تاثیرات سفر

 حتما می‌دانید که خوردن سوپ کلم، انجام مدیتیشن (مراقبه) و خواب خوب شبانه برای سلامتی شما مفید است (هرچند همیشه در زندگی معمولی روزانه این سه مورد را با هم انجام نمی‌دهیم). به سه مورد حیاتی بالا باید مسافرت را نیز اضافه کرد چراکه تاثیرات سفر بر ذهن، بدن و روح و روان ما است.

هر کسی که از محل زندگی خود پا را فراتر گذاشته و به مسافرت‌های دوردست رفته است گواهی و شهادت می‌دهد که چه هیجانی در ایجاد محیط جدید زندگی وجود دارد. پژوهشی جدید در این زمینه نشان می‌دهد که سفر نه تنها باعث ایجاد هیجان می‌شود. بلکه بر روی سلامتی نیز تاثیر می گذارد. بلیط هواپیما را ارزان خریداری کنید.  در ادامه با مجله دور و نزدیک همراه باشید.

تاثیرات سفر بر سلامتی

تاثیرات سفر بر سلامت قلب

سفر موجب افزایش فعالیت بدنی می‌شود حتی اگر در حد بردن اسباب سفر به فرودگاه، پیاده‌روی در خیابان‌های کشوری خارجی یا بالا رفتن از کوه باشد. تحرک بدنی فشار خون را کاهش می‌دهد و خطر حمله قلبی و سکته مغزی را به حداقل می‌رساند.

تاثیرات سفر

بر اساس اطلاعات به دست آمده از مرکز مطالعه قلب فرامینگهام، پژوهش آغاز شده در سال ۱۹۴۸ میلادی که به مدت ۲۰ سال طول کشید نشان می‌دهد زنانی که شش سالی یک بار به مسافرت رفته‌اند تقریبا هشت برابر بیشتر از زنانی که دست کم دو بار در سال سفر می‌روند به بیماری یا حمله قلبی دچار شده‌اند. از سفر کردن با کودک خود لذت ببرید

تاثیرات سفر بر تیزهوشی

از تاثیرات سفر می توان به بهبود سلامت مغز فرد مسافر اشاره کرد و در نتیجه موجب تیزهوشی می‌شود. زمانی که ذهن فرد در معرض تجربه‌ها و محیط‌ های جدید قرار گیرد (که اساسا در اثر مسافرت به وجود می‌آید) به دلیل چالش‌های رقم خورده سلول‌های مغز خاصیت انعطاف‌پذیری پیدا می‌کنند تا جایی که خطر ابتلا به بیماری دژنراتیو یا همان تباهی و زوال مغز عملا برطرف می‌شود. این امر به دلیل این که مغز پویا و فعال می‌شود در نتیجه هم حافظه و هم تمرکز به ویژه در افراد مبتلا به زوال عقل بهبود پیدا می‌کند. به همین شکل، زمانی که فر به سفر می‌رود در تعامل و ارتباط با افراد، فرهنگ‌ها، موقعیت‌ها و تجربه‌های جدید قرار می‌گیرد و زوال عقل در او یا صورت نمی‌گیرد و یا با تاخیر بروز می‌کند.

حتی اگر فرد هر ساله به مکانی مشخض سفر کند، همین تغییر موقعیت و شرایط فواید زیادی برای مغز او دارد چراکه او دست به انجام تحرک و فعالیت‌های مختلف در مقصد سفر می‌زند. تنها سفر کردن و دغدغه هزینه های هنگفت آن

تاثیرات سفر

تاثیرات سفر بر بالا بردن خلاقیت

نویسندگانی که به سفر می‌روند دلیل و شاهد خوبی برای این ادعا هستند چون آنها در پی یافتن الهام و انگیزه برای نوشتن داستان جدید خود به کشوری مختلف مسافرت می‌کنند. مسیرهای عصبی مغز تحت تاثیر محیط و تجربه جدید قرار می‌گیرند که در حکم سازگاری مغز به عنوان نوروپلاستی نیز شناخته شده است. پژوهشگران به این باور رسیده‌اند که مسافرت می‌تواند تحریک سیناپس‌ها در مغز و در نتیجه تقویت خلاقیت می‌شود.

