چاد کشوری پهناور در مرکز آفریقا است. این کشور هیچ راه آبی و هیچ ساحلی ندارد. اینطور به نظر می‌آید که چاد از داشتن جاذبه‌های توریستی بی‌بهره مانده؛ اما چنین تصوری کاملا اشتباه است. چاد زیبایی‌های تاریخی و فرهنگی، پوشش گیاهی جالب و تعداد زیادی پارک ملی دارد. علیرغم تمامی این جاذبه‌ها چاد همچنین بکر و ناشناخته باقی مانده است. بهترین زمان برای گردش در چاد از ماه‌های آگوست تا دسامبر است. در این زمان از سال آب و هوای این منطقه معتدل است و از گرمای خشن و خشک آفریقا خبری نیست. اگر می‌خواهید کشور چاد را بیشتر بشناسید با مجله دور و نزدیک همراه باشید.

دریاچه چاد

دریاچه چاد| چاد
یکی از اعجاب انگیزترین پدیده‌ها در این کشور دریاچه‌ای بزرگ است که تا سه کشور مجاور نیز گسترده شده است. در این دریاچه حدود ۴۴ گونه تمساح زندگی می‌کند و عمق آن بسیار کم است. «دریاچه چاد» یک دریاچه فصلی است و میزان آب آن در درجه اول به حجم آب ورودی از رودخانه «چاری« بستگی دارد. پوشش گیاهی اطراف دریاچه بسیار انبوه است و «پاپیروس» به وفور در این منطقه رشد می‌کند.

دریاچه فتیری

دریاچه دیگری با نام «فیتری» در چاد وجود دارد. آب این دریاچه براساس حجم آب ورودی از رودخانه‌های فصلی تغییر می‌کند. آب این دریاچه شیرین است و عمق آن بسیار کم است.

دی انجامنا

پایتخت چاد «دی انجامنا» است که پیش از جنگ داخلی یکی از زیباترین شهرهای آفریقا به حساب می‌آمده است. بخش بزرگی از این شهر تاریخی است. در این قسمت می‌توان یک بازار قدیمی، تعدادی مسجد و بنای به جا مانده از گذشته‌های دور را مشاهده کرد. موزه ملی چاد در این شهر علاوه بر ارزش تاریخی، مکانی دیدنی و زیبا برای سپری اوقات گردشگران است.

فادا

در شهر «فادا» که به فاصله ۱۰۰۰ کیلومتری پایتخت واقع شده است، می‌توان تعداد زیادی تخته سنگ غول آسا و غارهای زیرزمینی عجیب و غریب دید. بر روی دیواره‌های این غارها نقاشی‌هایی وجود دارد که قدمت آن‌ها به ۵۰۰۰ سال پیش باز می‌گردد.

کوهستان تیبِستی

بخشی از صحرای بزرگ آفریقا در کشور چاد قرار گرفته است. در این بخش کوهستان «تیبِستی» قرار گرفته است. در این رشته کوه تعداد زیادی آتشفشان غیرفعال وجود دارد که منطقه‌ای اعجاب انگیز را در شمال کشور چاد ایجاد کرده‌اند. در این کوهستان غارهایی نیز وجود دارد که دیوار نوشته‌های آن‌ها متعلق به عصر سوم تا پنجم مفرغ پیش از میلاد مسیح است. تیبِستی در مرز چاد و نیجریه قرار گرفته است.

زاکوما

پارک ملی «زاکوما» در چاد مساحتی بالغ بر ۱۲۰۰ کیلومتر مربع دارد. این پارک ملی بزرگ محل زندگی بیش از ۵۰ گونه از حیوانات با ارزش و وحشی در آفریقا است. به دلیل ناشناخته ماندن این کشور آفریقایی، پوشش گیاهی و جانوری بکر و فوق‌ العاده‌ای در آن وجود دارد. گونه هایی از قبیل بوفالو، کرگدن، شامپانزه، بابون، پلنگ و… در این ناحیه زندگی می‌کنند.

این مقاله تلاشی برای شناساندن هرچه بیشتر کشور چاد بود. اگر قصد سفر به این منطقه را داشته باشید این مطلب برای شما حتما مفید خواهد بود.

برای خرید بلیط هواپیما به صفحه‌ی اصلی سایت مراجعه کنید.