یین یانگ

یکی از اصول کلیدی تفکر چینی دوگانگی «یین» و «یانگ» همان یین یانگ است. با توجه به فلسفه «تائو»، این اصل در فرهنگ چینی، از طب سنتی هنرهای طبیعی تا مواد غذایی را شامل می‌شود. به خاطر داشته باشید که این موضوع به معنای تعادل طعم‌ها، مواد تشکیل‌دهنده و تکنیک های پخت‌وپز است که به یک وعده غذایی چینی متناسب، منتهی می‌شود. در ادامه با مجله دور و نزدیک همراه باشید.

فلسفه یین یانگ چیست؟

مفهوم یین و یانگ بیان می‌کند که همه‌چیز در جهان متشکل از دو نیرو متضاد، اما مکمل است. همه‌چیزهایی که در اصول «یین» وجود دارد، لزوماً با «یانگ» مرتبط است، مانند شب و روز، یا گرم و سرد. خرید بلیط هواپیمای تهران پکن

نماد یین و یانگ

در مورد فلسفه یانگ باید گفت که «یانگ»، دارای مقدار زیادی انرژی گرم، قوی، مردانه و روشن است، درحالی‌که «یین»، با چیزهایی زنانه، سرد، نرم و تاریک، در ارتباط است. بااین‌حال، مهم است به خاطر داشته باشید که فلسفه «یین» و «یانگ» در ارتباط باهم و در همه‌چیز حضور دارند. وقتی چیزی را به اصول «یین» نسبت داده و یا از «یانگ» صحبت می‌کنیم، صحبت از شرایط نسبی است. هیچ‌چیز صرفاً یین و یا یانگ نیست. درخت آرزوها

چه نوع مواد غذایی یین و چه نوع مواد غذایی یانگ هستند؟

بعضی غذاها در درجه اول «یین» یا خنک‌کننده هستند، درحالی‌که برخی دیگر، «یانگ» یا گرم و در برخی از مواد غذایی دیگر ترکیبی از تعادل یین و یانگ وجود دارد. مردم چین معتقدند که یین و یانگ باید بدن را متعادل سازد که این کار از طریق صرف غذاهای مناسب به دست می‌آید.

ترکیبات گیاهی

غذاهای «یانگ»، معمولاً شیرین و یا تند بوده و دارای رنگ‌های گرم مانند قرمز یا نارنجی و اغلب آن‌ها تقریباً خشک هستند. بعضی از این غذاها شامل سیب‌زمینی، پاپایا، فلفل و گوشت بره است.

در مقابل، غذاهای «یین»، تلخ یا شور هستند، معمولاً دارای رطوبت بالاتری بوده و تمایل به رنگ سبز یا سرد دارند. غذاهایی که در آب رشد می‌کنند، معمولاً در دسته یین قرار می‌گیرند. نمونه‌هایی از آن‌ها عبارت‌اند از خیار، توفو، لوتوس و سس سویا.

علاوه بر این، روش‌های مختلف پخت و پز در یین و یانگ متفاوت است. در یانگ، معمولاً غذاها را سرخ می‌کنند درصورتی‌که در یین، معمولاً غذاها به‌صورت بخارپز طبخ می‌شوند. سوغات چین

چرا حفظ تعادل یین و یانگ در رژیم غذایی اهمیت دارد؟

با توجه به طب سنتی چینی، سلامت معنوی، جسمی و عاطفی، همگی از طریق تعادل یین و یانگ در بدن تنظیم می‌شود. کمبود و یا افراط در این کار منجر به بیماری‌های جسمی و روانی می‌شود.

به‌این‌ترتیب، حفظ رژیم متعادل و صرف غذای مناسب در زمان مناسب سال، مهم است. به‌عنوان‌مثال، طبع سرما با افراط در مواد غذایی یین ارتباط داشته و به‌این‌ترتیب از طریق غذاهای یانگ می‌توان بدن را تسکین داد. علاوه بر این، مردم چینی، غذاهای یین را بیشتر مصرف می‌کنند تا گرمای شدید تابستان را از بین ببرند، درحالی‌که بدن آن‌ها با غذاهای یانگ در زمستان گرم می‌شود.

فلسفه یین یانگ چگونه به غذای چینی اعمال می‌شود؟

یک وعده غذایی چینی به حفظ تعادل اهمیت زیادی می‌دهد. ترکیبات مختلف برای ایجاد تعادل در طعم (شیرین، ترش، تند، تلخ و شور) و سبک بافت و پخت‌وپز، تأثیر زیادی دارد. ترکیب خوبی از سبزیجات، گوشت و نشاسته (برنج یا رشته‌فرنگی) بسیار مهم است. در کنارغذاهای خشک و سرخ‌شده، بهتر است یک‌کاسه سوپ اضافه شود. سرآشپز چینی، حتی به تعادل رنگ در غذا توجه خواهد کرد. به‌عنوان‌مثال، گوشت قرمز باید همراه با سبزیجات و فلفل بوده و نوعی تضاد در رنگ ایجاد شود.

علاوه بر این، اید گفت مردم چینی غذاهای متنوعی می‌خورند و ازآنجاکه هر وعده غذایی برای آن‌ها متنوع و متعادل است، غذاهای ینی یکی از پرطرفدارترین و سالم‌ترین غذاها در جهان به شمار می‌رود.

برای خرید بلیط هواپیما به صفحه‌ی اصلی سایت مراجعه کنید.