دانشجو

امروزه با تسهیل شرایط پذیرش توسط برخی از مؤسسات آموزش عالی در سراسر جهان، شمار دانشجو هایی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند نیز افزایش یافته است. دانشگاه‌های بزرگ برای جذب دانشجویان خارجی، کمک‌هزینه‌ها و برنامه‌های ویژه‌ای را تدارک دیده‌اند و این موضوع باعث شده تا افراد برای کسب فرصت‌ها و درجات علمی بالاتر، به فکر زندگی در کشورهای دیگر باشند. بر هیچ‌کس پوشیده نیست که این امر، می‌تواند زندگی افراد را دستخوش تغییرات عمده‌ای کرده و روی رفتار و شخصیت آن‌ها اثر بگذارد. با این‌حال همچنان موانع زیادی نظیر مسائل مالی و فرهنگی پیش روی برخی متقاضیان قرار دارد. برای بررسی این موضوع با مجله دور و نزدیک همراه باشید :

طبق آمار سازمان جهانی «یونسکو» تعداد دانشجویان چینی که در سایر کشورها در حال تحصیل هستند بالغ بر ۶۹۴۴۰۰  نفر است و «چین» از این نظر رتبه اول را در جهان دارد. البته اکثر این دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیلی، برای تجارت و کسب‌وکار به کشور خود بازمی‌گردند.

کشور «هند» با ۱۸۹۵۰۰ دانشجو در جایگاه دوم این فهرست قرار می‌گیرد. یکی از دلایل اصلی مهاجرت تحصیلی افراد از هند، کمبود مؤسسات آموزشی معتبر و رقابت سنگین بر سر کرسی‌های دانشگاهی است. این رقابت سال به سال دشوارتر شده و دانشجویان هندی را بیش از پیش به تحصیل در خارج وادار می‌کند.

«کره جنوبی» در جایگاه سوم قرار دارد و تعداد دانشجویانی که خارج از مرزهای کره در حال تحصیل هستند ۱۲۳۷۰۰ نفر است. این کشور با هدف رشد و شکوفایی هر چه بیشتر دانشجویان، آن‌ها را به تحصیل در معتبرترین دانشگاه‌های جهان تشویق می‌نماید. بدین ترتیب افراد می‌توانند دانش و آموخته‌های خود را در زمینه‌های مختلف به بالاترین حد ممکن برسانند. ترس از شکست و تسلیم شدن در برابر سختی، در فرهنگ کره‌ای‌ها معنا و مفهومی ندارد.

رتبه چهارم، پنجم، ششم و هفتم به ترتیب به کشورهای «آلمان» (۱۱۷۶۰۰)، «عربستان سعودی» (۶۲۵۰۰)، «فرانسه» (۶۲۴۰۰) و «ایالات متحده آمریکا» (۵۸۱۰۰) اختصاص دارد. ایران با ۵۱۶۰۰ دانشجوی مهاجر در رده دهم است. جالب آنکه برخی کشورهای کوچک و کم‌جمعیت نظیر «آندورا»، «آنگولا»، «لوکزامبورگ»، «برمودا» و «لیختن‌اشتاین» نیز دارای آمار قابل‌توجهی هستند.

دانشجو

اما این مهاجرت‌های تحصیلی چه تأثیری در آینده کشورهای مذکور خواهد گذاشت؟ مسلماً با گذشت زمان انتخاب محل تحصیل به دغدغه بزرگ‌تری تبدیل خواهد شد. افراد باید قبل از هر چیز راجع به نحوه پذیرش، شرایط محیطی، اهداف و برنامه‌های دانشگاه مقصد اطلاعات کافی کسب نمایند. از طرفی باید توانایی مالی خانواده و مؤسسات را برای پرداخت هزینه‌های تحصیلی در نظر گرفته و به خاطر داشته باشند تحصیل در خارج، تأثیرات عمده و ماندگاری روی زندگی فردی، حرفه‌ای و اجتماعی آنان خواهد گذاشت.

