آذربایجان باکو گنجه شکی

کمتر کسی آذربایجان را می­توانند روی نقشه پیدا کنند چه برسد به اینکه به آن سفر کنند. اما تاریخ این سرزمین آتش ، مردم مهمان­ نواز و ۹ منطقه آب وهوایی تنوعی شگفت ­انگیز را ایجاد می ­کند. با هزینه ­های جدید ویزا و کاهش قیمت نفت، برای گردشگران آذربایجان یک مقصد اقتصادی برای گذراندن یک هفته است. بلیط هواپیما را ارزان خریداری کنید.

جاذبه های گردشگری آذربایجان

روز اول: ورود به باکو و گشت و گذار در آن

شما در فرودگاه بین­ المللی حیدر علی اف از هواپیما پیاده خواهید شد. دسترسی به شهر آسان است، یا یکی از تاکسی ­های سیاه را بگیرید (البته روی قیمت توافق کنید) و یا از اتوبوس استفاده کنید که مسافران را در ایستگاه ۲۸ می پیاده می­کند. اتوبوس سریع­ السیر هر ۳۰ دقیقه حرکت می­کند و هزینه آن ۱٫۳۰منات (۰٫۸۰ دلار) است. شما باید «باکی کارت» را از ترمینال خریداری کنید و به راننده اتوبوس بدهید. خرید بلیط هواپیما تهران باکو

جاذبه ­­های باکو

بسته به زمانی که شما به باکو می­رسید اولویت ممکن است با غذا یا گشت و گذار باشد. برای گشت و گذار به «ایچری شهر»، شهر قدیمی قرن پانزدهمی بروید و از «برج میدن»، «قصر شیروان شاه» دیدن کنید و اطراف دیوارهای قلعه قدم بزنید. اگر گرسنه هستید رستوران­های سنتی بسیار زیادی را در منطقه شهر قدیمی و رستوران­ های بین­ المللی در «میدان فونتن» خواهید یافت.

سایر جاذبه های باکو ؛ قدم زدن در گردشگاه (بلوار باکو)، رفتن به خیابان شهدا و آتش ابدی برای دیدن مناظر شهر، و گشت و گذار با کشتی در دریای کاسپین هستند. در خیابان نظامی برای خرید و تماشای معماری قرن نوزدهم میلادی پیاده روی کنید، از برج­ های آتش که روز یا شب می­توانید عکی بگیرید و در مرکز حیدر علی اف شگفت­زده شوید.

روز دوم:  از معبد آتش و کوه سوزان دیدن کنید

باکو

«آذر» به معنای آتش است. آذربایجان از زمان اولین زرتشتیان تا کوه سوزان در «یانار داگ» و برج مدرن شعله­ور،  ارتباط فرهنگی عمیقی با آتش داشته است. روز دوم به شما دید کلی از این سرزمین آتش می­دهد. می­توانید به یک تور بپیوندید یا با مترو و اتوبوس که کمتر از سه دلار هزینه دارند، به این مناطق بروید. صبح زودتر از خواب بیدار شوید و «معبد آتشگاه» و «یانار داگ» دیدن کنید. معبد آتش به هزاران سال پیش بازمی­گردد. اما معبد کنونی ۵۰۰ سال قبل ساخته شده است. پس از معبد به ایستگاه بازگردید و اتوبوس ۲۱۷ را به مقصد «یانار داگ» سوار شوید.

«یانار داگ» در حومه شهر باکوقرار دارد و بسیار هیجان­انگیز و عجیب و غریب است. یک نوار افقی به طول ۱۰ متر در کوه دائما در حال سوختن است، بدون تاثیر دمای زیر صفر زمستان یا بارندگی روی آن همچنان شعله­ور است. گازهای قابل احتراق طبیعی که از ذخایر زیرزمینی متصاعد می­شوند عامل این آتش دائمی هستند.

روز سوم: سنگ نگاره­ های گوبوستان و آتشفشان گل

آذربایجان باکو

روز سوم شامل بازدید از پارک ملی «گوبوستان» و آتشفشان گل است. «گوبوستان» یونسکو در ۶۰ کیلومتری جنوب غربی باکو قرار دارد و دارای ۶۰۰۰ سنگ نگاره است که تاریخ ثبت آنها را حدود ۴۰ هزار سال تخمین زده ­اند. آتشفشان­ های گل عجیب و غریب که گل­ های منجمد را بافشار به بیرون پرتاب می­کنند و از گازهای زیرزمینی سرچشمه می گیرند، را حتما باید ببینید.

جاذبه های گنجه

روز چهارم: به گنجه بروید

گردشگرانی که به آذربایجان سفر می­کنند، اغلب به دومین شهر تاریخی آذربایجان ، «گنجه » سفر می­کنند. پیشینه شهر به قرن ششم باز­می­گردد و محل تولد شاعر مشهور قرن ۱۲، نظامی گنجوی است. در این شهر می­توانید نگاهی اجمالی به آذربایجان سنتی قبل از ثروت طلای سیاه داشته باشید.

این سفر طولانی از باکو به گنجه چهار ساعت و نیم طول می­کشد. از ترمینال بین ­المللی اتوبوس باکو سوار اتوبوس شوید بلیط اتوبوس ۱۰ منات (۵٫۹۰ دلار) است. وقتی به گنجه رسیدید به میدان مرکزی نزدیک خیابان آتاتورک بروید و چیزی برای خوردن بگیرید. انتظار انگلیسی نداشته باشید.

روز پنجم: گشت و گذار در گنجه

آذربایجان گنجه

جاذبه­ های اصلی گنجه عبارتند از خانه بطری،  مقبره عظیم نظامی و مسجد شاه عباس در قرن ۱۵ میلادی هستند. برای موزه تاریخ و قومیت در کنار خیابان آتاتورک یک ساعت وقت بگذارید و سپس به خرابه­های کاروانسرای شاه عباسی در مقابل میدان بروید. در پیاده­رو حرکت کنید و چند عکس بگیرید و به سمت پارک تاریخی «خان بقی» بروید.

جاذبه های گردشگری شکی

آذربایجان شکی

روز ششم: به شکیسفر کنید

«شکی» یک شهر کوهستانی تاریخی در نزدیکی مرز گرجستان است و محل آخرین توقف ما در این سفر است. اتوبوس­ های منظم از گنجه به شکی می ­آیند و بسته به وضع آب و هوا حدود ۳ ساعت طول خواهد کشید. اکثر کسانی که به آذربایجان سفر می ­­­کنند «شکی» را ازلیست مکان­ هایی که باید ببینند حذف می­ کنند، اما آنها شگفتی­ های تاریخی و طبیعی  این شهر را از دست می­ دهند. جاذبه­ های اصلی «شکی» شامل «کاخ شکی خان» که از قرن ۱۸ باقی مانده، کاروانسرایی که تاجران راه ابریشم در آن اقامت می­ کردند و مجموعه ­ای از حمام­ های قرون وسطایی، است.

روز هفتم: روز آخر گشت و گذار

آذربایجان شکی

در خیابان­های شکی قدم بزنید وتاریخ این شهر را برای آخرین بار ببینید. توریست­ هایی که به آذربایجان سفر می­کنند اغلب به کشور همسایه گرجستان می­روند. اگر مسیر شما هم این است با اتوبوس به شهر مرزی «بالاکان» بروید. یک تاکسی به مرز بگیرید و از مرز گرجستان عبور کنید. در غیر این صورت سوار اتوبوس «شکی» به باکو شوید و بعد از ۶ ساعت در باکو خواهید بود. مجله گردشگری دورونزدیک