تماشایی ترین قلعه ها

قلعه‌های موجود در انگلستان، از دژهای نظامی حکومت «نورمن» (Norman) گرفته تا کاخ‌های پادشاهی مجلل، دارای شهرت جهانی هستند. تاریخ خونین و پرفرازونشیب این کشور، اغلب توأم با جنگ و محاصره است و برای همین بیشتر قلعه‌ها پس از احداث، دچار تخریب و تصرف گشته و بارها و بارها بازسازی شده‌اند. با این حال هنوز صدها قلعه در سراسر انگلستان وجود دارند که سالانه گردشگران بسیاری را از نقاط مختلف جهان به سوی خود جذب می‌کنند. در ادامه نگاهی به قدیمی‌ترین، زیباترین و مهم‌ترین، تماشایی ترین قلعه ها در انگلستان می‌اندازیم. در ادامه با مجله دور و نزدیک همراه باشید.

قلعه دوور، کِنت

«قلعه دوور» (Dover) در شهر «کِنت» (Kent) بزرگ‌ترین قلعه انگلستان است که روی تپه سنگی «وایت» (White Cliffs) بنا شده و به «کلید انگلستان» شهرت دارد. این قلعه به مدت هزار سال قلب دفاعی کشور بوده و از این نظر با برج لندن و قلعه ویندسور «Windsor» در «بارکشِر» (Berkshire) برابری می‌کند. این بنا از زمان پیروزی «ویلیام» (William) در نبرد «هاستینگز» (Hastings)، یعنی سال ۱۹۵۸ میلادی (۱۳۳۷ ه.ش.) در برابر محاصره‌های بسیار مقاومت نموده و چشم‌انداز جامعی از کانال انگلیس را به دست می‌دهد. در خلال جنگ جهانی دوم، نیروهای بریتانیایی و فرانسوی پس از تخلیه شهر «دانکرک» (Dunkirk) به این مکان هدایت شدند و بنابراین تونل‌های زیرزمینی قلعه به پناهگاه، بیمارستان و پایگاه نظامی مبدل گشت. امروزه ساختمان قلعه، تونل‌ها و زمین‌های اطراف تحت پوشش سازمان میراث انگلستان قرار دارند و بازدید از آن‌ها برای عموم است.

قلعه ویندسور، بارکشِر

ویندسور قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین قلعه مسکونی جهان است که قریب به هزار سال محل زندگی پادشاهان بسیاری بوده و بازدیدکنندگان بی‌شماری از سراسر دنیا دارد. این قلعه یکی از اقامتگاه‌های رسمی ملکه است و او آخر هفته‌ها و عید پاک را در آنجا سپری می‌کند. ویندسور نخستین بار در قرن یازدهم میلادی، توسط شاه ویلیام فاتح و به‌منظور دفاع استراتژیکی در لندن (مرکز فرماندهی نورمن‌ها) بنا گردید؛ اما بعدها «هنری سوم» آن را به خانه‌ای مجلل تبدیل نمود.

تماشایی ترین قلعه ها

 

قلعه بولسوور، داربیشِر

امروزه ساختمان «بولسوور» (Bolsover) ازنظر سبک طراحی بیشتر شبیه به یکی از خانه‌های مجلل خاندان «استوارت» است تا یک قلعه. خاندان اشرافی «کاوِندیش» (Cavendish) در اواخر قرن هفدهم میلادی این عمارت باشکوه را بنا کرد؛ آن‌هم درست در زمینی که پنج قرن پیش خاندان «پاوِرِل» (Paverel) قلعه مستحکمی روی آن ساخته بود. ساخت این بنا که امروزه به «قلعه کوچک» شهرت دارد سال ۱۶۲۱ میلادی (۹۹۹ ه.ش.) به اتمام رسید و ۲۵ سال بعد به سازمان میراث انگلستان اهدا شد. بولسوور روی تپه‌ای در شهرستان زیبای «داربیشِر» (Derbyshire) قرار گرفته و منظره خیره‌کننده‌ای را در حومه شهر پدید آورده است.

تماشایی ترین قلعه ها

 

قلعه میدلهام، یورکشِر

با وجود از بین رفتن سقف و بخش عظیمی از ساختمان قلعه «میدلهام» (Middleham)، استحکام و استواری دیوارهای آن بیانگر شکوه و عظمت این بنا در گذشته است. میدلهام که به ویندسور شمال شهرت داشت، عمارت مجللی در زمان خود (قرن پانزده میلادی) به شمار می‌رفت؛ لذا محل زندگی بسیاری از خاندان‌های اشرافی و سلطنتی ازجمله «ریچارد سوم» بود: پادشاهی که طبق نمایشنامه‌های «ویلیام شکسپیر» شخصیت ستیزه‌جو و پستی داشت. آنچه زیبایی و جذابیت این قلعه را دوچندان می‌کند، بزرگی و شکوه وصف‌نشدنی آن است.

تماشایی ترین قلعه ها

برای خرید بلیت هواپیما به مقصد انگلستان به صفحه‌ی اصلی سایت مراجعه کنید.