امتیاز ما

اگر قصد سفر هوایی با فرزند خود را دارید حتما قبل از پرواز، شرایط وهزینه تهیه بلیط هواپیما برای بچه‌ها را مطالعه کنید. سن فرزندتان و نوع پروازی که انتخاب می‌کنید در هزینه بلیط موثر است. همچنین برای راحتی فرزند خود امکانات ایرلاین برای کودکان را بررسی کنید.

ملاحظاتی برای سفر هوایی بچه‌ها

تا وقتی مجرد هستید فقط دنبال هیجان سفر هستید و تا فرصتی پیش بیاید بار و بندیل را می‌بندید و کوله را روی دوشتان می‌اندازید و عازم سفر می‌شوید.  معمولا با اتوبوس و قطار و خودروی شخصی سفر می‌کنید و کمتر پیش می‌آید تا مقصد پرواز کنید. اگر هم بخواهید هوایی سفر کنید برای خرید بلیط هواپیما مهم‌ترین گزینه برای شما احتمالا قیمت پرواز باشد؛ مخصوصا اگر مسیر کوتاه باشد. اما وقتی ازدواج کردید قضیه فرق می‌کند و برای وسیله‌ حمل و نقلی که انتخاب می‌کنید بیشتر دقت می‌کنید. اینجا علاوه بر قیمت، به راحتی سفر هم اهمیت می‌دهید. بچه که وارد زندگی شد کلا اوضاع تغییر می‌کند و همیشه اولین مساله‌ای که باید قبل از سفر، فکرش را بکنید راحتی کودک است. تازه خرج سفر بچه‌ هم به هزینه‌های شما اضافه می‌شود. شاید اصلا خیلی از سفرهایتان را به دلیل اینکه ممکن است بچه در سفر راحت نباشد یا حوصله‌اش سر برود کنسل کنید. اما اگر زیاد اهل سفر هستید و یا کارتان طوری است که باید مدام با خانواده در در مسیر هوایی باشید باید به فکر راحتی کودک باشید تا آسیبی نبیند و تا حد ممکن بتواند از سفر لذت ببرد. اگر مقصدی دوری برای سفر انتخاب کنید یا تعداد پروازها زیاد باشد قطعا هزینه بلیط هواپیما برای کودک هم یکی از عوامل مهم در سفر کردن شما خواهد بود. در ادامه به بررسی شرایط سفر هوایی برای کودکان می‌پردازیم. (بلیط تهران لندن)

قیمت بلیط هوایپما برای کودکان

از قدیم رسم بود که کرایه بچه کوچک را از خرج سفر کم می‌کردیم و حتی در سفرهای داخل شهری سعی می‌کردیم تا چند سالگی کرایه کودک را ندهیم یا کمتر بدهیم. هرچند الان شرایط کاملا فرق کرده است اما بازهم شرکت‌های هواپیمایی تخفیف‌هایی را برای مسافرت کودکان در نظر می‌گیرند. البته این مساله به سن کودک شما و نوع پروازی که انتخاب کردید بستگی دارد.  شرکت‌های هواپیمایی  فرزندان شما را از ۰ تا ۲ سال  «نوزاد» و  از  ۲ تا ۱۲ «کودک» در نظر می‌گیرند و شرایط قیمتی برای آنها متفاوت خواهد بود.  در درجه اول باید بدانید که اگر فرزند شما نوزاد باشد حتی اگر کل مسیر روی پای شما باشد و صندلی اشغال نکند باید هزینه‌ای هم برای سفر او بپردازید. (بلیط تهران بارسلونا)

قیمت بلیط هواپیما برای نوزاد و کودک در پرواز چارتر و سیستمی

برای نوزادان چه پرواز شما «سیستمی» باشد و چه «چارتر» تفاوتی زیادی ندارد. در پرواز چارتر نرخ بلیط نوزاد معادل ۱۰ درصد قیمت بلیط هوایپما برای بزرگسالان است.  این هزینه برای پروازهای سیستمی به ۱۵ درصد قیمت بلیط یک فرد بزرگسال می‌رسد. اما اگر کودک شما بالای ۲ سال دارد باید دقت بیشتری در انتخاب نوع پرواز خود داشته باشید. قیمت بلیط چارتر برای کودکان بالای دو سال برابر با نرخ بلیط افراد بزرگسال است و نیم بها نخواهد بود. در این نوع پروازها  تعداد صندلی‌ها توسط چارتر کننده از پیش خریداری شده است و هزینه برای چارتر کننده بدون توجه به سن مسافران ثابت است. البته ممکن است استثناهایی هم وجود داشته باشد و در شرایط خاصی تخفیف‌هایی داده شود که باید قبل از خرید بلیط دقت کنید.

قضیه پروازهای سیستمی برای این سن شرایط بهتری دارد اما کمی پیچیده است. کودک ۲ تا ۱۲ سال به صندلی نیاز دارد و قیمت بلیط هواپیما برای کودک در این موارد کاملا به «شناسه نرخی» بستگی دارد. هر ایرلاینی با توجه به ساعت و تاریخ حرکت، فصل کم سفر یا پر سفر بودن و سیاست‌های بازرگانی خود شناسه نرخی متفاوتی برای بلیط تعریف می‌کند. معمولا بهای بلیط کودک ۵۰ درصد و در بعضی موارد ۷۵ درصد بهای بلیط بزرگسال است. اگر شناسه نرخی خیلی پایین باشد قیمت بلیط بزرگسال و کودک برابر است. (بلیط تهران پاریس)

شرایط ایرلاین‌ها برای سفر کودکان

در بسیاری از ایرلاین‌ها امکان سفر تنهایی کودکان فراهم نیست اما  برخی از ایرلاین‌ها با در نظر گرفتن شرایطی به کودکان بالای پنج سال این اجازه را می‌دهند.  مثلا در پروازهای ایران‌ایر باید رضایت‌نامه‌ والدین یا قیم قانونی به همراه‌ فرم‌های مخصوص ایرلاین تکمیل و هنگام خرید بلیط ارایه شود. ایرلاین‌های دیگر هم تقریبا چنین شرایطی دارند. همچنین در پروازهای ایران‌ایر برای نوزادان ۷روزه تا ۲ ساله اگر نوزادان همراه بیش از ۲ نفر باشند، یا باید صندلی اضافه بگیرید و یا هنگام خرید بلیط، صندلی مخصوص مسافران دارای نوزاد را درخواست کنید. در این صورت مهمان‌دار  سبد مخصوص کودک را روی دیواره نصب می‌کند.

خدماتی که شرکت‌های هواپیمایی به کودکان ارائه می‌دهند

بیشتر ایرلاین‌ها در خطوط بیزنس خود خدمات جانبی به کودکان ارائه می‌کنند. مثلا  ایرلاین قطر در طول مسیر آنها را سرگرم می‌کند تا سر و صدایشان مزاحم مسافران دیگر نشود. همچنین این ایرلاین پکیج جدایی برای تفریح و خواب نوزادها فراهم می‌کند. در این پروازها نوع بسته غذایی‌ که به کودکان داده می‌شود با بزرگسالان متفاوت است.

هواپیمایی ماهان برای مسافران بیزینس خود و همچنین اعضای باشگاه کثیرالسفرها، برای قبل از پرواز سالن لانچ در نظر گرفته است که در آن اتاق بازی کودک هم وجود دارد. همچنین مهمانداران در تمامی مراحل پرواز، با توجه به سن کودک او را همراهی می‌کنند.