فرودگاه های زیبای جهان | زیباترین و شگفت انگیزترین فرودگاه ها در دنیا

فرودگاه‌ ها غالباً اولین مکان‌هایی هستند که مسافران هنگام رسیدن به مقصد از آن‌ها دیدن می‌کنند و بنابراین در شکل‌گیری عقاید و دیدگاه‌ها نقش بسزایی دارند. همچنین علاوه بر کارایی و سودرسانی بسیار بالا، از زیباترین نمونه‌های طراحی صنعتی به شمار می‌آیند. در این مقاله به معرفی و بررسی باشکوه‌ترین فرودگاه‌های سراسر جهان می‌پردازیم. در ادامه با مجله دور و نزدیک همراه باشید.

«شنژن بن» (Shenzhen Bao’an) در چین

طراحی منحنی و دنباله‌دار فرودگاه شنژن این تصور را ایجاد می‌کند که گویی ساختمان، یک موجود متحرک است. به عقیده ماسیمیلیانو فوکساس، معمار ایتالیایی، برای طراحی این سازه از سفره‌ماهی مانتا الهام گرفته شده که در سواحل چین به وفور یافت می‌شوند. محوطه غارمانند و سقف بلند ۸۰ متری به مسافران این احساس را می‌دهند که انگار درون روده‌های یک موجود دریایی غول‌پیکر هستند؛ اما ساختار پیچیده لانه‌زنبوری آن، چشم‌اندازی از فضای بیرون را نیز به دست می‌دهد. برنامه‌هایی برای توسعه این فرودگاه در سال ۱۴۰۴ در نظر گرفته شده که می‌توانند بسیار جالب و شگفت‌انگیز باشند.

 «ملکه تامار» (Queen Tamar)

این فرودگاه مدرن در شهر قرون‌وسطایی مستیا (جزو میراث فرهنگی یونسکو) در گرجستان قرار دارد. محوطه ۲۵۰ مترمربعی ملکه تامار ممکن است کوچک به نظر برسد اما به لطف طراحی برجسته و بی‌نظیرش، جزو زیباترین فرودگاه‌های جهان محسوب می‌گردد. معمار آن یورگن مایر آلمانی بوده و شیشه‌های دودی و بنای سفید آن متأثر از برج‌های دیده‌بانی مستیا در دوره باستان است. همچنین داخل دیوارهای منحنی شکل و باریک فرودگاه، فضای کافی برای برج کنترل، کافه و سالن انتظار وجود دارد. بلیط هواپیما تهران تفلیس را با قیمت مناسب خریداری کنید.

 «چاتراپاتی شیواجی» (Chatrapati Shivaji) واقع در بمبئی هندوستان

بمبئی به‌عنوان یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان، فرودگاه بزرگ و مجللی دارد. سقف منحنی شکل و سفید این فرودگاه شبیه به قصرهای زمان امپراطوری مغول است. ستون‌های ساختمان منقش به طرح‌ها و بافت‌های سنتی هند هستند که زیبایی غیرقابل‌انکاری را به آن می‌بخشند. اسکیدمور(Skidmore)، اوینگز (Owings) و مریل (Merrill)، معماران این فرودگاه، پنجره‌هایی را درون سقف کاذب تعبیه نمودند تا نور خورشید به داخل ساختمان راه پیدا کند؛ درحالی‌که نمای شیشه‌ای بیرونی، بیانگر مدرنیته و خوش‌بینی به آینده است. مقایسه فرودگاه با محله‌های اطراف آن، اختلاف طبقاتی موجود در هند را به‌وضوح آشکار می‌سازد.

 «داوچنگ یادینگ» (Daocheng Yading) در تبت

فرودگاه داوچنگ یادینگ در میان رشته‌کوه‌های تبت قرار گرفته و مرتفع‌ترین فرودگاه غیرنظامی جهان است. این پایانه در ارتفاع ۴ کیلومتری از سطح دریا واقع شده و برای همین ممکن است برخی بازدیدکنندگان به بیماری ارتفاع زدگی دچار شوند؛ اما همه این‌ها ارزش دیدن مناظر باورنکردنی و چشم‌اندازهای زیبای تبت را دارد. گروه معماری GUD با تأثیرپذیری از فرهنگ بودائی این بنا را طراحی کرده‌اند. پایانه مدور داوچنگ یادینگ یادآور گره شال کاتا (khata) است که بین بودائی‌ها محبوبیت بسیاری دارد. متأسفانه در سال ۱۴۰۰ و با احداث فرودگاه «ناگو داگرینگ» (Nagqu Dagring) چین در ارتفاع ۴ کیلومتر از سطح دریا؛ داوچنگ یادینگ جایگاه خود را از دست خواهد داد.

 

برای خرید بلیت هواپیما به صفحه‌ی اصلی سایت مراجعه کنید.