مردم استانبول هیچ وقت گرسنه نمی‌مانند. توی خیابان که باشند- که در اکثر مواقع هستند- سرشان را به هر طرف برگردانند به هر حال چیزی برای خوردن پیدا می‌کنند، با هر قمیتی. از بلوط، صدف و ذرت گرفته تا نخودپلو با مرغ، سمیت، ساندویچ ماهی کبابی با گوجه‌فرنگی، جعفری، پیاز و نانی شبیه لواش. حالا بماند که بخشی از روز را در کافه‌ها مشغول قهوه یا چای خوردن با باقلوا و چند جور شیرینی خیلی شیرین دیگر هستند. استانبول در میان گردشگران به خوردنی‌های ریز و درشتش معروف است. برای آشنایی با این خوردنی‌ها با بخش دوم این مقاله در مجله دور و نزدیک همراه باشید.

غذای خیابانی استانبول

غذای خیابانی استانبول

آدم در استانبول پیش خودش فکر می‌کند حتی اگر برای صبحانه یک برش بورک هم بخورد دیگر تا عصر میل به خوردن چیز دیگری ندارد. اما حکایت خوردن در استانبول به همین جا ختم نمی‌شود. وقت ناهار که می‌شود آن‌قدر گزینه لذیذ جلوی چشم‌ها رژه می‌روند که چاره‌ای جز انتخابی چندگانه باقی نمی‌ماند. جدای نخودپلو با مرغ و ساندویچ ماهی که کنار ساحل و خیابان روی چرخ می‌فروشند،  آخر چطور می‌شود از آن همه پیش‌غذای خوش‌رنگ و خوشمزه که نه فقط در منوی رستوران‌ها که همان‌جا در مقابل چشم‌ها حاضر و آماده و داغ آدم را صدا می‌زنند، گذشت. با خرید آنلاین بلیط تهران استانبول در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید.

از کنار ذرت و بلوط و صدف و سمیت‌های جورواجور شاید بتوان به راحتی گذشت اما یک سلف‌سرویس را تصور کنید که پر است از غذاهای کم‌حجم رنگارنگ و به طور قطع لذیذ. یک گارسن خوشرو و خوش‌برخورد را هم تصور کنید که همان جا کنار سلف‌سرویس ایستاده و حاضر است ساعت‌ها به هر زبانی که شده، ترکیبات تمام خوردنی‌ها را برایتان توضیح دهد و حتی با توجه به ذائقه‌تان بگوید کدام را انتخاب کنید و از کدام یک دست بکشید. اما شما در نهایت که بعد از بیست الی سی دقیقه توضیحات این گارسن صبور تصمیم‌تان را گرفته‌اید و (تازه) پیش‌غذایتان را سفارش داده‌اید، باز هم در حالی که سینی‌به‌دست از صف سلف‌سرویس دور می‌شوید، سرتان را برمی‌گردانید و به باقی خوردنی‌هایی که انتخاب نکرده‌اید، با حسرت نگاه می‌کنید. باور نمی‌کنید.

انواع و اقسام دلمه، مخلوطی از ماست و گندم، کوفته، فلافل، حمص، ترکیبی از ماست و اسفناج به همراه تکه‌‌های گوشت قلقلی‌شده، چیزی شبیه به میرزا قاسمی خودمان بدون تخم‌مرغ و شماری از خوردنی‌های دیگری که اغلب با بادمجان، پنیر، بلغور و گوشت قرمز تهیه می‌شوند، باور کنید از میان این غذاها انتخاب کار آسانی نیست.

برای خرید بلیط هواپیما به صفحه‌ی اصلی سایت مراجعه کنید.