کازان

شهر «کازان» هشتمین شهر بزرگ روسیه به حساب می‌آید. این شهر که بیش از یک هزار سال قدمت دارد، در قسمت اروپایی روسیه قرار گرفته و قرن‌هاست که محل زندگی مسالمت‌آمیز مسلمانان و مسیحیان است. اما مدتی است که این شهر مورد توجه ایرانیان قرار گرفته است و دلیل آن هم کاملا ورزشی است. تیم ملی فوتبال ایران قرار است در دومین بازی خود در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در این شهر به مصاف یکی از قدرتمندترین تیم‌های جهان یعنی اسپانیا برود. با مجله‌ دور و نزدیک همراه باشید تا کازان را بیشتر بشناسیم.

کازان

شهر کازان به عنوان سومین پایتخت روسیه شناخته می‌شود. این شهر با قدمتی بیش از هزار سال کانونی برای زندگی مسالمت‌آمیز میان مسلمانان و مسیحیان و نیز نژادهای مختلفی چون روس‌ها، تاتارها، اوکراینی‌ها و آذربایجانی‌هاست. این شهر همچنین یکی از مراکز مهم علمی روسیه نیز به شمار می‌رود. اولین دانشگاه آن در سال ۱۸۰۱ تاسیس شده است. مشهورترین دانشگاه‌های آن هم به ترتیب دانشگاه کازان ، دانشگاه اسلامی روسیه ، دانشگاه فرهنگ و هنر و دانشگاه فنی هستند.

تاریخچه

کازان

با این کازان امروزه شهری است که به رواداری قومی و مذهبی مشهور است اما تاریخی پر از جنگ و خونریزی دارد. تاتارها این شهر را با قصد دفاع و به منظور سدی در برابر هجوم چنگیزخان مغول که شهرها را ویران می‌کرد و مردم را قتل عام، ساختند. در قرن پانزدهم روس‌ها آن را تسخیر کردند ولی خیلی زود عقب نشستند. در ۱۵۵۲ این شهر توسط نیروهای ایوان مخوف، تزار روسیه، تصرف شد. شمار زیادی از تاتارهای مسلمان کشته شدند، بقیه نیز یا سرکوب شدند یا ناچار به پذیرش مسیحیت شدند. مسجدها و کاخها ویران شد و پس از تبعید تاتارها به ۵۰ کیلومتری شهر، جمعیت زیادی از روسها برای سکونت به کازان سرازیر شدند.

مسجد قل شریف | کازان

«کرملین کازان» که به دستور ایوان مخوف ساخته شد، قدیمی‌ترین اثر این شهر است که به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. قدیمی‌ترین آثار مربوط به تمدن آن هم در کرملین یافت شده است. مسجد «قل شریف» که بزرگترین مسجد روسیه و اروپاست، در این شهر قرار گرفته و مهم‌ترین جاذبه‌ی مذهبی آن به حساب می‌آید.

ورزش

باشگاه روبین کازان | سردار آزمون

شهر کازان علاوه بر ارزش تاریخی و فرهنگی، به عنوان پایتخت ورزش روسیه نیز شناخته می‌شود. تیم فوتبال «روبین کازان» که «علیرضا حقیقی» و «سردار آزمون»، بازیکنان ملی پوش کشورمان در آن بازی می‌کنند، از تیم‌های مطرح و پرافتخار روسیه است. همچنین این شهر تیم والیبال قدرتمند «زنیت کازان» را هم دارد که یکی از باشگاه‌های پرطرفدار والیبال روسیه است. زنیت کازان از باشگاه‌های قدرتمند والیبال جهان است و «سعید معروف» هم در این تیم بازی می‌کند.

 کازان آرنا

ورزشگاه کازان آرنا

ورزشگاهی که تیم ملی فوتبال کشورمان در آن مقابل اسپانیا بازی بازی خواهد کرد، متعلق به باشگاه روبین کازان است و «کازان آرنا» خوانده می‌شود. پروژه‌ی ساخت این ورزشگاه در ۲۰۱۳ پایان یافت. کازان آرنا را یکی از مجهزترین ورزشگاه‌های جهان می‌دانند. شعاری که این ورزشگاه دارد گویای امکانات آن است؛ «شهری در داخل شهر». این ورزشگاه امکانات فوق‌العاده‌ای دارد.

ورزشگاه کازان آرنا

یکی از امکانات این ورزشگاه sky box است که یک کابین راحت و بزرگ با نمای پانورامایی از زمین بازی را ارائه می‌دهد. این کابین بیشتر برای کسانی است که می‌خواهند در حین تماشای بازی جلسات کاری، مذاکرات و سخنرانی‌های خود را هم انجام دهند. این قسمت از ورزشگاه را باید از قبل رزرو کرده باشید. ۷۲ صندلی وی آی پی هم در قسمت شرقی و غربی و طبقات چهارم و پنجم ورزشگاه تعبیه شده است. علاوه بر این امکانات کافه و رستوران مجهزی هم با یک دید عالی به زمین بازی در این ورزشگاه تعبیه شده تا برای تماشاگران علاوه بر بازی تجربه‌های خوشایند دیگری هم داشته باشند. امیدواریم که در این ورزشگاه مجهز تیم ملی کشورمان بازی قابل قبولی را در مقابل اسپانیا داشته باشد.

هتل

هتل گراند کازان

کازان با توجه به توریستی بودنش دارای هتل‌های لوکس و همینطور ارزان‌تر زیادی است که با توجه به هزینه‌ی مسافرت، می‌توان در هرکدام از آن‌ها اقامت کرد. «گراند هتل کازان»، «کازان ریویرا» و «کورستون رویال» از جمله هتل‌های معروف شهر کازان هستند.

برای خرید بلیط هواپیما به صفحه‌ی اصلی سایت مراجعه کنید.