آشپزخانه قلب خانه های دنیا

آشپزخانه را «قلب خانه» می‌دانند. جایی که بستر یکی از مهم‌ترین و لذت‌بخش‌ترین کارهای روزانه انسان است: «غذا خوردن». عادتی که جدا از حیاتی بودنش تقریبا برای همه دنیا آداب مخصوص خود را دارد و بخشی از مهم‌ترین خاطرات ما را در خانواده، جمع دوستان و یا حتی خصوصی‌ترین لحظات‌مان رقم می‌زند.

غذا و سنت سفره انداختن و دور هم شدن به مناسبت‌های گوناگون از فرهنگ ما هم جدانشدنی است. ما بسیاری از جشن‌ها و حتی عزاداری‌هایمان را این چنین برگزار می‌کنیم. هر کشور، هر منطقه و هر فرهنگ غذاهای مخصوص به خود، هر خانواده‌ دستور غذای مخصوص با رموز خاص خود و به‌طبع هر میز یا سفره غذا شکل خاص خود را دارد.

در این گزارش نشریه بیزینس اینسایدر، شاهد پروژه‌ای تصویری تحت عنوان «قلب خانه» هستیم که یک شرکت برق بریتانیایی با نام «British Gas» آن را تهیه کرده است. این شرکت از مردم سرتاسر دنیا خواسته با ارسال عکس‌هایی از آشپزخانه، میز یا سفره غذا در خانه‌هایشان در این پروژه شرکت کنند.

حتی با نگاهی اجمالی به این تصاویر می‌شود فهمید که حالا در قرن بیست و یک تفاوت چندانی با هم ندارند و خیلی از آن‌ها، ما و شما را یاد آشپزخانه‌های خودمان می‌اندازند. چه آشپزخانه‌های سنتی کشورهای منطقه خاورمیانه و چه آشپزخانه‌های مدرن کشورهای غربی که حالا در این عصر جهانی‌شده یافتن وسایل و آکسسوارهایش در کشورهای در حال توسعه دیگر دشوار و غیرممکن نیست. با مجله دور و نزدیک نگاهی به قلب خانه‌های کشورهای مختلف دنیا می‌اندازیم.

آشپزخانه در بلغارستان

آشپزخانه در بلغارستان

جولیا دیمیتروف که یکی از شرکت‌کنندگان پروژه «قلب خانه» بوده، با ارسال این تصویر می‌گوید که مادرش از بچگی آشپزی را به او آموخته و اولین غذایی که یاد گرفته، سوپ مرغ بوده است.

هلند

هلند

الیس ورمیران از هلند مادرش را به خاطر خلاق بودن در آشپزخانه تحسین می‌کند و می‌گوید که او همیشه غذاها را به سلیقه خاص خودش و نه آنچه معمول است، درست می‌کند. بنابراین برای او جای تعجب ندارد که مثلا پاستا را با کشمش بخورد.

روسیه

روسیه

آیرینا کولی‌کوا از روسیه می‌گوید:« ما در زمستان رسمی داریم که همه دور هم جمع می‌شویم و دامپلینگ درست می‌کنیم. این روزها دیگر کسی زیاد این رسم را به جا نمی‌آورد اما من فکر می‌کنم این روز فرصت مناسبی برای لمس صفا و صمیمیت است.»

آرژانتین

آرژانتین

انگار که تصویری از یک آشپزخانه در همین تهران خودمان باشد. آگوستین ملفی از آرژانتین می‌گوید: «غذا بهترین فرصت برای دور هم جمع شدن خانواده و شادی است.»

 

 

برای خرید بلیط هواپیما به صفحه‌ی اصلی سایت مراجعه کنید.