دانشجو

اما چه کشورهایی بیشتر مورد توجه افراد قرار گرفته و دانشجویان خارجی بیشتری دارند؟

کشور آمریکا به سبب داشتن برخی از معتبرترین دانشگاه‌های جهان، محصلین بسیاری را (۱۹ درصد) از سراسر جهان سوی خود جذب کرده است. اغلب این دانشجویان از کشورهای چین، «برزیل»، هند، عربستان سعودی، «نیجریه» و «کویت» بوده و بیشتر در دانشگاه نیویورک، تگزاس و کالیفرنیای جنوبی مشغول به تحصیل هستند. مهندسی، ریاضیات و مدیریت کسب‌وکار از رشته‌های پرطرفدار در آمریکا به شمار می‌آیند. با این حال سیستم دیوان‌سالار این کشور، اغلب دانشجویان را بعد از فارغ‌التحصیلی به وطن خود بازمی‌گرداند.

پس از آمریکا، بیشترین آمار به انگلستان تعلق دارد (۱۰ درصد). تعداد قابل‌توجهی از این دانشجویان از کشورهای چین، هند و نیجریه هستند و بیشتر در حوزه مدیریت بازرگانی، مهندسی، فناوری، حقوق و معماری تحصیل می‌کنند. به فارغ‌التحصیلان چهار ماه وقت داده می‌شود که برای خود شغلی پیدا کنند؛ در غیر این صورت قوانین مهاجرت سفت‌وسخت این کشور افراد را مجبور به ترک انگلستان خواهد کرد.

۶ درصد از دانشجویان «استرالیا»، خارجی هستند و این موضوع استرالیا را در رتبه سوم جهان قرار می‌دهد. بیشتر این دانشجویان اهل کشورهای چین، هند، «مالزی» و «ویتنام» هستند که حدود ۷/۴۴ درصد آن‌ها به مدیریت کسب‌وکار و ۸/۱۱ درصد آن‌ها به مهندسی گرایش دارند. هزینه تحصیل در استرالیا نسبت به آمریکا و انگلستان بسیار پایین‌تر بوده و مشاغل پاره‌وقت و کمک‌هزینه‌های مختلفی برای دانشجویان وجود دارد. همچنین پس از فارغ‌التحصیلی برای افراد دارای صلاحیت ویزایی صادر خواهد شد که به آن‌ها اجازه اقامت دائم می‌دهد.

فرانسه نیز جزو کشورهایی است که مقصد بسیاری از دانشجویان خارجی است (۶ درصد). شهرهای مختلف این کشور، به‌ویژه «پاریس»، فرایند پذیرش ساده‌ای دارند و از این ‌رو افراد بسیاری را از «مراکش»، چین و «الجزیره» به سوی خود جذب کرده‌اند. زبان، انسان‌شناسی، علوم ورزشی و اقتصاد از رشته‌های پرطرفدار در این کشور هستند. قریب به ۳۲ درصد از فارغ‌التحصیلان در فرانسه اقامت گزیده و مشغول به کار می‌شوند.

کشور آلمان با ۵ درصد، کشورهای «روسیه»، «ژاپن» و کانادا با ۳ درصد و چین و «ایتالیا» با ۲ درصد، به ترتیب در جایگاه‌های پنجم تا دهم این فهرست هستند. . کشورهای استرالیا و کانادا به دلیل داشتن قوانین مهاجرتی ساده‌تر نسبت به آمریکا و انگلیس، رقبای سرسختی برای این کشورها به شمار می‌آیند.

روند کنونی سیستم آموزش جهانی، گمانه‌زنی‌هایی را درباره آینده ایجاد می‌کند. به ‌طوری‌که امروزه با پیشرفت طبقات متوسط جامعه، نیاز به آموزش در سطح بین‌المللی نیز افزایش یافته است.

دانشجو

برای خرید بلیط هواپیما به صفحه‌ی اصلی سایت مراجعه کنید