تحقیق صورت گرفته در سال ۲۰۱۲ که در نشریه شخصیت و روانشناسی اجتماعی منتشر شده است نشان می‌دهد که ارتباطی قومی بین خلاقیت و مسافرت در فرهنگ‌های مختلف وجود دارد. برپایه پژوهش انجام شده، هر چه فرد سازگاری و تطبیق بهتری با فرهنگ‌های جدید پیدا کند، به خلاقیت بیشتری دست یافته و در نتیجه خلاقیت و حرفه او ارتقا می‌یابد. به منظور دستیابی به خلاقیت بهتر و بیشتر، نویسندگان تلاش بیشتری می‌کنند تا خود را در فرهنگ‌های جدید غرق کنند و تاثیر بیشتری در مقایسه با صرف تغییر موقعیت فیزیکی دارد. ۱۰ نکته‌ای تنها سفر کردن

تاثیرات سفر

تاثیرات سفر بر کاهش استرس و  افزایش سلامت روانی

برمبنای اعلام اتحادیه جهانی سالخوردگی، کاهش استرس یکی از مهمترین فواید مسافرت است. همچنین گزارش مطالعه مجمل اکسپدیا در سال ۲۰۱۲ حاکی از آن است که ۸۹ درصد کسانی که به تعطیلات یا مسافرت می‌روند شاهد افت و کاهش استرس و جایگزینی آرامش پس از انجام مسافرت دو روزه در خود بوده‌اند. این که فرد بتواند خود را از زندگی روزمره بیرون بکشد و در محیط‌های تازه قرار بگیرد می‌تواند منجر به کاهش استرس و در نتیجه تازه شده ذهن و بدن می‌شود.

تاثیرات سفر

افزون بر این‌ها، تحقیق انجام شده در دانشگاه کانزاس در سال ۲۰۰۹ ثابت می‌کند فعالیت‌‌های تفریحی و فوق برنامه مانند مسافرت می‌تواند میزان استرس را کاهش داده و عملکرد روانی را بهبود ببخشد.

حتی برنامه‌ریزی برای انجام سفر تا هشت هفته پیش از عازم مقصد شدن می‌تواند شادی و نشاط را در فرد برانگیخته کند. وقتی فرد کاری را برای انجام پیش رو داشته باشد، ولو این که سفری دو روزه باشد، حس شادی در او به وجود می‌آورد. همچنین کسانی که به تعطیلات می‌روند شاهد کاهش استرس بوده و رضایتمندی بیشتری از زندگی در آنها اتفاق می‌افتد. چند نکته برای کم کردن هزینه سفر

تاثیرات سفر بر چشم‌انداز و افق زندگی فرد

تاثیرات سفر بر افق دید فرد مسافر، سفرافق دید مسافر را گسترش می‌دهد و این گستردگی نه تنها شامل دنیای بیرون بلکه جهان درون هم می‌شود. هنگامی که کسی به سفر می‌رود زیاد  پیش می‌آید که خود را در موقعیت‌هایی می‌یابد که پیش از این به چشم خود ندیده است. در سفر است که فرد با واقعیت زندگی جهان اطراف آشنا می‌شود و می‌تواند نقطه‌ای امن و آرام برای زندگی پیدا کند؛ آن قدر آرام که حتی ممکن است فرد به فکر نقل مکان بیندازد. روانشاسان خاطرنشان می‌کنند که مردم اغلب در هنگام سفر چیزهای جدیدی را کشف می‌کنند و در نتیجه می‌توانند مشکلات لاینحل خود را رفع و رجوع کنند.

تاثیرات سفر

رویارویی مستقیم با سبک زندگی دیگران تقریبا مثل این است که فرد دنیا را از چشم کس دیگری به تماشا بنشیند و همین باعث گسترده شدن جهان پیرامون او می‌شود. دیدن این که فرهنگ‌های دیگر چه گونه زندگی می‌کنند فرد را وامی‌دارد تا فرضیات خود را به چالش بکشد و ذهن‌اش را باز کند و حامل تجربه‌های جدیدی شود. مجله گردشگری دور و نزدیک

تاثیرات سفر بر دایره ارتباطات فرد و دیگران

در سفر فرصت‌هایی پیش می‌آید که ضمن آن فرد با مردم جدیدی آشنا می‌شود. این در حالی است که شاید در حالت عادی چنین فرصتی دست ندهد. زمانی که فرد در کشوری دیگر و خارج منطقه امن خود به سر می‌برد مجبور می‌شود از راهنمایی دیگران استفاده کند که همین امر موجب می‌شود تا حس وابستگی ایجاد شود. فرد وقتی در اثر آشنایی با دیگران و سایر مسافران به ارتباط برسد و دایره ارتباطات اجتماعی خود را گسترش دهد منجر به سلامت ذهنی و جسمی می‌شود.

تاثیرات سفر

گذشته از این‌ها، جوانب اجتماعی سفر موجب ارتقای حس خودارزشی در فرد می‌شود. تحقیقات نشان داده هنگامی که فرد از لاک خود بیرون می‌آید و وارد فرهنگ‌های جدید می‌شود در واقع هویت شخصی خویش را تقویت کرده که شامل هنجارها و ارزش‌های فردی و نیز اعتماد به نفس است.