قطارهای مسافربری ایران قطار طوس

بسیاری از مردم ایران از تنوع انواع قطارهای مسافربری در ایران بی‎اطلاع هستند و دیگر این که از چگونگی خدمات‌رسانی این قطارهای مسافربری مطلع نیستند و به همین دلیل ما قصد داریم در این مقاله شما را به شناخت تعداد این قطارهای مسافربری کمک کنیم. قطارهای مسافربری از دو نوع دولتی و خصوصی تشکیل شده‎اند.  بلیط قطار  را ارزان خریداری کنید.

قطارهای مسافربری دولتی

شرکت مسافربری رجا و دیگر شرکت‎های قطارهای مسافربری دولتی هستند که مسافرانی که علاقه زیادی به سفر با قطار را دارند باید با آن‎ها آشنا شوند. تمامی این شرکت‎ها دو نوع قطار ویژه و مخصوص دارند هر یک از آن‎ها دارای امکانات متفاوت هستند و به همین دلیل قیمت بلیت هر یک با یک دیگر تفاوت دارند.  بلیط هواپیما  را ارزان خریداری کنید.

قطارهای مسافربری رجا

قطار پلور سبز

قطار پلور سبز

قطار پلور سبز عضو شرکت مسافربری رجا است. قطار پلور سبز از ۱۰ کوپه چهار نفره تشکیل شده است. هر یک از این کوپه‎ها دارای امکاناتی مثل سیستم تهویه مطبوع، سیستم صوتی و تصویری مداربسته، عایق صدا و حرارت، شیشه‎های دو جداره و همچنین از برق ۲۲۰ ولت برخوردار است. در هر یک از واگن‎ها ۲ سرویس بهداشتی وجود دارد یک کوپه را به مهمانداران اختصاص داده‎اند. قطار پلور سبز در مسیرهای تهران ـ شیراز، شیراز ـ مشهد، تهران ـ مشهد و تهران ـ اهواز وجود دارد.

قطار لوکس چهار نفره

قطار لوکس چهار نفره خود به ۲ قطار تقسیم می‎شود؛ قطار ۳۲ نفره آلمان غربی و قطار ۳۶ نفره آلمان شرقی. قیمت هر ۲ بلیت قطار، یکسان هستند اما مدل و خدمات‌رسانی آنها کمی با یک دیگر تفاوت دارند. اولین تفاوت در تعداد کوپه‎های آنها است. در قطارهای ۳۶ نفره ۹ واگن وجود دارد اما در قطار ۳۲ نفره هشت واگن وجود دارد و دیگر این که قطار لوکس ۳۶ نفره فضای زیباتر و همچنین دل‌بازتری دارند که در قطارهای ۳۲ نفره این گونه نیست. هر کوپه از چهار تخت تشکیل شده است. در هر یک از کوپه‎ها به تهویه مطبوع، سرویس خواب و سیستم صوتی مجهز هستند. کسانی که قصد تهیه بلیت قطار لوکس را دارند با هزینه بسیار مناسب می‎توانند بلیط قطار لوکس چهار نفره را تهیه کنند.

قطار سیمرغ

 قطار سیمرغ

قطار سیمرغ از هشت کوپه چهار نفره تشکیل شده است. اگر قصد تهیه بلیت قطار سیمرغ را دارید باید بدانید که این قطار ۲ نوع بلیت دارد؛ اولی با پذیرایی و دومی بدون پذیرایی، قطار سیمرغ دارای یک رستوران هستند در این رستوران می‎توانید انواع نوشیدنی‎ها و غذاهای لذیذ میل کنید. هر یک از کوپه‎ها دارای امکاناتی مانند سیستم تهویه مطبوع، سیستم صوتی و تصویری امنیتی، عایق صدا و حرارت، شیشه‎های دو جداره و همچنین از برق ۲۲۰ ولت است. مجله گردشگری دورونزدیک

سبز

این قطار ۳۲ نفره و دارای هشت کوپه است. در هر یک از واگن‎ها دو سرویس بهداشتی وجود دارد یک کوپه متعلق به مهماندار است. بدنه هر یک از کوپه‎ها دو لایه است شیشه‎های تمامی کوپه‎ها دو جداره است. قطار سیمرغ از سیستم صوتی و تصویری بسیار مناسبی برخوردار است. در هر کوپه‎ تلویزیون قرار گرفته است که قابلیت پخش تمامی شبکه‎های تلویزیونی جمهوری اسلامی را دارد. قطار سیمرغ تنها در مسیرهای تهران ـ تبریز و تهران ـ مشهد وجود دارد.

 قطار رجا

قطارهای مسافربری شرکت‌های خصوصی

قطار طوس

قطار طوس به مانند قطار لوکس آلمان شرقی ۳۶ نفره است و دارای ۹ کوپه است. کوپه‎های این قطار از عایق صدا و حرارت برخوردار است و دیگر این که دارای شیشه‎های دو جداره است. هر یک از کوپه‎ها دارای برق ۲۲۰ ولت است و از سیستم صوتی و تصویری برخوردار است و دیگر این که هر یک از واگن‎ها دارای دو سرویس بهداشتی هستند. یکی از مزیت‎های قطار طوس این است که برای وعده شام غذاهای کنسروی در اختیار مسافران قرار می‎دهد. برای اطلاع باید بدانید که قطار طوس در مسیرهای تهران ـ تبریز، تهران ـ مشهد و تهران ـ آنکارا حرکت می‌کند.

دو طبقه جدید

این نوع قطار از نوع قطارهای اتوبوسی است که ظرفیت ۱۰۸ نفر را دارد. هر واگن از این قطار سه بخش جداگانه دارد. طبقه زیر و همچنین طبقه بالا در اختیار مسافران قرار داده شده است. در طبقه وسط تمامی تجهیزات برق قرار دارد و خدمه در آن استقرار دارند. قطار دو طبقه دارای امکانات سیستم تهویه مطبوع، برق ۲۲۰ ولت و عایق صدا و حرارتی است و دیگر این که سیستم صوتی و تصویری بسیار قوی دارد و مناسب گوش دادن به موسیقی و همچنین تماشا کردن فیلم است. همچنین المنت‎های برقی وجود دارد که در فصل سرما به کار می‌آیند. در هر یک از واگن‎ها قلاب‎ اتوماتیکی وجود دارد. این قلاب‎ها ضربه‎های وارده از سوی ریل به واگن‎ها را به حداقل می‎رساند.

قطارهای خصوصی دیگری وجود دارند که می‎توان به قطارهای دانمارکی، دلیجان، ریل باس ارم و خلیج فارس اشاره کرد.