مغولستان، جواهری پنهان در دل آسیای شرقی

مغولستان کشوری پهناور است که به دلیل داشتن جاذبه‌های طبیعی و مناظر فوق‌العاده بسیار مورد علاقه توریست‌ها است. این کشور علاوه بر داشتن جاذبه‌های طبیعی تاریخی طولانی دارد و از این منظر در منطقه حائز اهمیت است. در حال حاضر رشد فزاینده‌ای در تعداد توریست‌های این منطقه در حال اتفاق افتادن است و هر سال تعداد بیشتری توریست از مغولستان و زیبایی‌های آن بازدید می‌کنند. در این مقاله می خواهیم شما را با گوشه بسیار کوچکی از این جواهر آسیایی آشنا کنیم، شاید برای سفر به این منطقه تمایل پیدا کنید. در ادامه با مجله گردشگری دور و نزدیک همراه باشید.

صحرای گُبی، مغولستان

صحرای گبی مغولستان

یکی از مشهورترین بیابان‌های دنیا «گُبی»‌ است. در این منطقه شن‌های روان خاصی وجود دارند که به آن ظاهری عجیب و غریب می‌دهند. این صحرا زیستگاه گونه‌ای خاص از شتر و خرس است که در هیچ نقطه دیگری از دنیا یافت نمی‌شود. در این صحرا دره‌ای به نام «دره عقاب» وجود دارد که به یک تنگه بسیار باریک ختم می‌شود و یک مکان حفاظت شده برای حراست از گونه‌های جانوری بیابان به حساب می‌آید. «بایانزاگ» مکانی است که میلیون‌ها سال پیش دریا بوده است و در آن یافته‌های زیادی از دوران پالئوزیک کشف شده است. اولین اسکلت کامل از یک دایناسور در این منطقه کشف شده است و این نشان از تاریخ طولانی این صحرا دارد.

دریاچه خووسگُل

دریاچه خووسگل مغولستان

این دریاچه به مروارید آبی مغولستان مشهور است. اطراف این مروارید آبی پهنه‌ای سبز از جنگل‌های انبوه واقع شده‌اند که زیبایی آن را دوچندان می‌کند.این دریاچه حدود ۳ میلیون سال پیش براساس حرکات تکتونیک زمین ایجاد شده است و بیش از ۱۰۰ رودخانه به آن منتهی می‌شوند. از این منظر «خووسگُل» یک جاذبه طبیعی منحصربفرد در منطقه شرق آسیا به حساب می‌آید.

پارک ملی تِرِلج

پارک ملی ترلج مغولستان

این منطقه بزرگ‌ترین مکان حفاظت شده در مغولستان به حساب می‌آید و حدود ۸۰ کیلومتر با پایتخت این کشور یعنی «اولان‌باطور» فاصله دارد. گشت و گذار در طبیعت و ورزش‌های هیجانی از فعالیت‌های توریستی منطقه به حساب می‌آید.

آلتای ۵

آلتای ۵ مغولستان

مرتفع‌ترین نقاط کشور مغولستان که در حقیقت ۵ قله هستند به «آلتای ۵» شهرت دارند. در این منطقه یخچالی طبیعی به وسعت ۲۳ کیلومتر مربع، چندین دریاچه و یک آبشار عظیم و خیره‌کننده وجود دارد.

دره اُرخون

دره ارخون مغولستان

این منطقه در فهرست میراث طبیعی یونسکو ثبت شده است. دستنوشته‌های زیادی در مورد این دره از قرن ۸ میلادی در مکتوبات کشور مغولستان وجود دارد. پایتخت باستانی سرزمین مغولستان در این دره است. همچنین این مکان دارای معابد و نیایشگاه‌های قدیمی و تاریخی زیادی است. اگر به طبیعت علاقه زیادی دارید می‌توانید از ۸ دریاچه این منطقه و آبشار منحصربفرد آن دیدن کنید.

پارک ملی خوستای

پارک ملی خوستای مغولستان

به دلیل وجود جمعیت‌های زیادی از درخت توس این منطقه ظاهری استپی دارد. گونه‌های جانوری این منطقه عبارت از آهو،‌ آهوی سرخ و غزال هستند. در این پارک ملی همچنین یادبودهای انسانی زیادی به همراه خرابه‌های معابد باستانی وجود دارد که ارزش بازدید و گردش دارند.

شهر اولان‌باطور

شهر اولان باطور مغولستان

این شهر تلفیقی از سنت‌های باستانی و مدرنیته را در آغوش خود جا داده است. خرابه‌های باارزش و باستانی در کنار آسمان‌خراش‌های شیشه‌ای در عین این‌که تضاد زیادی را ایجاد کردند به شهر زیبایی بسیاری بخشیده‌اند. در این شهر علاوه بر مراکز خرید مدرن، بازار سنتی «نارانتول» وجود دارد. در این بازار می‌توانید صنایع دستی و سوغاتی‌های مغولستان را برای عزیزان خود تهیه نمایید.

در این مقاله تنها به گوشه‌ای از زیبایی‌های این جواهر شرقی پرداختیم. برای بیشتر دیدن و شناختن باید به دل این اعجاب و شگفتی سفر کنید تا آن‌چه که ما برای شما بازگو کردیم را بهتر درک کنید.

برای خرید بلیط هواپیما به صفحه‌ی اصلی سایت مراجعه کنید.