جمعه بازار مسلمانان در شانگهای چین
امتیاز ما

در شانگهای چین هر عصر جمعه در گوشه‌ای از خیابان کوچکی٬ رو‌به‌روی مسجد قدیمی «هوشی» (Huxi) جمعه بازار برپا می‌شود. مسلمانان محلی چین٬ مواد غذایی حلال را هر جمعه به این بازار می‌آورند و به مردم می‌فروشند. شلوغی بازار به اندازه‌ای است که ماشین‌ها برای عبور از بین جمعیت بوق می‌زنند. و عابران محو تماشای غذا و خوراکی‌های مختلف٬ از گوشت گوسفند گرفته تا ماست ترش خانگی می‌شوند. در ادامه مطلب با خوراکی‌های حلال جمعه بازار مسلمانان شانگهای آشنا خواهید شد. با مجله دور و نزدیک همراه ما باشید.

علارقم اینکه کشور چین خاستگاه ۸ غذای منطقه ای بزرگ با انواع غذاها و روش‌های پخت‌وپز است اما ترکیب مشترک همه‌ی آنها گوشت خوک است. در همه‌ی غذاهای رستوران‌های چین٬ حتی ساده‌ترین نوع آن هم از گوشت خوک استفاده می‌شود. حتی سبزیجات با گوشت خوک پخته می‌شوند. این مسئله ۲۲ میلیون جمعیت مسلمان این کشور که از گوشت حلال استفاده می‌کنند را به چالش کشانده است. خرید بلیط هواپیمای تهران پکن

مسلمانان چین اغلب اهل شمال غربی این کشور هستند و غذاهای چینی را مطابق با الزامات مذهبی خود تهیه می‌کنند. غذای مسلمانان چین شبیه به غذای مردم خاورمیانه است. خوراک آنان با ادویه و ترشیجات٬ گوشت گاو و گوسفند٬ نان تخت مخصوص و مواد دیگر حلال تهیه می‌شود.

در شانگهای٬ بهترین مکانی که همه‌ی این خوراکی‌ها را می‌فروشند٬ جمعه بازار‌ است. هر هفته بین ساعت ۱۱ صبح تا ۳ عصر کنار خیابان‌های (Aomen Rd) و (Changde Rd) به بازار آشپزی تبدیل می‌شود. در این بازار دیگر از گوشت خوک خبری نیست. سوغات چین

کباب گوسفندی

جمعه بازار مسلمانان در شانگهای چین

گوشت‌هایی که در این بازار خیابانی شانگهای فروخته می‌شوند٬ از لحاظ بهداشتی مشکلی ندارند. مسلمانان از اماکن پاکیزه گوشت‌های حلال تهیه می‌کنند. کباب گوسفندی با دورچین کلم٬ فلفل و گوجه فرنگی سرو می‌شود.

برنج پیلاف با گوشت بره

جمعه بازار مسلمانان در شانگهای چین

این غذای سنتی٬ ویژه‌ی اویغورهاست و در بسیاری از رستوران‌های شهر «سین کیانگ» (Xinjiang)٬ غربی‌ترین استان چین٬ سرو می‌شود. آشپزهای بازار به‌خوبی می‌دانند که باید از قسمت‌های چربی‌دار گوشت برای این غذا استفاده کنند تا برنج طعم چربی را به‌خوبی به خود جذب کند. این غذا جزء بهترین‌ها محسوب می‌شود و یک بشقاب کامل آن حدود ۴ دلار است.

سامسای اویغور

جمعه بازار مسلمانان در شانگهای چین

این غذای گوشتی٬ پر از گوشت بره است. «سامسا» (samsa)٬ شبیه کیسه‌ی پر گوشت است و با لایه‌ی خمیر پوشانده شده و سرخ می‌شود. بعد از طبخ لایه‌ی خمیری٬ پفکی شکل شده و گوشت داخل آن کاملا پخته و مرطوب می‌شود.

ماست ترش خانگی

لذت امتحان کردن این ماست را برخلاف ترش بودن از دست ندهید. به سلیقه‌ی خود می‌توانید ماست را ساده یا با کمی شکر اضافه مصرف کنید. با اینکه این ماست کم‌چرب تر از ماست‌های معمولی است اما قیمت هر پیاله‌ حدود ۱.۵ دلار است.

کیک‌های لایه‌ای

جمعه بازار مسلمانان در شانگهای چین

در بازار مسلمانان شانگهای٬ انواع کیک‌های لایه‌ای به‌فروش می‌رسد. باقلوا و کیک شیری تازه٬ طعم فوق‌العاده‌ای دارند.

نان

جمعه بازار مسلمانان در شانگهای چین

مسلمانان چینی خوراکی به نام «نان» (naan) دارند که شکل صاف و گردی دارد و نان اصلی آنها محسوب می‌شود. قبل از ترک بازار٬ حتما یکی از آنها را امتحان کنید. بااینکه نان‌ هنگام فروش تازه است اما سفت و فشرده است و روی آن کنجد پاشیده‌اند. قیمت هر نان کمتر از ۱ دلار است.

 

برای خرید بلیط هواپیما به صفحه‌ی اصلی سایت مراجعه کنید.