سفر زمینی

یکی از لذت های سفر رانندگی در جاده ها است. در این صورت شما از طبیعت آن شهر و یا کشور استفاده بسیار می برید و لذت سفر را دوچندان می کنید. در مجله گردشگری دورونزدیک به معرفی چندی از جاده هایی که شما می توانید سفر زمینی خود را آغاز کنید می پردازیم.

به کدام کشورها می توان سفر زمینی داشت؟

شما می­توانید به کشورهای ترکیه، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، عراق، آذربایجان و ارمنستان سفر زمینی داشته باشید. که ما در اینجا درباره سفر به ترکیه، آذربایجان و ارمنستان مطالبی را بیان خواهیم کرد.

ترکیه

برای سفر زمینی به ترکیه باید از سه مرز بازرگان، سرو و رازی عبور کنید. که اکثر مسافران از مرز بازرگان که در ۲۹۰ کیلومتری تبریز قرار دارد عبور می­کنند. اگر زیاد شلوغ نباشد، تشریفات خروج از مرز حدود یک ساعت طول خواهد کشید. برای ورود به ترکیه با پاسپورت معتبری که حداقل ۶ ماه از اعتبار آن باقی مانده باشد کافی است و نیازی به ویزا ندارید و ۳ ماه می­توانید در ترکیه بمانید. در سفر زمینی به ترکه با خودرو شخصی خود باید به این نکات توجه داشته باشید، اگر با اتومبیل خود سفر می­ کنید باید بیمه داشته باشید و اتومبیل خود را کاپوتاژ کرده باشید. در ترکیه ممکن است با هزینه بنزین مشکل داشته باشید.

سفر زمینی

ترکیه از غذاهای متنوعی گرفته تا تاریخ شگفت ­انگیز ترکیه مکان هیجان­ انگیزی برای مسافران است. یک مسافرت طولانی یا کوتاه داشته باشید فرقی نمی­کند از گردش در ترکیه لذت خواهید برد آب­های شفاف و درخشان، کوه­ های بلند، ویرانه­ های امپراتوری­ های باستانی، روستاهای کوچک زیبا و شهرهای بزرگ جهانی همه و همه بسیار منحصر به فرد هستند و حتما ارزش یک بار دیدن را دارند. خوشبختانه گردش در این کشور زیبا آسان وارزان است. علاوه بر مناظر شگفت انگیز و متنوع، مردم، غذاها، تاریخ و فرصت­ های ماجراجویی منحصر به فرد آن نظرها را به خود جلب می­کند. سفر با خودرو شخصی به ترکیه را تجربه کنید.

آذربایجان

آذربایجان نه اروپاست نه آسیا بلکه یک اتصال است بین امپراتوری­ های تاریخی با یک ملت جدید است. با توجه به موقعیت جغرافیایی خاص آن آذربایجان یک ترکیب واقعی از شرق و غرب است و تاریخ عمیق و جذابی دارد. آذربایجان یک کشور مسلمان از شوروی سابق است. از نظر جسمی آذربایجانی­ ها ترکیبی از ایرانیان و ترک­ ها هستند اما کلاه روسی به سر دارند. آنها به زبان آذربایجانی و روسی صحبت می­کنند.

سفر زمینی

پیش از شروع سفر باید برای گرفتن پاسپورت و یا گذرنامه اقدام کنید که طبیعتا گرفتن این مدرک هزینه­ هایی دارد. و برای اخذ ویزا اقدام نمایید البته در نظر داشته باشید شرایط دریافت ویزا برای ایرانیان متفاوت و آسانتر است. این که برای سفر به آذربایجان و شهر باکو چه روشی را انتخاب کنید، کاملا به روحیه و میزان هزینه مد نظر شما بستگی دارد. برای سفر زمینیبه کشور آذربایجان می ­توانید از دو مرز زیر عبور کنید:

مرز آستارا: مهم­ترین و پر رفت و آمد ترین مرز برای ورود به کشور آذربایجان، مرز آستاراست که در نزدیکی شهر آستارا قرار دارد. از این مرز تا باکو ۳۵۰ کیلومتر راه پیش روی شماست

مرز بیله: سوارمرز بیله سوار، مرز دیگری است که با استفاده از آن می توانید وارد خاک آذربایجان شوید. این مرز دراستان اردبیل و شهرستان مرزی بیله‌سوار واقع شده و تا باکو ۲۰۰ کیلومتر فاصله دارد. پیش ار سفر، جاذبه های گردشگری باکو را بشناسید.

ارمنستان

کشورهای کمی هستند که مانند ارمنستان دارای تاریخی تا این حد دیرینه، پیچیده و تراژیک داشته باشد. اینجا جایی است که شما در آن با تاریخ آشنا خواهید شد، از دیدن جاذبه های گردشگری ارمنستان تحت تاثیر قرار خواهید گرفت، با مشاهده چشم اندازهای طبیعی شگفت زده خواهید شد و از برخورد با مردم آن شاد می ­شوید. البته کشور راحتی برای گردش نیست- جاده­ ها ناهموار هستند و پیدا کردن وسیله حمل و نقل دشوار است و برای کسی که ارمنی یا روسی بلد نیست ارتباط برقرار کردن بسیار دشوار است- اما به هر حال سفر به این کشور بسیار الهام بخش است. بلیط هواپیما را ارزان خریداری کنید.

سفر زمینی

برای سفر زمینی به ارمنستان، ساکن هر شهری که هستید باید به تبریز، جلفا و مرز نوردوز بروید. فاصله تهران تا مرز نوردوز (جلفا) ۷۶۰ کیلومتر و فاصله مرز نوردوز تا شهر ایروان، پایتخت ارمنستان ۴۸۵ کیلومتر است. اگر بخواهید از مرز تا ایروان پیوسته بروید، حدود ۹ تا ۱۰ ساعت در راه هستید. در غیر این صورت زیبایی­ های طبیعی ارمنستان آن قدر جذاب هست که بخواهید اوقات بیش­تری را در راه بگذرانیداز آنجا که هزینه بنزین در ارمنستان بالاست و نزدیک ۳ برابر قیمت بنزین در ایران است بهتر است با اتومبیل شخصی به ارمنستان سفر نکنید.بعداز طیمسافتیتقریبا ۱۵ کیلومتر از مرز نوردوز به شهر مغری می­رسید، و پس از طی مسافتی تقریبا٨٠ کیلومتر شهر کوهستانی کاپان قرار دارد، بعد ا ز پیموندن گردنه ­ای پر پیچ و خم نوبت به شهر گریز می­رسد که شما می ­توانید جهت صرفه صبحانه یا ناهار اقامت کنید، از نوردوز تا ایروان با اینکه ۴۲۰ کیلومتر می­باشد، اما به خاطر کوهستانی بودن مسیر، تقریبا ۸ ساعت طول می ­کشد. جاذبه های گردشگری ارمنستان را بیشتر بشناسید. ۵ راه سفر به ارمنستان را بشناسید.

سفر زمینی