چرا مردم منطقه بالتیک به چیدن قارچ علاقه نشان می دهند

در طول فصل پاییز در منطقه بالتیک مردم زیادی را مشاهده می‌کنید که با سبد و چاقوهایی در دست در جنگل می‌گردند. این مردم به دنبال چیدن گیاهان خوراکی و جنگلی و علی الخصوص قارچ هستند. تفریح در طبیعت و چیدن قارچ یکی از سرگرمی‌های مردم در کناره دریای بالتیک است. برای این که با این سرگرمی بیشتر آشنا شود با مجله دورونزدیک همراه باشید.

به دلیل اقلیم مرطوب و جنگلی منطقه بالتیک سالیانه میزان زیادی قارچ در این ناحیه رشد می‌کند. قارچ نقش بسیار مهمی در آشپزی و فرهنگ این منطقه دارد. علیرغم این‌که امروزه مردم می‌توانند تمامی مایحتاج خود و حتی قارچ را از سوپرمارکت تهیه کنند اما همچنان علاقه زیادی به گشت و گذار در طبیعت و چیدن قارچ‌های تازه و گوناگون در این مردم دیده می‌شود.

قرن‌ها است که کار چیدن قارچ در میان مردم بالتیک رواج دارد. در گذشته این کار به مثابه منبع درآمدی برای مردم بود اما امروزه به ورزش و تفریح در طبیعت تبدیل شده است. مردم چیدن قارچ را به عنوان دلیلی برای فرار از شلوغی و خستگی زندگی در شهر انتخاب می‌کنند.

چیدن قارچ| منطقه بالتیک

منطقه بالتیک در کجای دنیا قرار دارد؟

بالتیک منطقه‌ای در اروپای شمالی است. نام این ناحیه از دریایی که در آن وجود دارد گرفته شده است. به کشورهایی که در اطراف دریای بالتیک قرار گرفتند کشورهای ناحیه بالتیک می‌گویند. این کشورها عبارت از سوئد، آلمان، لیتوانی، فنلاند، لهستان، استونی و روسیه هستند.

اقلیم منطقه بالتیک چگونه است؟

اقلیم منطقه بالتیک برای رشد قارچ بسیار عالی است. بارش سالیانه به میزان زیادی و وجود جنگل‌های پهناور باعث شده تا زمین از لحاظ رویش قارچ بسیار بخشنده باشد. فصل چیدن قارچ معمولا از ابتدای پاییز آغاز می‌شود و تا شروع یخبندان ادامه پیدا می‌کند. این زمان بسیار کوتاه است و مردم منطقه فرصت را غنیمت می‌شمرند.

چیزهایی که باید پیش از چیدن قارچ در جنگل بدانید

مردم منطقه بالتیک با فرهنگ جنگل‌گردی و چیدن قارچ آشنا هستند و  قوانین آن را به خوبی می‌دانند. برای چیدن قارچ به یک چاقو نیاز است تا بتوان آن را از خاک بیرون کشید. اما هنگام این کار باید بسیار مراقب بود تا به پوشش گیاهی و جانوری منطقه آسیب کمتری برسد. این کار پتانسیل رویش خاک برای سال‌های آینده را کاهش نمی‌دهد.

برای این که از آسیب دیدن در جنگل جلوگیری کرد پوشیدن لباس مناسب که دارای آستین‌های مناسب است نیز ضروری به نظر می‌آید.

چگونه قارچ‌های خوراکی و سمی را بشناسیم؟

در جنگل علاوه بر قارچ‌های خوراکی تعداد زیادی قارچ سمی نیز وجود دارد. محلی‌هایی که در این زمینه تجربه دارند از چیدن قارچ‌های سمی و مشکوک پرهیز می‌کنند. یکی از سمی‌ترین قارچ‌های دنیا که به «فنجان مرگ»‌ معروف است در منطقه بالتیک رشد می‌کند. این قارچ قرمز است و نقطه‌های سفید رنگ بر روی خود دارد.

استفاده از تجربیات کسانی که در چیدن قارچ مهارت دارند به مبتدیان کمک بسیار می‌کند. پس از سال‌ها کسب تجربه در این زمینه و گردش در طبیعت افراد متوجه خواهند شد که گونه‌های خاص قارچ در کنار گیاهان خاصی رشد می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود تا درصد خطا در این کار به مرور زمان کاهش بیابد.

با همه این‌ها امروزه چیدن قارچ تنها به یک سرگرمی تبدیل شده است و مهم نیست که هر کسی چقدر قارچ چیده است.

برای خرید بلیط هواپیما به صفحه‌ی اصلی سایت مراجعه کنید.