بیت المقدس

موضوعی که چند روزی است خاورمیانه را دچار بحران جدیدی کرده و اسباب نگرانی را برای بسیاری از سیاستمداران جهان فراهم آورده، تصمیم جنجالی «دونالد ترامپ» مبنی بر انتقال سفارت آمریکا از «تل‌آویو» به «بیت ‌المقدس» است. تصمیمی که بسیاری از تحلیلگران سیاسی معتقدند بحران جدیدی را در منطقه‌ی پرآشوب خاورمیانه ایجاد خواهد کرد. چرا این شهر اینقدر اهمیت حیاتی دارد؟ بیت المقدس چه چیز بخصوصی دارد که در طول هزاران سال، خون‌های بی‌شماری بر سر آن ریخته شده است؟ با مجله‌ دور و نزدیک همراه باشید تا نگاهی کوتاه داشته باشیم به تاریخ، معماری و جلوه‌ی این شهر باستانی.

قبه الصخره | بیت المقدس

بیت‌المقدس، «اورشلیم» یا «قدس» یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان است. این شهر همواره در تاریخ چندهزارساله‌ی خود شاهد جنگ‌ها و خونریزی‌های بسیاری بوده است. چرا این شهر اینقدر مهم است؟ یکی از دلایل آن مطمئنا مذهبی است. سه دین بزرگ جهان آن را متعلق به خود می‌دانند و همواره بر این حق خود پای فشرده‌اند.

تاریخ بیت‌المقدس

تمدن اوگاریت | بیت المقدس

بر خلاف باور عموم این شهر را یهودیان بنا نگذاشته‌اند. ساخت این شهر به هزاره‌ی دوم پیش از میلاد و تمدن «اوگاریت» در شمال غربی سوریه باز می‌گردد. نام اولیه‌ی این شهر « اوراشالیموم» به معنای شهر صلح است. این نام از یکی از خدایان اوگاریتی اقتباس شده است. یهودیان بعد از استقرار در این شهر نام آن را تغییر ندادند. اورشلیم به عنوان شهری سیاسی برای یهودیان از زمان حکومت حضرت داوود (ع) شناخته می‌شود. از آن پس قوم یهود اورشلیم را مقدس‌ترین و اصلی‌ترین شهر خود می‌دانند.

بیت المقدس پیش از اسلام

کوروش کبیر | بیت المقدس

در سال ۵۹۷ پیش از میلاد، «بخت النصر» پادشاه بابل اورشلیم را فتح و یهودیان را به بابل تبعید کرد. در سال ۵۳۹ پیش از میلاد «کوروش» پادشاه هخامنشی پس از فتح بابل به یهودیان اجازه داد که به اورشلیم بازگردند و معبد خود را از نو بنا کنند. تا پیش از جهانگشایی «اسکندر مقدونی» اورشلیم استقلال نسبی خود را داشت. بعد از اسکندر، جانشینان او بر منطقه‌ی فلسطین حاکم شدند. امپراتوری روم هم دیگر حکومتی بود که براورشلیم مسلط شد. در زمان «خسرو دوم» پادشاه ساسانی، ایرانیان بر رومیان چیره شدند و فلسطین را فتح کردند. اما مسیحیان دوباره توانستند ساسانیان را شکست داده و فلسطین را پس بگیرند. پس از اسلام هم در دوره‌ی خلیفه‌ی دوم، مسلمانان فلسطین را فتح کردند و آن را «بیت ‌المقدس» نامیدند.

بیت‌المقدس بعد از اسلام

صلاح الدین ایوبی | بیت المقدس

بیت المقدس برای مسلمانان اهمیت ویژه‌ای از لحاظ اعتقادی داشت. زیرا که نخستین قبله‌ی مسلمین بود. این شهر تا سال ۱۰۹۹ که مسیحیان در طی جنگ‌های صلیبی آن را فتح کردند و مردم آن را قتل عام کردند، در دست مسلمانان بود. بیت المقدس مقدس‌ترین شهر برای مسیحیان است؛ آنان بر این باورند که حضرت مسیح (ع) در این شهر به شهادت رسید و در واقع جنگ‌های صلیبی برای بازپس گیری آن به راه افتاده بود. یک قرن بعد «صلاح‌الدین ایوبی» سردار نامی مصری در سل ۱۱۸۷ آن را پس گرفت و بعد از آن بود که این شهر تا هزار سال بعد در دست مسلمانان و حکومت عثمانی باقی ماند.

اشغال فلسطین

اشغال فلسطین | بیت المقدس

تا اینکه در قرن بیستم، با شکست عثمانی در جنگ جهانی اول، فلسطین در قیمومیت انگلستان قرار گرفت و بعد از آن بود که مهاجرت یهودیان به این منطقه آغاز و تولد کشوری به نام اسرائیل اعلام شد. اما بیت‌المقدس همچنان خط قرمز جهان اسلام بود. با این که در سال ۱۹۶۷ و بعد از جنگ ۶ روزه اعراب با اسرائیل، بیت‌المقدس به اشغال اسرائیل درآمد اما جامعه‌ی جهانی هرگز بیت‌المقدس را به عنوان بخشی از اسرائیل به رسمیت نشناخت.

شهر قدیمی اورشلیم

بیت المقدس

شهر قدیمی اورشلیم قلب اورشلیم یا همان بیت‌المقدس است. این شهر شکلی تقریباً به صورت مربع با طول ۱ کیلومتر و کوچه‌های باریک و تودرتو، با معماری تاریخی دارد که مشخصه‌ی هر چهار محله‌اش است؛ محله‌ی مسیحیان، محله‌ی مسلمانان، محله‌ی یهودیها و محله‌ی ارمنی‌ها. دورادور این شهر قدیمی را دیواری سنگی مثل دیوار قلعه‌های قدیمی فرا گرفته‌است.

آثار مذهبی

قبه الصخره | بیت المقدس

با توجه به ریشه‌ی عمیق مذهبی که بیت‌المقدس دارد، بیشتر بناهای تاریخی آن هم طبیعتا مذهبی هستند. هر سه دین بزرگ اسلام، مسیحیت و دین یهود هرکدام بناهای و آثار مذهبی خاص خود را در طول دوره‌ای که بر این شهر مسلط بودند، ایجاد کرده‌اند. «مسجد الاقصی» و«قبةالصخره» مهم‌ترین ابنیه‌ی مذهبی مسلمانان در بیت‌المقدس است. قبةالصخره از نظر معماری هم اثری مهم و از قدیمی‌ترین آثار معماری اسلامی است.

کلیسای مقبره مقدس | بیت المقدس

برای مسیحیان هم «باغ جتسیمانی»، یعنی همان باغی که به باور آن‌ها حضرت مسیح (ع) آخرین شبش را پیش از خیانت «یهودای اسخریوطی» در آن گذراند و «شام آخر» را همراه با حواریون در آن صرف کرد، اهمیت زیادی دارد و معتقدند که در بیت‌المقدس است. همچنین کلیسای «کلیسای مقبره‌ی مقدس» که بنا بر اعتقاد مسیحیان مسیح(ع) از آن به آسمان عروج کرد، در بیت‌المقدس قرار دارد.

دیوار ندبه | بیت المقدس

یهودیان نیز «معبد سلیمان»، «پرستشگاه اورشلیم» و «دیوار ندبه» را از مقدس‌ترین مکان‌های خود می‌دانند.

خرید بلیط هواپیما به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید