سفر با خودرو شخصی سفر به ترکیه

از خیابان ­های سنگفرش شده و کافه­ های قدیمی تا صدای اذان برای خواندن نماز و تا سیاست­ های و روابط  پیچیده با همسایگان منطق ه­ای باعث می­شود هیچ سفر دیگری مانند سفر به ترکیه نباشد. علاوه بر مناظر شگفت انگیز ومتنوع، مردم، غذاها، تاریخ و فرصت­ های ماجراجویی منحصر به فرد آن نظرها را به خود جلب می­کند. یکی از لذت بخش ترین سفرها می تواند سفر با خودرو شخصی باشد چنانچه قصد سفر با خودرو شخصی را دارید با ما همراه باشد. در این جا به چند دلیل مهم اشاره می کنیم تا دلیل سفر به ترکیه آن هم سفر با خودرو شخصی را بیان می کنیم. با مجله گردشگری دورو نزدیک همراه باشید.

 

شما برای سفر به ترکیه نیاز به اخذ ویزا ندارید

ترکیه از جمله کشور هایی می باشد که سال ها پیش برای ورود اتباع ایرانی قوانین اخذ ویزا را برداشته است. از آن جا که اخذ ویزا نیازمند هزینه، برنامه­ریزی زمانی، و شرایط و محدودیت ­هایی می­باشد، ورود به کشور ترکیه بدون ویزا می­تواند شرایط را برای سفر به ترکیه آسان کند. البته نیازمند نبودن به ویزا برای ورود به یک کشور دلیل بر اقامت دائم در آن کشور نمی­باشد. ورود خروج به کشور “ترکیه” طبق قوانین آن کشور برای ایرانیان به صورت توریستی ۹۰ روز می­باشد.

کاپوتاژ

اگر علاقه به  سفر با خودرو شخصی را دارید، ابتدا می بایست پلاک خودروی خود را به پلاک بین المللی تغییر دهید. در حال حاضر سازمان جهانگردی مسئول صدور پلاک های ترانزیت بین المللی است.

توجه کنید که کاپوتاژ ماشین سرویس یک ساله بوده و از آن می ­توانید برای عبور از تمام مرزهای زمینی ایران استفاده نمایید. عوارض خروج از مرز به ازای هر فرد، تقریبا ۲۵ هزار تومان می­باشد. اگر خودروی شما متعلق به فرد دیگری است می­بایست مدارک لازم به نام فرد را ارائه داده و از طرف وی وکالت کتبی داشته باشید زمانی که از اعتبار یک ماه مانده باشد خودرو حق خروج ندارد بنابراین می­توان گفت مدت اعتبار مفید ۱۱ ماه می­باشد.  بلیط هواپیما را ارزان خریداری کنید.

سفر با خودرو شخصی سفر به ترکیه

عبور از مرز ایران و ترکیه

اگر قصد سفر با خودرو شخصی را دارید حتما باید برگه کاپوتاژ، گواهینامه بین المللی مالکیت خودرو، پلاک ترانزیت، گواهینامه بین المللی و بیمه آکسا را داشته باشید. برای سفر به ترکیه از سه نقطه مرزی می توانید عبور کنید

مرز بازرگان : بین دوگوبایازیت و تبریز شلوغ ­ترین مرز ایران و ترکیه است. مرز بازرگان در ۲۹۰ کیلومتری  تبریز است. این مرز به صورت ۲۴ ساعته باز است و حمل و نقل نیز به صورت روزانه در دسترس خواهد بود. اگر زیاد شلوغ نباشد، تشریفات خروج از مرز حدود یک ساعت طول خواهد کشید. برای ورود به ترکیه با پاسپورت معتبری که حداقل ۶ ماه از اعتبار آن باقی مانده باشد کافی است و نیازی به  اخذ ویزا ندارید و ۳ ماه می­توانید در ترکیه بمانید.

مرز سرو: این مرز ۲۴ ساعته نیست، اما برای مسافران بین المللی باز است.

مرز رازی: اکثرا مسافران که از کاپیکوی- رازی وسایل نقلیه خود را می­برند.

سفر با خودرو شخصی سفر به ترکیه

در ترکیه

پس از عبور از مرز بازرگان که بهترین مسیر برای ورود به ترکیه است به اولین شهری که می­رسید «دوگوبایزیت» است که محل مناسبی برای ماندن نیست، بهتر است به راه خود ادامه دهید و اگر مقصد شما استانبول است، تا شهر استانبول ۱۵۰۰ کیلومتر مانده است. در این سفر جاده­ای حدود ۱ روز و ۱ ساعت در راه هستید. از آنجا که مسیر طولانی است ممکن است بخواهید در میانه راه استراحت کنید و در یک هتل یک شب اقامت داشته باشید. شما می­توانید در یکی از شهرستان ­های بین راه  یک هتل پیدا کنید. هزینه سفرتان را می ­توانید با قیمت بنزین و مسافت طی شده و میزان مصرف خودروتان محاسبه کنید. در اینجا قیمت بنزین را برایتان آورده­ایم.

سفر با خودرو شخصی سفر به ترکیه

بنزین

در ترکیه بنزین بسیار گران است. شما برای هر لیتر بنزین باید ۶٫۳۰ لیره برای هر لیتر بنزین بپردازید و برای مسیر طولانی­ای که در پیش دارید این مبلغ بسیار زیاد خواهد بود. پس قبل از سفر زمینی به ترکیه آن هم سفر با خودرو شخصی  به هزینه بنزین فکر کنید.

وضعیت بزرگراه­ های ترکیه

جاده­های ترکیه بخصوص در نزدیکی ایران بسیار بد و پر از دست­انداز است. رانندگی در بزرگراه ­های ترکیه یک تجربه لذت بخش است، زیرا این بزرگراه­ ها بسیار خلوت هستند. اما در اطراف شهرهای بزرگ ممکن است با ترافیک مواجه شوید. اگر در ترافیک شهر گیر افتادید یا به راه­های روستایی که بسیار پر دست انداز هستند رفتید سرعت را کم کنید و حوصله داشته باشید ،زیرا معمولا هیچ کدام طولانی نیستند. در ترکیه چند بزرگراه هستند که حدود ۳ تا ۵ لیره عوارض دریافت می­کنند. بزرگراه­ های ترکیه دارای پمپ بنزین­ های زیادی است، که سرویس ­های بهداشتی اکثرا رایگان و تمیزی دارند ٬ هنگام نزدیک شدن به شهرها چراغ قرمزهای زیادی سر راهتان قرار دارند. سیستم چراغ قرمزهای ترکیه  بسیار دقیق هستند. خرید بلیط هواپیما تهران استانبول.