ترکیه
امتیاز ما

به دنبال یک سفر کم‌هزینه به ترکیه هستید؟ کشور ترکیه به علت قرابت فرهنگی با ایران و نزدیکی جغرافیایی با مرزهای کشورمان به یک مقصد مطلوب برای هم‌وطنان ایرانی بدل شده است. اگر راحتی و نزدیکی را فاکتور بگیریم، هزینه ارزان سفر به این کشور یکی دیگر از پارامترهای موردتوجه است.

این روزها ترکیه شاهد پذیرش گردشگران پرتعداد ایرانی است که این کشور را به‌عنوان یک مقصد مطلوب انتخاب کرده‌اند. لاین‌های پروازی به سمت ترکیه شلوغ و بلیط تهران استانبول و بلیط تهران آنتالیا از پرطرفدارترین درخواست‌ها است.

وقتی پای سفر به وسط آید، گردشگران ترجیح می‌دهند برای راحتی و صرفه‌جویی در زمان، مسافرت هوایی را تجربه کنند. اما نکته قابل‌توجه آن است که برای تمام این انتخاب‌های عالی باید هزینه زیادی بپردازید.

اما خبر خوب برای آن دسته از مسافرانی که دنبال یک سفر مقرون‌به‌صرفه هستند آن است که، در راستا توسعه همکاری بین دو کشور ایران و ترکیه و توسعه صنعت گردشگر؛ مسافران کشور ترکیه زین پس می‌توانند با مسیر ریلی خود را به این کشور برسانند.

در ادامه این مطلب با مسیرهای ریلی به کشور ترکیه آشنا می‌شویم.

قطار تهران به مقصد وان

تابستان سال ۱۳۹۸ بود که خبر خوشی مبنی بر راه‌اندازی قطار تهران به وان شنیده شد. جالبی قضیه آنجایی است که با وجود جدیدالاحداث بودن این خط، بلیط‌های آن به‌سرعت به فروش ‌رسید.

نزدیکی این شهر با استان‌های شمال غربی ایران و مسافت کوتاه آن باعث شده که گردشگران بسیاری راهی آن شوند. همین امر به رونق گردشگری شهرهای مرزی ما هم انجامیده و چهره شهرها را به‌شدت تغییر داده است. هزینه بسیار پایین به وان را باید عامل مهم در جذب توریست‌های ایرانی دانست.

مراکز خرید پرتعداد و همیشه در تخفیف، رستوران و کافه‌های متنوع، طبیعت بکر  و امکانات رفاهی مناسب ازجمله مهم‌ترین هدف سفر بسیاری از ایرانیان به شهر وان است.

مبدأ حرکت قطار از تهران است و صبح ساعت ۹:۳۰ به سمت تبریز راه می‌افتد و شامگاه به این شهر می‌رسد. بعد از بارگیری مسافران در ساعت ۲۲:۳۰ به سمت ایستگاه مرزی رازی می‌رود و  ساعت ۸ صبح در خاک کشور ترکیه توقف می‌کند.  قطار برای انجام مراحل گمرکی دو توقف در ایستگاه مرزی رازی و کاپیکوی (ترکیه) دارد. مدت‌زمان این نقل‌وانتقال جمعاً ۲۴ ساعت است.

در حال حاضر این قطار فقط هفته‌ای یکبار حرکت می‌کند.

اگر قصد خرید بلیط تهران وان را دارید، دو ماه بهار و تابستان را برای سفر انتخاب کنید. زیرا هوا بسیار مطبوع و خنک است.

قطار تهران به مقصد آنکارا

اتفاق خوب دیگری که در صنعت حمل‌ونقل در مرداد ماه امسال رخ داد، آغاز به کار قطار تهران به آنکارا بود. مسافران این مسیر  می‌توانند هر هفته با قطار چهار ستاره شش واگن شرکت رجا سفر کند.

برای رسیدن به این مسیر باید راه پرفرازونشیب را پشت سر بگذرانید و جمعاً ۶۰ ساعت درراه خواهید بود. مسیر قطاری شما مطابق تهران تا وان است. پس‌ازآن برای عبور از دریاچه وان از قایق‌های فری‌بُوت‌ استفاده کرده و به ایستگاه تات وان(شهری در ترکیه) رسیده و پس از سیر ۱۳۳۰ کیلومتر سفر خود را با قطار ترکیه تا آنکارا ادامه می‌دهید.

قطار تهران-آنکارا چهارشنبه هر هفته ساعت ۲۱:۵۰ دقیقه حرکت می‌کند و هم‌زمان با این قطار یک قطار از آنکارا به سمت تهران می‌آید که توافقات لازم بین دو کشور برای حرکت به‌موقع و با تشریفات گمرکی کمتر و شرایط راحت‌تر برای مسافران فراهم شده است.

برای خرید بلیط تهران آنکارا می‌توانید از طریق سایت دور و نزدیک اقدام کنید.

قطار تهران به مقصد استانبول

طبق برنامه‌های سازمان حمل‌ونقل ریلی ایران، امید می‌رود که قطار این مسیر تا پایان سال جاری راه‌اندازی شود. اما مسافرانی که قصد سفر ریلی را دارند، می‌تواند بلیط قطار تهران آنکارا را خریداری کرده و از آنکارا با قطار به سمت استانبول بروند.

برای رسیدن به استانبول طبق این روش، جمعاً ۷۰ ساعت طول خواهد کشید.