیافت در میان مردم جایگاه خود را به دست آورد.

فضاهای سبز

امروزه بیش از ۲۵۰۰ فضای سبز در شهر برلین وجود دارند که هرکدام را می‌توان به‌عنوان تکه‌ای از طبیعت در شهر و یک زیستگاه حیات‌وحش در نظر گرفت. قدمت پارک Tiergarten  به سال ۱۵۲۷ میلادی برمی‌گردد. زمانی که به‌عنوان یک زمین شکار توسط پادشاهان پرس ساخته شد و در پایان جنگ جهانی دوم تبدیل به زمین کشاورزی شد تا نیازهای غذایی مردم شهر را تأمین کند.

نتایج اتحاد دوباره آلمان

پس از فروپاشی دیوار برلین و احیای مجدد شهر بسیاری از فضاهای سبز اشغال‌شده دوباره برای ساکنین شهر قابل‌استفاده شدند و نوارهای مرزی مانند منطقه Gleisdreieck  در اطراف دیوار برلین به فضاهای دیدنی برای استفاده عموم تبدیل شدند. در پارک Sudgelande  که در محوطه سابق راه‌آهن قرار دارد قطارهای قدیمی جمع‌آوری‌شده‌اند تا فضای ترکیبی از محیط صنعتی و جنگل ایجاد شود. سوغات  آلمان

محیط‌زیست امروزه برلین

فقر نسبی در برلین یک مزیت دارد. اتومبیل‌های بسیار کمتری نسبت به شهرهای دیگر در جاده‌ها رفت‌وآمد می‌کنند که بخشی از آن نیز به دلیل سیستم فوق‌العاده حمل‌ونقل عمومی است . علاوه بر این استفاده از یک سیستم بازپرداخت تشویقی که در آن به ازای تحویل هر بطری پلاستیکی ۰٫۲۵ دلار دریافت می‌کنید در عملکرد چرخه بازیافت تأثیر بسزایی داشته است. برلین ممکن است یکی از شهرهای سرسبز جان باشد اما هنوز تا رسیدن به موقعیتی که با محیط‌ زیست سازگار باشد فاصله دارد.

برای خرید بلیط هواپیما به صفحه‌ی اصلی سایت مراجعه کنید.