بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی

الان که مدت کوتاهی از هالووین گذشته است و هنوز کاملا از آن حال و هوا خارج نشده‌ایم زمان خوبی است که دوباره به بهترین فیلم‌های ترسناکی که ژاپن به جامعه فیلم‌سازی هدیه کرده نگاهی بیاندازیم. صنعت فیلم‌های ترسناک ژاپنی در اوایل دهه ۹۰ درست زمانی که چند فیلم در خارج از خود ژاپن در صدر فهرست قرار گرفتند، بسیار در کشور‌های غربی معروف شد. اما ژاپن خیلی بیشتر از این‌ها برای ارائه کردن دارد. اگر جراتش را دارید به خواندن ادامه دهید. با مجله دور و نزدیک همراه باشید.

«اونی بابا» (Onibaba) سال ۱۹۶۴

فیلم اونی بابا | ژاپن

همانطور که این فیلم دوران «فوئدال» (feudal) ژاپن ثابت می‌کند، صنعت فیلم‌های ترسناک ژاپن به خیلی قبل‌تر از زمانی برمی‌گردد که ممکن است فکر کنید. دو زن (واژه‌ی اونی‌بابا به معنی زن شیطانی است) یک سامورایی را می‌کشند و جسد او را غارت می‌کنند ، باعث تعجبتان می‌شوند زیراکه همه چیز آنطور که فکرش را می‌کنید پیش نخواهد رفت. فضای کاملا سیاه و سفید فیلم به حس وهم و ترس فیلم دامن می‌زند و با ماسک‌های کاملا شیطانی، صداهای شوکه کننده و حس دلهره‌آور فیلم کاملا همخوانی دارد.

«حلقه» (Ring)  سال ۱۹۹۸

فیلم حلقه |‌ ژاپن

کمی عجیب به ‌نظر می‌رسد که زمانی، موجوداتی با مو‌های بلند و مشکی نمادی از ترس در سینما نبوده‌اند. هرچند که اکنون حق مالکیت این فیلم در اختیار همگان قرار گرفته و از روی آن فیلم‌های جدید دیگری ساخنه شده است، هنوز هم نسخه‌ی اصلی آن بدون هیچ شکی بی‌نظیز و غیر‌قابل مقایسه با دیگر نسخه‌ها می‌باشد. و همان صحنه ای که همه، حتی اگر این فیلم را کامل ندیده باشند با آن آشنایی دارند هنوز بعد از ۲۰ سال کابوس شبانه‌ی افراد زیادی است.

«آزمون» (Audition) سال ۱۹۹۹

فیلم آزمون | ژاپن

کارگردان افسانه‌ای «تاکاشی میکه» (Takashi miike) در طول سال‌ها فیلم‌های زیادی را تقدیم صنعت فیلم سازی جهان کرده‌ است که تعدادی از آن‌ها بر خارق‌العاده هستند. آزمون فیلمی واقعا ترسناک است که درباره مردی است که سوگوار از دست دادن همسرش بدون این که بداند در تنهایی یک جانی روانی را از عمق نقاشی‌هایش بیرون می‌کشد. این فیلم نشان ‌می‌دهد که تنها بودن زجر‌آور است، نه فقط از دید روانی بلکه از جنبه احساسی نیز همینطور می‌باشد. و در نقطه‌ی اوج فیلم که بسیار نفسگیر است، بیننده نیز باید همراه نقش اصلی فیلم سختی زیادی را تحمل کند.

«بتل رویال» (Battle Royale) سال ۲۰۰۰

فیلم بتل رویال | ژاپن

۲این فیلم بیشتر از آن‌ که ترسناک باشد یک نمایش اکشن مهیج می‌باشد، با این وجود بتل رویال یکی از بهترین فیلم‌های مهم ژاپنی است که تا به حال ساخته شده است. تعدادی دانش‌آموز دبیرستانی مجبور می‌شوند تا یکدیگر را به دستور دولت فاشیست وحشیانه سلاخی کنند تا جایی که تنها یک نفر از آن‌ها باقی بماند. کارگردان این فیلم، «کینجی فوکوساکو» (Kinji Fukusaku) فیلمی با داخل چهارچوب صنعت فیلم‌سازی اما بسیار فراتر از سطح انتظار ارائه می‌دهد که به هیچ‌وجه نمی‌توانست بهتر از این باشد. حتی در ۱۰۰ سال آینده نیز این فیلم می‌تواند جزو برترین آثار سینمایی قرار بگیرد.

«تتسو‌او: مرد آهنی» (Tetsuo: The Iron Man) سال ۱۹۸۹

فیلمی با مضمون صنعتی شدن بدن یک فرد در اواخر دهه ۸۰ لزوما جزو خواسته‌های بینندگان نبوده است، اما این موضوع جلوی «شنیا سوکاموتو» (Shinya Tsukamoto) کارگردان و نویسنده را برای اولین حضورش در این عرصه را نگرفت این فیلم با تمام فیلم‌هایی که تا به حال دیده‌اید تفاوت دارد با صحنه‌های که شما را میخکوب می کنند و تا چند روز بعد باعث مور‌مور شدن بدنتان می‌شود.

«کوآیدان» (Kwaidan) سال ۱۹۶۵

اگر فکر می‌کردید که فیلم‌های «ایکس ایکس» (XX) و «الفبای مرگ» (The ABCs Of Death) نوآوری جدیدی بودند باید تجدید نظر کنید. کوآیدان پدربزرگ این سبک از فیلم هاست که بر اساس داشتان های کوتاهی از نویسنده یونانی «لافکایدیو هرن» (Lafcadio Hearn) ساخته شده‌ است. این فیلم زیبا که نامزد دریافت جایزه آکادمیک بهترین فیلم خارجی زبان شده بود، یکی از تجربیات بسیار زیبای ژاپنی‌ها در صنعت سینما می‌باشد.

برای خرید بلیط چارتر هواپیما به صفحه‌ی اصلی سایت مراجعه کنید.