باید ها و نباید های اذربایجان

آذربایجان ترکیبی از فرهنگ‌های فارسی، ترکی و روسی است که دارای سنت‌های قدیمی هستند. گردشگرانی که به آذربایجان سفر می‌کنند بهتر است مراقب باشند تا از روی بی‌احتیاطی کاری انجام ندهند که باعث شود به دردسر بیفتند. در مجله گردشگری دورونزدیک نکات مهمی را که باید پیش از سفر به آذربایجان بدانید برای‌تان توضیح خواهیم داد.  بلیط هواپیما را ارزان خریداری کنید.

فراموش نکنید که در اداره خدمات مهاجرتی آذربایجان ثبت نام کنید

باید ها و نباید های اذربایجان
افرادی که بیش از ۱۰ روز قصد ماندن در آذربایجان را دارند باید در اداره‌ی خدمات مهاجرتی ثبت‌نام کنند. هتل‌ها و هاستل‌ها معمولا از طرف میهمانان ثبت‌نام را انجام می‌دهند. اما کسانی که در ایر بی‌ان‌بی اقامت دارند باید خودشان مراحل ثبت‌نام را انجام دهند. از سال ۲۰۱۸ امکان ثبت‌نام به صورت آنلاین نیز فراهم شده است. عدم ثبت‌نام باعث می‌شود هنگام خروج از کشور جریمه شود. خرید بلیط هواپیما تهران باکو

درباره ارمنستان صحبت نکنید

باید ها و نباید های اذربایجان 

آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه‌ی «ناگورنو قره‌‌‌باغ» اختلافات شدیدی دارند. این منطقه به آذربایجان تعلق دارد اما توسط ارامنه اداره می‌شود. صدها هزار آذربایجانی از خانه‌ی اجدادی‌شان آواره شدند. پس از بروز اختلافات شدید در سال ۱۹۸۸ تنش‌ها افزایش پیدا کرد.

هیچ چیزی از ارمنستان به کشور آذربایجان نیاورید

به دلیل اختلافات این دو کشور هر دو طرف نسبت به دیگری مشکوک هستند. گردشگرانی که در پاسپورت‌شان مهر ارمنستان خورده است ممکن است برای سوال و جواب به اداره‌ی مهاجرت برده شوند. آن‌هایی که از کشور ارمنستان کالایی به آذربایجان بیاورند اجازه‌ی ورود نخواهند داشت.

باید ها و نباید های اذربایجان

نظافت را رعایت کنید

زمانی که در خیابان‌های باکو قدم می‌زنید، می‌‌توانید متوجه تمیزی خیابان‌ها بشوید. سطل‌های زباله به تعداد زیاد در خیابان‌‌ها وجود دارند و مردم از آن‌ها استفاده می‌کنند. اگر کسی نظافت را در خیابان‌ها رعایت نکند جریمه می‌شود به علاوه این کار در فرهنگ آذربایجان تابو محسوب می‌شود. در مناطق روستایی در نزدیک بازارهای محلی کمی زباله دیده می‌شود اما خود پایتخت بسیار تمیز است.

درباره آذربایجان نکات منفی را بازگو نکنید

از آنجاییکه مردم آذربایجان یکی از میهمان‌نوازترین مردم دنیا هستند، توقع شنیدن شکایت از گردشگران را ندارند. مردم این کشور از مشکلات کشورشان باخبر هستند بنابراین نیازی به شنیدن آن‌ها از زبان گردشگران ندارند. به علاوه در پشت چهره‌ی منفی که در رسانه‌ها از آذربایجان دیده می‌شود، این کشور دارای فرهنگی غنی و جاذبه‌های گردشگری فوق‌الاده‌ای است.

با زنان با احترام برخورد کنید

رعایت ادب در فرهنگ آذربایجان ممکن است با آن‌چه در کشورتان می‌بینید، تفاوت داشته باشد. مردان به زنان احترام می‌گذارند و انتظار دارند افراد خارجی نیز به همین صورت برخورد کنند. برای مثال در وسایل نقلیه‌ عمومی زنان اولویت دارند و مردان جای خود را به آن‌ها می‌دهند.

از فرودگاه تاکسی نگیرید

باید ها و نباید های اذربایجان

اگر در کیف پول‌تان پول نقد ندارید از فرودگاه تاکسی نگیرید. از فرودگاه بین‌المللی حیدر علی‌اف به بیرون بیایید تا تاکسی‌های مشکی رنگ که شبیه تاکسی‌های لندن هستند را ببینید. این تاکسی‌ها با قیمت‌هایی نه چندان ارزان گردشگران را به باکو می‌برند. اتوبوس‌های سریع‌السیر فرودگاه هر ۳۰ دقیقه به سمت مرکز حمل و نقل عمومی باکو در ایستگاه مترو ۲۸ می حرکت می‌کنند. قیمت بلیط اتوبوس تقریبا ۵ درصد کرایه تاکسی است.

پاسپورت خود را همه جا همراه خود داشته باشید
باید ها و نباید های اذربایجان

طبق قانون گردشگران و خارجی‌ها باید همیشه پاسپورت‌شان را به همراه داشته باشند. پلیس اغلب گردشگران را متوقف می‌کند تا هویت آن‌ها را بررسی کند. اگر مدارک لازم را همراه نداشته باشید جریمه می‌شوید. داشتن کپی پاسپورت هم کافی است اما بهتر است برای اطمینان بیشتر اصل پاسپورت را به همراه ببرید.

هدایا را فورا قبول نکنید

اگر کسی به شما هدیه‌ای می‌دهد روش مودبانه این است که آن را ۲ با رد کرده و بار سوم آن را بپذیرید. همین مسئله درباره‌ی دادن هدیه به یک فرد آذربایجانی نیز صدق می‌کند. با احترام برخورد کنید، تشکر کنید و از این‌که برای‌شان باعث زحمت شده‌اید عذرخواهی کنید. مجله گردشگری دورونزدیک