گونه‌ های جانوری نادر ایرانی

از گذشته تا امروز، بشر همواره در حال لطمه زدن و نابود کردن طبیعت بوده است و متاسفانه هیچ‌گاه نتوانسته مانند دیگر جانداران سود و منفعتی برای طبیعت داشته باشد. در این مطلب، قصد داریم تا به معرفی گونه های جانوری نادر ایرانی بپردازیم و از ضرورت و لزوم وجود آن‌ها به لحاظ سود و منفعتی که برای اکوسیستم دارند، بگوییم. در ادامه با مجله اینترنتی دور و نزدیک همراه باشید.

پلنگ ایرانی

گونه‌ های جانوری نادر ایرانی

یکی دیگر از گونه های حیواناتی که در کشور ما در حال انقراض است پلنگ ایرانی است. زیستگاه اصلی این حیوان در استان ایلام است. متاسفانه این حیوان سال‌ها پیش دیده شده و دیگر نشانی از پلنگ ایرانی دیده نشده است. مهمترین عامل نادر شدن این حیوان مانند همیشه انسان‌ها بوده زیرا انسان‌ها به محض دیدن این حیوان فورا این حیوان را شکار و یا محل زیست پلنگ ایرانی را نابود می‌کنند. غذای این حیوان بزهای کوهی است.

بز کوهی پیرنئن

بز کوهی پیرنئن یکی دیگر از گونه حیوانات زیبایی است که همواره توسط انسان‌ها در کشور ما شکار می‌شود. این گونه‌ بز کوهی در کشور ما بسیار کمیاب شده است و به دلیل گوشت لذیذ این حیوان، توسط شکارچیان شکار می‌شود. این حیوان تنها در کوه‌های ایران زندگی می‌کند، اما تنها دلیل کمیاب شدن این حیوان شکارچیان نیستند، بلکه انسان‌ها همواره در کوه‌ها در حال راه‌سازی و انفجار معادن هستند که باعث شده‌اند این حیوان زیستگاه محدودی داشته باشد. غذای این حیوان، گیاهان و ریشه‌‌ی درختان است.

کبک ایرانی

کبک جزو پرندگان در حال انقراض ایران است که مانند دیگر حیوانات در حال انقراض، توسط انسان‌ها برای خوردن گوشت‌شان شکار می‌شوند. این پرنده هیچ‌گاه کوچ نمی‌کند و همیشه در کوه‌ها و دشت‌های باز ساکن است. محل زیست این حیوان، همواره توسط کشاورزان و مزرعه‌داران در حال نابودی است. غذای این حیوان دانه‌های گیاهی است.

گوزن زرد ایرانی

گونه‌ های جانوری نادر ایرانی

گوزن زرد ایرانی از دیگر حیوانات در حال انقراض است. محل زندگی این حیوان در کوه‌پایه‌های ایران است که توسط انسان‌ها در حال نابودی است و اگر تلاشی برای جلوگیری از انقراض این حیوان انجام نشود مطمئنا این حیوان هم به زودی منقرض می‌شود. همواره زیستگاه این حیوان توسط زباله‌های صنعتی و زباله‌های شهری نابود می‌شود. این حیوان هم به ناچار برای بقا دست به خوردن زباله‌ها می‌زند و متاسفانه تنها زباله‌ها نیستند که باعث شده‌اند گوزن زرد کمیاب شود بلکه همواره توسط شکارچیان شکار می‌شوند. گوزن‌ها برای زندگی کردن به محدوده‌ی وسیع نیاز دارند تا بتوانند به راحتی بچرند و تولیدمثل کنند. گوزن‌ها به دلیل ترس زیادی که از انسان‌ها دارند به محض دیدن انسان پا به فرار می‌گذارند. بنابراین هیچ‌گاه نباید انسان‌ها برای دیدن این حیوان وارد زیستگاه این حیوان شوند.

برای خرید بلیت هواپیما به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید.