هواپیما

در ابتدا به نظر می‌آید هیچ راهی پیدا نمی‌شود که آدم در سفر هوایی و در هواپیما احساس راحتی کند و برای مثال محال است کسی بتواند در حین سفر در هواپیما بتواند بخوابد. چنین تفکر و باوری شاید تا این لحظه درست بوده باشد اما پس از خواندن این مطلب و به‌کارگیری نکته‌هایی که در آن از قول کارشناسان مسافرت و جهانگردان باتجربه ذکر می‌شود به این نتیجه می‌رسید که در هواپیما می‌شود به خواب شیرین رفت. با مجله دور و نزدیک همراه باشید.

صندلی کنار پنجره رزرو کنید

هواپیما

شما احتمالا مثل بسیاری از کسان دیگر از پس خرید بلیت پرواز درجه یک یا همان «فرست کلس» برنمی‌آیید. نگران نباشید. شما در این خصوص تنها نیستید! پس حالا در یک پرواز معمولی برای این که خواب راحتی داشت چه کار می‌شود کرد؟ اولین کار این است که هنگام تهیه بلیت از متصدی بخواهید تا جایی کنار پنجره برای شما رزرو کند. چه حکمتی دارد؟ حکمتش این است که کنار پنجره راحت‌تر به خواب می‌روید به این دلیل که می‌توانید سر خود را به شیشه پنجره بچسبانید. اگر به همره خود بالش مسافرتی داشتید که دیگر چه بهتر. می‌توانید زیر سر خود بگذارید. کنار پنجره که باشید هیچ مسافری شما را مزاحم خواب‌تان نمی‌شود که مثلا بخواهد برای دستشویی رفتن از کنار شما رد شود. تازه می‌توانید اگر نور بیرون شما را اذیت می‌کند محافظ مخصوص پنجره را پایین بکشید.

یک چشم‌بند خوب همراه داشته باشید

چشم‌بند

شاید با گذاشتن چشم‌بند بر روی چشم‌هایتان به هنگام خواب حس پیری به شما دست بدهد اما اشکالی ندارد چون مالنا کاهال، کارشناس آژانس مسافرتی، می‌گوید که تا از چشم‌بند استفاده نکنید قدرش نمی‌دانید. به این دلیل که چشم‌بند تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری از تابش نور به چشم‌های شما دارد. به علاوه، باعث می‌شود تا زودتر از همیشه ارتباط شما با محیط اطراف قطع شود و حس در خانه بودن به شما دست بدهد. همچنین وقتی نور به چشم‌های شما نتابد و شما نتوانید جایی را ببینید چاره‌ای به جز خوابیدن در تاریکی به وجود آمده ندارید. کاهال در ادامه می‌گوید: «به دنبال خرید چشم‌بندهای نازک ارزان قیمت نباشید بلکه قدری بیشتر پول بدهید و یک چشم‌بند ضخیم و راحت خریداری کنید تا هیچ نوری از آن عبور نکند. من توصیه می‌کنم چشم‌بندی بخرید که تا روی بینی شما را هم بپوشاند زیرا در این صورت حتی از زیر چشم‌بند هم دیگر هیچ نوری به درون چشم‌های شما نفوذ نخواهد کرد.»

غذای سبک بخورید و مطلقا مشروبات الکلی مصرف نکنید

سالاد

اگر شکم شما انباشته از مواد غذایی باشد به همان اندازه خوابیدن هم سخت و دشوار می‌شود. در این باره «جرونموس»، جهانگرد باتجربه، معتقد است که چنان چه مسافرت هوایی در پیش دارید، خوردن غذای بسیار سنگین آن هم قبل از پرواز اصلا کار درستی نیست چون این غذا باید هضم شود و مراحل هضم غذا مانع از به خواب رفتن شما می‌شود. وانگهی، با شکم پر سوار هواپیما شدن چه بسا ممکن است باعث دل به هم خوردگی شود. جرونموس در عوض توصیه می‌کند که غذای سبک بخورید. غذاهایی مانند سالاد مرغ کبابی یا چیزی از این دست غذاها. همچنین برخی عادت دارند که بعد از کار روزانه مشروبات الکلی مصرف کنند که البته اگر پرواز در پیش داشته باشند کارشان ساخته است چون حس خواب‌آلودگی به آنها دست می‌دهد اما دریغ از آن که بتوانند بخوابند. جرونموس می‌گوید که اگر خیال دارید تا در ضمن پرواز بخوابید، باید قید مشروبات الکلی را بزنید.

از جوراب غافل نشوید

جوراب

خیلی‌ها هستند به هیچ عنوان نمی‌توانند با جوراب بخوابند و حتی ممکن است عصبی هم بشوند. این جور آدم‌ها به طور طبیعی راحت به خواب می‌روند و نیازی به هیچ مقدماتی ندارند. اما وقتی آدم در هواپیما و در اوج آسمان است چه طور؟ معلوم است که خیلی‌ها در چنین شرایطی راحت به خواب نمی‌روند. یک وقت هست شما پتو روی خود می‌اندازید اما باز پاهایتان بیرون است و احساس سرما می‌کنید. این جا است که لیزا نایور، روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویس، می‌گوید که باید دست به دامن جوراب شوید. به گفته نایور وقتی جوراب به پا می‌کنید در اثر حرکت ناخودآگاه انگشت‌های پا از خواب بیدار نمی‌شوید. چنان چه مبتلا به بیماری آماس یا ورم مفاصل هستید، جوراب چسبان به پا کنید تا لخته شدن خون جلوگیری شود.

کمربند ایمنی را روی پتویی که به دور خود پیچیده‌اید بکشید

کمربند ایمنی

حالا که عاقبت به خواب رفته‌اید یک دفعه سر و کله مهماندار هواپیما پیدا می‌شود و بیدارتان می‌کند و می‌پرسد کمربند ایمنی را بسته‌اید!؟ برای این که چنین اتفاقی نیفتد یا دست کم بهانه‌ای برای بیدار کردن شما وجود نداشته باشد کمربند ایمنی را روی پتویی که به دور خود پیچیده‌اید بکشید و ببندید. جرونموس می‌گوید که به این شکل دیگر دلیلی ندارد کسی مزاحم خواب شما شود و شما در عین ایمنی به خواب رفته‌اید.

از گوشی‌های ضد صدا استفاده کنید

گوشی

اگر از جمله کسانی هستید که هنگام خواب نسبت به صدای اطراف از قبیل صدای تیک تاک ساعت، صدای چکه شیرآب، خروپوف یکی دیگر و هزار و یک صدای دیگر حساس هستید، خوب است بدانید که محال بتوانید در هواپیما راحت بخوابید چون آن قدر صدا هست که آدم را دیوانه می‌کند. در چنین شرایطی خودتان باید به فکر خودتان باشید چون هر کسی کار خودش را می‌کند. فرض کنید که نفر بغل دست شما به خواب رفته است و به قول شما عین دایناسور خرناس می‌کشد، آیا واقعا می‌توانید در کمال ادب و احترام او را بیدار کنید و از او بخواهید که خروپف نکند!؟ کاهال می‌گوید که در این هنگام که گوشی ضد صدا به کار شما می‌آید تا با استفاده از آن از میزان صداهای استرس‌زا بکاهید. این کارشناس آژانس مسافرتی می‌گوید که خودش در مسافرت‌های هوایی همیشه دست به دامن این روش می‌شود.

خودتان را پیش از پرواز خسته کنید

دوچرخه سواری

این کار به نظر زیاد عاقلانه به نظر نمی‌رسد اما با این همه یکی از اسرار کلیدی داشتن سفر هوایی خوب و موفقیت‌آمیز است چون وقتی با تن و بدن خسته سوار هواپیما شدید چاره‌ای به جز خوابیدن ندارید. جنیک هلی بوث، وبلاگ و سفرنامه‌نویس، می‌گوید که پیش از این که به سفر هوایی خود برسید لازم است تا چندین ساعت کار سخت انجام دهید به طوری که عرق کنید و حتی دچار درد عضلات شوید. او توضیح می‌دهد: «من اگر شب یا عصر پرواز داشته باشم، از صبح تا ظهر یا ورزش می‌کنم یا دوچرخه‌سواری انجام می‌دهم. در این صورت بدن شما تشنه خواب و استراحت می‌شود و همین که روی صندلی هواپیما جا خوش کردید بدون معطلی به خوابی عمیق و شیرین می‌روید.»

یک ژاکت بزرگ همراه داشته باشید

ژاکت

درست است که در حین پرواز شبانه یک تخته پتو در اختیار همه مسافران قرار می‌دهند اما این پتو خواب شبانه را کفاف نمی‌کند. در برخی از هواپیما حتی پتو را به عنوان هدیه به مسافران می‌بخشند ولی باز چیزی را عوض نمی‌کند. کیمبرلی میلنز، کارشناس آژانس مسافرتی، به تجربه دریافته است که به همراه داشتن یک ژاکت بزرگ و گل و گشاد می‌تواند تکمیل کننده پتوی مرحمتی هواپیما باشد و خواب خوب و راحتی را برای شما رقم بزند. میلنز می‌گوید که خودش از ژاکت گل و گشاد برای پوشانده سر و صورتش استفاده می‌کند. یعنی اگر شما میانه خوبی با چشم‌بند ندارید، کشیدن ژاکت روی صورت می‌تواند گزینه خوب و کارآمدی باشد.

میز تاشوی مقابل خودتان را فراموش نکنید

میز تاشو

آدم وقتی به طراحی و نوع ساخت صندلی هواپیما دقت می‌کند، در ابتدا به این نتیجه می‌رسد که خیلی از چیزهایی که برایش تعبیه کرده‌اند اضافی است اما اگر ذهن خلاقی داشته باشید می‌توانید از همه این موارد به قول شما اضافی بهترین استفاده را ببرید. کاهال در این باره می‌گوید که اگر چشم‌های تیزبینی داشته باشید اولین چیزی که توجه شما را به خودش جلب می‌‌کند میز تاشویی است که به پشت صندلی نفر جلویی شما چسبیده است. وی توضیح می‌دهد: «خود من اصلا نمی‌توانم در حالت نشسته مدت زمان طولانی بخوابم. به همین دلیل بدون هیچ گونه رودربایستی و یا ترس و واهمه‌ای از این میز تاشو استفاده می‌کنم. اول خوب تمیزش می‌کنم. (خیلی‌ها را دیده‌ام آشغال‌ها و دستما‌های استفاده شده خود را روی میز تاشو می‌ریزند!) بعد یک بالش کوچک مسافرتی یا حتی ژاکتم را چند تا می‌زنم و روی میز تاشو می‌گذارم و دست آخر سرم را رویش قرار می‌دهم. این روش خوابیدن شاید راحت نباشد اما هر چه باشد حس و حال آدم را عوض می‌کند. البته آدم‌های کوتاه قد بهتر می‌توانند از میز تاشو برای خوابیدن استفاده کنند تا کسانی که بلندبالا هستند.»

به دنبال صندلی‌ها خالی باشید

صندلی

همین که پایتان را به داخل هواپیما گذاشتید نگاهی به دور و برتان بیندازید و ببینید که چند جای خالی وجود دارد. معمولا خیلی کم پیش می‌آید که هواپیمایی با صندلی‌های خالی زیاد پرواز کند اما چون هر کسی در زندگی ممکن است در اوقاتی بخت و اقبال یارش باشد هیچ بعید نیست که شما نیز یک دفعه با دیدن سه صندلی خالی در کنار هم چشم‌هایتان از حدقه بیرون بزند! وقتی صندلی یا صندلی‌های خالی در هواپیما هست یعنی این که کسی آنها را رزرو نکرده است. حالا دیگر باید زرنگ باشید و جاهای خالی را به تصرف خود درآورید تا خواب راحتی را برای خود تضمین کنید. فقط قبلش خیلی مؤدبانه با مهماندار یا مهمانداران هواپیما هماهنگ کنید که یک وقت به تریج قبای هیچ کدامشان برنخورد. کاهال در این باره هم اظهار می‌کند: «وقتی جای خالی زیاد و وسیع باشد معنایش این است که بیشتر می‌توانید بخوابید و استراحت کنید. من خودم اگر جاهای خالی زیادی در هواپیما باشد نزدیک‌ترین جا را به صندلی خود انتخاب می‌کنم. فقط یادتان باشد که طوری روی صندلی‌های خالی دراز نشوید که پاهایتان مانعی در راهروی هواپیما ایجاد کند و صدای بقیه مسافرها را درآورد.»

کارهایی را انجام دهید که شما را خواب‌آلود می‌کنند

مطالعه

با انجام کدام کارها در خانه خسته و خواب‌آلود می‌شوید؛ گوش دادن به موسیقی تن آرامی (relaxing music)؟ مطالعه کردن؟ تماشای فیلم؟ خلاصه همه کارهایی که همیشه خواب را به چشم‌های شما می‌آورند را در شرایط نامعمول مثل مسافرت هوایی انجام دهید. نایور می‌گوید که با تماشای فیلم سریع به خواب می‌رود چون با استفاده از گوشی فیلم می‌بیند و به غیر از صدای فیلم صدای دیگری که جلب توجه کند نمی‌شوند و بنابراین پلک‌هایش سنگین می‌شوند و به خواب می‌رود. شما هم فکر کنید که با چه کارهایی خوابتان می‌گیرد. بعد همان کارها را در سفر هوایی انجام دهید.

به اندازه کافی آب بنوشید

آب

اگر از کسانی هستید که زیاد مسافرت می‌کنید و دست بر قضا اهل مسافرت با هواپیما هستید بدون شک با خستگی‌ها و مصیبت‌های این نوع سفر آشنایید و حتما می‌دانید هوای فضای داخلی هواپیما زیاد هم با پوست بدن سازگار نیست. بنابراین لازم است تا قبل از پرواز آب بدن خود را تامین کنید. بوث در این زمینه می‌گوید که کار درست این است که 24 ساعت قبل از پرواز به اندازه کاف آب بنوشید اما این کار را در آستانه پرواز انجام ندهید. او ادامه می‌دهد: «قبل از پرواز به اندازه کافی آب بنوشید تا دیگر نیازی نباشد در ضمن پرواز برای رفع تشنگی به فکر آب بیفتید و خوابتان را مختل کنید. خیلی زور دارد آدم به دلیل تشنگی از خواب بیدار شود و دیگر نتواند بخوابد.»

از نوشیدن چای و قهوه پرهیز کنید

چای

تبعیت از چنین دستوری برای کسانی که جانشان به کافئین بسته است به نظر ناممکن می‌آید اما اگر رعایت کنند به طور حتم نتیجه خوبی می‌گیرند. فقط یک روز چای و قهوه مصرف نکنید ولی همین که هواپیما در مقصد فرود آمد و پای شما به زمین رسید تا می‌توانید جبران مافات کنید. میشل ولر، کارشناس آژانس مسافرتی، در این خصوص خاطرنشان می‌کند: «کسانی که خیل برایشان سخت و دشوار است که در طول پرواز چای و قهوه ننوشند می‌توانند به جای آن و البته قبل از خواب از دمنوش طبیعی گل بابونه که به شکل کیسه‌ای هم در بازار موجود است استفاده کنند.»

حساب شده بخوابید

خواب

قبل از این که همه کارهایی را که گفتیم برای خوابیدن در هواپیما انجام دهید با خودتان فکر کنید که چه نوع مسافرت هوایی در پیش رو دارید. جوست شریو، مدیر عامل یک آژانس مسافرتی، در این مورد یادآوری می‌کند که وقتی قرار است از به کشوری در آن سوی اقیانوس اطلس مسافرت کنید شاید خوابیدن مفصل و عمیق فکر خوبی نباشد. وی می‌افزاید: «قبل از مسافرت برای خواب خود برنامه‌ریزی داشته باشید. برای مثال، وقتی زمان حرکت از کشور مبدا در روز به سر می‌بریم و قرار است وقتی به کشور مقصد برسیم شب باشد. بنابراین من ترجیح می‌دهم جوری بخوابم که وقتی شب به مقصد رسیدم مجبور نباشم که تا صبح بیداری بکشم.»

برای خرید بلیط هواپیما به صفحه‌ی اصلی سایت مراجعه کنید.