موضوعی که چند روزی در کشور التهاب عجیبی به وجود آورد و محل بحث‌ها، تحلیل‌ها، حاشیه‌ها و جوک‌های بسیاری در جامعه شد، قرعه‌کشی جام‌ جهانی ۲۰۱۸ روسیه، قرار گرفتن تیم ملی کشورمان در گروهی سخت موسوم به «گروه مرگ» و البته لباس خانم «ماریا کوماندنایا» مجری مراسم بود. تیم ملی کشورمان با قرار گرفتن در قرعه‌ای سخت به مصاف تیم‌های «مراکش»، «اسپانیا» و «پرتغال» خواهد رفت. بازی‌های تیم ملی ایران در شهرهای «سنت پترزبورگ»، «کازان» و «سارانسک» برگزار خواهد شد. ما در مجله‌ دور و نزدیک قصد داریم نگاهی داشته باشیم به تاریخی از شهر سنت‌ پترزبورگ و نیز سابقه‌ی ورزشی و فوتبالی این شهر.

سنت پترزبورگ

اولین بازی ایران در مقابل مراکش خواهد بود، در یکی از زیباترین و معروف‌ترین شهرهای جهان یعنی «سن پترزبورگ». این شهر سالانه پذیرای میلیون‌ها گردشگر است که برای دیدن زیبایی‌های تاریخی و معماری و البته پدیده‌‌ی زیبای طبیعی «شب‌های روشن»، سنت پترزبورگ را مقصد خود قرار می‌هند. شهری که در سال ۱۷۰۳ و به دستور و نظارت مستقیم «پتر کبیر» امپراتور روسیه بنیان گذاشته شد. برای آشنایی بیشتر با این شهر زیبا می‌توانید به دور و نزدیک مراجعه کنید.

زنیت سنت پترزبورگ

زنیت سنت پترزبورگ

سنت پترزبورگ فقط به لحاط توریستی و تاریخی مشهور نیست. یکی از معروف‌ترین و بهترین تیم‌های فوتبال روسیه در این شهر قرار دارد؛ «زنیت سنت پترزبورگ». این تیم با این که فقط یکبار قهرمان لیگ برتر روسیه شده، جزو پرطرفدارترین تیم‌های این کشور محسوب می‌شود. زنیت سنت پترزبورگ در سال ۱۹۲۵ یعنی ۸۹ سال پیش تاسیس شد. این تیم در آخرین رده‌بندی‌های باشگاه‌های جهان در رتبه‌ی ۳۹ جهان و ۲۱ اروپا قرار گرفت. لباس اول تیم آبی روشن است و به خاطر همین لباس به آبی و سفید‌ها شهرت دارد.

استادیوم کرستوفسکی

استادیوم کرستوفسکی سنت پترزبورگ

ورزشگاه اصلی این تیم، استادیوم ۶۸هزار نفری «کرستوفسکی» است. پروژه‌ی ساخت این ورزشگاه در سال ۲۰۰۷ آغاز شد و در سال ۲۰۱۷ رسما افتتاح شد. بازی فینال جام کنفدراسیون‌ها در این ورزشگاه و بین تیم‌های آلمان و شیلی برگزار شد که آلمان با نتیجه‌ی ۱-۰ شیلی را شکست داد. این ورزشگاه در سال ۲۰۲۰ هم میزبان بازی‌های جام ملت‌های اروپا خواهد بود.

استادیوم کرستوفسکی سنت پترزبورگ

نکته‌ی جالب در مورد این ورزشگاه این است که کرستوفسکی در یک جزیره قرار گرفته است که این امر جابجایی تماشاگران را از مرکز شهر به این ورزشگاه، کمی سخت می‌کند. اما مسئولان برگزاری مسابقات، تدابیر لازم را برای جابجایی تماشاگران با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی اتخاذ کرده‌اند و نیز هتل‌های شهر هم برای رفت و آمد تماشاگران، سرویس‌های ویژه‌ای ایجاد کرده‌اند. اولین بازی ایران در این ورزشگاه زیبا و مدرن خواهد بود. ورزش در شهر سنت‌ پترزبورگ صرفا به فوتبال خلاصه نمی‌شود و جدیدا تیم والیبال زنیت سنت پترزبورگ هم تاسیس شده که در لیگ برتر والیبال روسیه در فصل ۲۰۱۷-۲۰۱۸ حضور خواهد داشت.

جاذبه‌های سنت پترزبورگ

کلیسای جامع سنت آیزاک سنت پترزبورگ

همه جای سنت پترزبورگ را می‌توان جاذبه‌ای توریستی در نظر گرفت. از هر منظری که به این شهر نگاه کنید، جلوه‌ای برای عرضه دارد. از نظر مذهبی می‌توان به کلیساهایی مانند «کلیسای جامع سنت آیزاک» اشاره کرد که ساخت آن به سال ۱۸۵۸ بر می‌گردد؛ از نظر پدیده‌های طبیعی همانطور که در بالا اشاره شد، شب‌های روشن یا شب‌های سپید است که در طول آن خورشید هرگز غروب نمی‌کند؛ موزه‌هایی چون «آرمیتاژ» و «موزه‌ی روس»؛ کاخ‌های «کنستانتینوفکسی»، «کاترین» و«پترهوف» و بیشمار مکان تاریخی و فرهنگی دیگر در این شهر وجود دارد که همه و همه تجربه‌ای تکرار نشدنی در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد.

هتل‌های سنت پترزبورگ

هتل پریبالتیسکایا سنت پترزبورگ

با این حال سنت پترزبورگ شهر گرانی است. یکی از گران‌ترین شهرهای دنیا که هزینه‌ی اقامت در آن شهر به شدت بالاست. با توجه به توریستی بودن این شهر، سنت پترزبورگ هتل‌های بسیاری را در خود جای داده است. این شهر هتل‌های لوکسی چون «کرینتیا نوسکای پالاس»، «پریبالتیسکایا»، «تالئون ایمپریال» و هتل «آستوریا» در خود دارد. هتل آستوریا معروف‌ترین هتل این شهر است و ساخت آن به سال ۱۹۱۲ باز می‌گردد.

برای خرید بلیط هواپیما به صفحه‌ی اصلی سایت مراجعه کنید.