گردشگران ادبی گردشگری ادبی

امروزه گردشگری بسیار گسترده شده است و انواع زیادی از گردشگری به شکل جدید ابداع می‌شود چراکه مقوله صنعت گردشگری این خصوصیت را دارا است که قادر به ترکیب شدن با دیگر رشته‌ها را دارد.

گردشگری ادبی نیز نوعی گردشگری نو پا است و ایران به دلیل غنی بودن تاریخ و فرهنگ‌هایش مکان مناسبی برای هر چه بهتر شدن این گردشگری است. برای شناخت بهتر گردشگری ادبی با ما همراه باشید. بلیط هواپیما  را ارزان خریداری کنید.

گردشگران ادبی گردشگری ادبی

در عصر علم و فن آوری متاسفانه بسیاری از جوامع تاریخ و گذشته خود را فراموش کرده‌اند و در این میان تنها کشورهایی می‌توانند رو به جلو و موفق باشند که گذشته و تاریخ خود را فراموش نکنند. احترام گذاشتن به پیشینیان و برخی سنت‌ها باعث می‌شوند که آینده‌گان نیز ما را فراموش نکنند. تنها راه تضمین بقا این است که تاریخ و گذشته خود را به دست فراموشی نسپاریم و بهترین راه پیشرفت در عصر کنونی این است که ملت را از خدماتی که در گذشته نیاکان ما برای کشور ما انجام داده‌اند با خبر سازیم و به آنها بیاموزیم که احترام گذاشتن به تاریخ و گذشته دو اصل مهم برای رو به جلو رفتن و پیشرفت است.

یکی از مهم‌ترین میراثی که از گذشته به ما رسیده است ادبیات است چون ادبیات سر منشا خودباوری در ملت‌ها است. نکته حایز اهمیت این که در این دوره و زمانه امروزی تنها ملت‌هایی موفق هستند که به درستی از ادبیات کشورشان بهره‌مند شوند. امروزه تنها راه برتری ملت‌ها بر یک دیگر ادبیات آنها است و از آن جایی که ادبیات کشور ما جزو غنی‌ترین ادبیات جهان به شمار می‌رود باید همواره برای حفظ آن کوشا باشیم.

گردشگران ادبی گردشگری ادبی

یکی از راه‌های حفظ ادبیات پیوند صنعت گردشگری با میراث ادبی است زیرا با پیوند این دو مقوله گردشگری ادبی به وجود می‌آید و بسیاری از کشورهای پیشرفته و توسعه یافته از طریق تلفیق این دو مقوله به این مهم دست یافته‌اند. گردشگری ادبی به دلیل نو پا بودن نیاز به زمان دارد و کشور ما برای توسعه این نوع گردشگری باید تمهیدی بیندیشد تا بسیاری از کشورهای جهان از شاعران و فیلسوفان ادبی کشور ما که در گذشته می‌زیسته‌اند مطلع شوند. درخور ذکر این که کشورهای توسعه یافته در قرن‌های ۱۸ و ۱۹ به گردشگری ادبی پی برده بودند و به همین دلیل است که امروزه در این مقوله از ما پیشی گرفته‌اند.

در سال‌های اول پدیدار شدن گردشگری ادبی گردشگران راه‌هایی را دنبال کرده بودند که توسط نویسندگان کلاسیک به وجود آمده بودند. این نویسندگان ادبی شامل بایرون و شلی هستند. در گذشته در ایران نیز نویسندگانی مانند ناصرخسرو چنین راه‌هایی را در پیش پای گردشگران قرار داده بودند و در این زمینه تا حدود زیادی نیز موفق عمل کردند. ناگفته نماند که چنین گردشگرانی در گذشته بسیار فرهیخته بودند.

گردشگران ادبی گردشگری ادبی

بسیاری از صاحب نظران گردشگران ادبی را به سه دسته تقسیم می‌کنند:

اماکن واقعی

برای بسیاری از گردشگران ادبی جالب و جذاب است که بدانند به عنوان مثال فلان نویسنده محبوبش در کجا و در پشت کدام میز آثار خود را به جای گذاشته است چون محل زندگی و محل دفن آن نویسنده معروف برای بسیاری از گردشگران ادبی جالب و وصف‌ناپذیر است.

اماکن خیال‌انگیز

چنین مکان‌هایی تا حدودی خیالی هستند و گردشگران ادبی را وارد فضاهای رمان‌ها و نمایش‌نامه‌ها می‌کند. مانند شهر لندن در زمان چارلز دیکنز که شخصیتی چون اولیور تویست در آن زندگی می‌کرده است. یا منطقه بریم و بوارده در آبادان که ماجرای رمان «چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم» نوشته زویا پیرزاد در آن جاها رخ می‌دهد.

اماکن ساختگی

چنین اماکنی برای جذب گردشگران ساخته می‌شوند. برای مثال می‌توان از دنیای دیکنز در چاتهام نام برد و یا استراتفورد آپان آوون و… که آثار منسوب به شکسپیر هستند.

گردشگران ادبی گردشگری ادبی

طی بررسی‌های به عمل آمده، آمریکا سالانه از طریق جذب گردشگری ادبی یک میلیارد دلار درآمد دارد و نزدیک به ۱۱۸ میلیون کتابخوان آمریکایی در سال ۹۹۴ دلار بابت کتاب می‌پردازند که روی هم رفته ۱۹۲ میلیون دلار در سال برای اقتصاد آمریکا درآمدزایی می‌شود.

از سوی دیگر، کشور دانمارک را باید پایتخت گردشگری ادبی نامید. این مهم توسط شخصی به نام کی‌یرکگارد، نویسنده و فیلسوف معروف، محقق شد. او سالانه هزاران گردشگر ادبی را از سرتاسر جهان به کشور دانمارک می‌کشاند. دانشگاه کپنهاگ برای تجلیل از او مرکز مطالعاتی به نام او بنا نهاد که این مرکز با برگزاری صدها مراسم به برترین شهر توریسم جهان تبدیل شده است. رمجله‌ی گردشگری دور و نزدیک