گرمابه های ایران

گرمابه های ایران جزو سنن باستانی ایرانی‌ها به شمار می‌آیند؛ هرچند با گذشت زمان و تغییر سبک زندگی مردم، این سنت کم‌کم از بین رفت. در ادامه نگاهی به برترین گرمابه‌های ایران می‌اندازیم که امروزه تبدیل به چایخانه یا موزه‌های تاریخی شده‌اند. با مجله دور و نزدیک همراه باشید.

گرمابه های ایران

حمام گنجعلی خان، کرمان

«حمام گنجعلی خان» کرمان سال ۱۰۰۹ هجری شمسی در بازارچه صفویان ساخته شد. این بنا در زیرزمین واقع شده و ورودی آن مزین به نقش‌های مینیاتوری، آبرنگ و تصاویری از زورخانه‌های قدیمی است. سقف‌های گنبدی شکل حمام طراحی ساده اما بسیار زیبایی دارد و استخرهای آن اکنون پر از سکه و ماهی قرمز است. مجسمه‌هایی نیز در قسمت‌های مختلف حمام قرار داده‌ شده که استفاده و کاربرد آن بخش را به نمایش می‌گذارند.

حمام وکیل، کرمان

حمام گنجعلی خان بیشتر نشانگر جنبه‌های تاریخی و فرهنگی است اما «حمام وکیل» که در همان بازارچه واقع شده، امکان استراحت بازدیدکنندگان را نیز فراهم می‌آورد. این گرمابه که اکنون یک چایخانه سنتی است، طاق‌ها و دیوارهای کاشی‌کاری شده زیبایی دارد و سبک معماری آن، محیط دلپذیر و آرامش‌بخشی را پدید آورده است. وجود پشتی‌های نرم و راحت پته‌دوزی شده و موسیقی ملایم سنتی به همراه یک فنجان چای گرم، خستگی را از تن انسان بیرون می‌کند. همچنین بهترین کلمپه های شهر نیز در این مکان به فروش می‌رسد. کلمه نوعی شیرینی مخصوص کرمان است که مواد اصلی آن را گردو و خرمای کوبیده شده تشکیل می‌دهد.

حمام سلطان امیر احمد، کاشان

یکی از گرمابه های ایران «حمام سلطان امیر احمد» است  که در دوره صفویه و پیرامون قرن شانزدهم میلادی ساخته شده، متشکل از دو بخش اصلی است: سالن رختکن و سالن گرمابه. محیط داخل حمام با کاشی‌های طلایی و فیروزه‌ای، آجرکاری‌های دقیق و منظم، گچ‌بری‌های زیبا و نقاشی‌های آبرنگ تزئین شده است. استفاده از شیشه در گنبدها، نه تنها موجب ورود نور به فضای داخل می‌گردد بلکه نمای جالبی را نیز روی پشت‌بام ایجاد کرده؛ به‌طوری‌که گنبدها مانند بشقاب‌پرنده‌های فضایی به نظر می‌رسند. این بنا اکنون یکی از جاذبه‌های گردشگری کاشان به شمار آمده و دیگر کاربرد سابق را ندارد. شهر زیرزمینی نوش آباد

حمام علی‌قلی آقا، اصفهان

در اکثر بناهای تاریخی شهر اصفهان، کاشی‌کاری‌های متقارن و موزاییک‌های رنگارنگی به چشم می‌خورد. «حمام علی‌قلی آقا» نیز یکی از این بناهاست که طرح کاشی‌های آن تقریباً مشابه «مسجد امام» بوده و روی دیوارهایش تصاویر مینیاتوری بسیار زیبایی نقاشی شده است. مجسمه‌های موجود در اطراف حمام، کاربرد هر بخش را نشان می‌دهند. گرچه فاصله گرمابه تا مرکز شهر کمی زیاد است اما کاملاً ارزش دیدن را دارد.

حمام وکیل، شیراز

نمای داخلی خارق‌العاده «حمام وکیل» شیراز، کاستی‌های نمای بیرونی آن را جبران می‌کند. این گرمابه که قرن هجدهم میلادی و در زمان حکومت زندیان بنا شده دارای ستون‌های مارپیچ، سالن‌های طاقدار و گچ‌بری‌های خیره‌کننده است و تقارن در بخش‌های مختلف آن موج میزند. مردم شیراز در فرهنگ عامه، شخصیت آرام و راحت‌طلبی دارند و نحوه استراحت آن‌ها را می‌توان به خوبی از روی آدمک‌های داخل حمام حدس زد. وجود استخر هشت‌ضلعی و نقاشی‌های مربوط به اساطیر ایران، بر زیبایی‌های این مکان می‌افزاید. اماکن دیدنی شیراز

حمام کردشت، جلفا

«حمام کردشت» نزدیک سواحل جنوبی رود «ارس» (مرز ایران و ارمنستان) و در استان آذربایجان شرقی واقع شده و زمانی گرمابه مخصوص خاندان سلطنتی صفوی به شمار می‌آمد؛ اما بعدها به دستور «آغامحمدخان قاجار» استفاده از آن برای عموم آزاد شد. نور خورشید از طریق دریچه‌های سقف به داخل حمام راه یافته و سالن هشت‌ضلعی را که استخر اصلی در آن قرار گرفته روشن می‌نماید. دورتادور حمام کردشت پوشیده از کوه و فضای سبز است.

حمام خان، یزد

«حمام خان» شهر کویری یزد اکنون چایخانه و رستوران سنتی معروفی است. سقف‌ها و طاق‌های فیروزه‌ای، شیشه‌های رنگارنگ و نقاشی‌های کشیده شده با آبرنگ، فضای بسیار دلپذیری را ایجاد می‌کنند. علیرغم سروصدای زیادی که در فضای تالار به گوش می‌رسد، این گرمابه زیرزمینی مکان خنک و مناسبی برای فرار از گرمای تابستان است.

خرید بلیط هواپیما به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید.