ایکیگای

جستجوی معنا و مقصود زندگی در وجود تمام انسان‌هاست. در این راستا، در ژاپن حتی یک کلمه ویژه وجود دارد که به اهمیت داشتن یک هدف در زندگی اشاره می‌کند. «ایکیگای» به یک انگیزه فردی اساسی و جامع اشاره دارد؛ چیزی که می‌تواند خوشی و لذت را به زندگی تزریق کند و حتی سال‌هایی را به طول زندگی اضافه کند. همراه مجله دور و نزدیک باشید تا با این مفهوم برگرفته از دل فرهنگ ژاپن آشنا شوید.

هرچند معنای مستقیم ایکیگای در فرهنگ‌های لغت وجود ندارد، اما در اصل این واژه به عاملی اشاره دارد که باعث می‌شود صبح پس از بیدار شدن از خواب، احساس ارزشمند بودن و سرزندگی داشته باشید. این عامل نه نیازی ست که رفیع و تجملی باشد و نه خیرخواهانه! همچنین نیازی نیست در راستای مشهور و ثروتمند شدن باشد. در واقع ساده بودن آن در اولویت است و هر چیزی می‌تواند باشد (اغلب ناخودآگاه).

«هکتور گارسیا»، نویسنده پیرامون ایکیگای این نکته را یادآور می‌شود که ایکیگای در ذات مردم ژاپن نهادینه شده است؛ آن‌ها حسی قوی نسبت به هدف و مقصود دارند. همچنین استقامت و تعهد در همه جای ژاپن مورد تأکید است.

این حس تعهد و وجدان در متخصصان ژاپنی، به‌خصوص در شهرهای بزرگ، در حرفه آن‌ها کاملاً درآمیخته است و به‌طور جدی به آن اهمیت می‌دهند. حتی کسانی که به‌طور جدی و اختصاصی به ایکیگای و مفهوم آن نمی‌پردازند، در فعالیت‌ها و کارهای روزمره خود همواره به دنبال رسیدن به هدفمندی و حس رضایت کاری هستند. شاید به همین دلیل نرخ مرگ‌ومیر در مردم بازنشسته افزایش می‌یابد.

ایکیگای

هکتور گارسیا در تحقیقات خود برای نوشتن کتاب، به این نکته پی برد که در خانواده‌های روستایی ژاپن، ریشه ایکیگای پررنگ‌تر دیده می‌شود و این خانواده‌ها بیشتر به زندگی اجتماعی تمایل دارند. برخلاف فرهنگ غربی که به زندگی فردی و پیشرفت خود فرد اهمیت می‌دهد، خانواده‌های روستایی ژاپن تمایل دارند در غم‌ها و شادی‌های یکدیگر شریک باشند.

گارسیا در ادامه می‌گوید: «ما از این کار به کار دیگری می‌رویم فقط به دنبال پول بیشتر و سعی می‌کنیم از سایر افراد بهتر باشیم، اما درنهایت احساس تنهایی می‌کنیم. وقتی شما زندگی جمعی داشته باشید، نه فقط در حین کار، بلکه در اوقات سرگرمی، احساس بهتری پیدا می‌کنید و شادی بین گروه شما تقسیم می‌شود و همچنین هدفی را با یکدیگر به‌طور گروهی دنبال خواهید کرد. در اینجا واژه‌ای ژاپنی وجود دارد که به این موضوع اشاره می‌کند: «کیزونا»، به مفهوم ریسمانی که افراد را به یکدیگر متصل می‌کند».

کیزونا در هیچ جای ژاپن به‌اندازه اوکیناوا (جزیره‌ای کوچک در جنوب ژاپن) مشهود نیست. مردم اوکیناوا توجه بسیاری از محققان را به خود جلب کرده‌اند. آن‌ها مردم بسیار شادی هستند و طول عمر آن‌هایی که بر اساس اصول ایکیگای زندگی می‌کنند نسبت به حالت میانگین بالاتر است. گارسیا همچنین عقیده دارد شما برای شاد بودن به زندگی تجملاتی نیاز ندارید، بلکه تنها به دوستانی نیاز دارید که بتوانید ساعاتی را با آن‌ها صحبت کنید و چای بنوشید. ایکیگای می‌تواند شمارا از آشفتگی رها کند و تمرکز را به زندگی شما برگرداند.

درمجموع می‌توان ایکیگای را این‌طور تعریف کرد که شامل فعالیت‌هایی می‌شود که ضمیر ناخودآگاه شما آن‌ها را می‌طلبد و با آن‌ها احساس خوشنودی می‌کنید. «یوتا تاگا» هنرمند اهل توکیو، ایکیگای را به یک عمل ویرایشی تشبیه می‌کند، به این صورت که چیزهای لذت‌بخش و شاد را به زندگی خود اضافه کنید و هرچه شمارا ناراحت می‌کند از زندگی و افکار خود کنار گذارید. از دیگر توصیه‌های این هنرمند این است که در انجام این فعالیت‌های لذت‌بخش افراط نکنید و آهسته و پیوسته از آن‌ها در زندگی لذت ببرید.

برای خرید بلیط چارتر هواپیما به صفحه‌ی اصلی سایت مراجعه کنید.