شهر یورک | برج کلیفورد

شهر یورک (York)، با وجود اندازه‌ی کوچکش همواره نقش مهمی در بسیاری از اتفاقات تاریخی کشور انگلستان ایفا کرده است. یورک شهری که در طول تاریخ توسط دیواری که پیرامون خود دارد محافظت شده، به کمک میراث تاریخی رنگارنگش، هر ساله گردشگران زیادی را از سراسر جهان به اینجا می‌کشاند. به لطف برنامه‌ریزی دقیق شهری و حفظ آثار تاریخی و هنری یورک، گردشگران در اولین لحظات ورود به این شهر، حال و هوای تاریخی موجود در آن را به خوبی درک خواهند کرد.

معماری‌های قرون وسطایی، کلیسای جامع «گوتیک» (Gothic)، ‌دروازه‌های باستانی و رودخانه‌ی پرپیچ و خم یورک، بدون شک شهر یورک را به یکی از بهترین مکان‌های تاریخی – گردشگری انگلستان تبدیل کرده است. هرچند که آثار باستانی موجود در شهر یورک بسیار زیاد است اما در این مقاله می‌خواهیم ۷ مکان تاریخی برتر یورک را به شما معرفی کنیم. در ادامه با مجله دور و نزدیک همراه باشید.

دیوار شهر

قدمت یورک به زمان رومیان برمی‌گردد به همین دلیل پیرامون این شهر دیواری برای حفاظت از یورک ساخته شده است. برای حس کردن قدمت تاریخی این شهر راهی بهتر از قدم زدن در کنار این دیوارها وجود ندارد. طول این دیوار به ۳۴۰۰ متر می‌رسد که رکورد طولانی‌ٔترین دیواره‌ی شهر را در میان تمام شهر‌های انگلستان در اختیار دارد. اگر بخواهید تمام طول این دیوار را پیاده طی کنید، زمانی بین ۲ الی ۳ ساعت باید صرف آن کنید اما نگران این زمان نباشید،‌ زیرا در طول مسیر تابلو‌های قرار داده شده تا بازدیدکنندگان بتوانند در طول مسیر اطلاعات خواندنی و جذابی در مورد این دیوار تاریخی کسب کنند.

کلیسای «سنت ماری» (St.Mary’s Abbey)

این ویرانه‌ی حیرت‌آور از صومعه‌ای تاریخی که در قلب شهر یورک واقع شده، زمانی یکی از قدرتمندترین کلیساهای شمال انگلستان بوده است. اما امروزه بقایای این صومعه‌ی تاریخی و فضای سبز پیرامون آن تبدیل به یکی از محبوب‌ترین فضاهای شهر برای برپایی پیک نیک شده است. شما می‌توانید بدون هیچ محدودیتی وارد خرابه‌های این بنا شوید و در آن به گشت و گذار بپردازید. ورود به این باغ – موزه‌ی تاریخی برای عموم رایگان است.

تالار بازرگان جسور

این تالار جادویی در فاصله‌ی ۳ دقیقه‌ای از برج کلیفورد قرار دارد و در کنار رودخانه‌ی فوس واقع شده است. معماری این مجموعه شامل ترکیبی غیر معمول از سنگ، آجر و چوب است که باعث منحصر به فرد شدن این ساختمان شده است. ساختار اولیه‌ی این بنا بیش از ۶۰۰ سال قدمت دارد و توسط یک انجمن برادران مذهبی ساخته شده است. این بنا یکی از مهم‌ترین ساختمان‌های قرون وسطایی شهر یورک به حساب می‌آید که در حال حاضر بزرگترین سالن ساخته شده از چوب در سراسر انگلستان است. این تالار هنوز هم محل برگزاری جشن‌ها و گردهمایی‌های مهم این شهر می‌باشد.

تالار جو

این تالار حتی از تالار بازرگان جسور هم قدیمی‌تر است که حدود ۱۰۰ سال بعد از ساخت آن به محل اقامت شهردار‌های این شهر تبدیل شد. اما این ساختمان بعد از سال‌ها استفاده در نهایت به دلیل ضعیف شدن ساختارش، غیر قابل سکونت شد. این ساختمان تا مرز تخریب شدن پیش رفت اما خوشبختانه طرح ساخت بنای جدید به جای تالار جو، عملیاتی نشد تا امروز تبدیل به موزه‌ای باستانی شود. هرچند که با تاسف باید بگوییم که امروزه این ساختمان باستانی به عنوان یک بنای تاریخی درجه دوم شناخته می‌شود

برای خرید بلیط هواپیما به مقصد انگلستان به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید.