دانستی های شهر ممنوعه پکن | چین

شهر ممنوعه که ۶۰۰ سال است در میان «پکن» (Beijing) قد اعلم کرده است، مشهورترین نماد تاریخی این شهر و مرکز سیاست چین در دوران «مینگ و کینگ» (Ming and qing) است. ممکن است که شما با دیوارهای رسی و قرمز رنگ و کاشی‌های طلایی آن آشنا باشید، و یا بدانید شهر ممنوعه خانه‌ی ۲۴ امپراطور بوده است. اما مطمئن باشید که این دانستی‌های جالب درباره این شهر ممنوعه را نشنیده‌اید. با مجله دور و نزدیک همراه باشد تا شما را با این شهر ممنوعه بیشتر آشنا کنیم.

هیچ درختی در قسمت خارجی آن کاشته نشده است

فضای خارجی شهر ممنوعه

شهر ممنوعه به دو قسمت خارجی و داخلی تقسیم شده است. قسمت خارجی آن که با نام «حوزه» (the venue) شناخته می‌شود، محلی است که تمام مراسم‌های عمومی برگزار می‌شوند و همچنین مکانی بوده که قدرت الهی امپراطور برای عموم مردم به نمایش گذاشته می‌شده. به همین دلیل کاشت درخت در این قسمت از شهر ممنوعه ، ممنوع بوده. اما در قسمت داخلی جایی که امپراطور زندگی می‌کرده پر بعضی نقاط درخت‌هایی دیده می‌شدند.

آیا به حیوانات تزئینی سرسراهای قسمت خارجی توجه کرده‌اید؟

حیوانات تزئینی شهر ممنوعه

در معماری باستانی چینی از حیوانات زیادی برای تزئین ساختمان‌ها استفاده می‌شده. با توجه به درجه اهمیت ساختمان نوع حیوان تزئینی از ساختمان تا ساختمان تفافت دارد. محل برگزاری اجتماعات سالانه و بزرگترین سرسرای داخل شهر ممنوعه بیشترین تعداد این حیوانات را بر روی دیوارهای خود دارند که از بیرون به داخل عبارتند از: اژدها، ققنوس، شیر، اسب بهشتی، اسب دریایی، «ساونای» (Suanni) که شیری شبیه به اژدها است، «ژیایو» (Xiayu) اژدهای دریایی، «ژیژی» (Xiezhi) بز عدالت، «دونیو» (Douniu) گاومیش، و «هانگاشی» (Hangshi) که میمون پرنده‌ای است که از بناها در مقابل طوفان حفاظت می‌کند. این حیوانات افسانه‌ای نه تنها برای زیبایی و جمال بلکه برای پوشاندن منافذ میان کاشی‌های گرد بر روی سقف‌ها قرار گرفته‌اند تا از چکه کردن سقف هنگام باران جلوگیری کنند. بیشتر این حیوانات پیشکشی برای افسانه‌ی آب هستند و بیشتر آن‌ها قبل از نصب شدن به عنوان نمادی از ضد آتش بودن سوراخ می‌شوند.

هیچ تشدیدی در لغت (門) که به معنی دروازه است وجود ندارد

دروازه های شهر ممنوعه

حیوانات افسانه‌ای تنها اقداماتی نیستند که برای ضدآتش کردن شهر ممنوعه صورت گرفته است. تمام دروازه‌های شهر ممنوعه با پلاکی مزین شده‌اند. روی این پلاک نام آن دروازه به زبان چینی و زبان «مانچو» (Manchu) نوشته شده است. اگر با زبان چینی آشنا باشید باید متوجه شده باشید که در کلمه (門) بر روی هیچکدام از حروف تشدیدی وجود ندارد. شایعات می‌گویند که این حرکت که تشدیدی بر روی دروازه‌ها نیست بعد آتش گرفتن قلعه‌ی خانواده «سنگ» (song) رواج پیدا کرد.

آیا به تعداد میخ‌های روی در دقت کرده‌اید؟

میخ های دروازه شهر ممنوعه

باید متوجه شده باشید که روی دروازه‌های شهر ممنوعه میخ‌های گردی کار گذاشته شده‌اند، اما آیا به تعداد این میخ‌ها نیز توجه کرده‌اید؟ بیشتر دروازه‌ها ۹ ردیف ۹تایی میخ رویشان دارند زیرا که عدد ۹ در فرهنگ چین عددی مقدس می‌باشد.

برای خرید بلیط هواپیما به صفحه‌ی اصلی سایت مراجعه کنید.