چشمه آب گرم

جریان‌هایی از آب‌های داغ از دل زمین به روی سطح آن می‌آیند و زیباترین پدیده‌ی طبیعی یعنی چشمه‌های آب گرم را به وجود می‌آورند. قرن‌هاست که آب‌های معدنی یا به طور طبیعی در یک دریاچه جمع‌ می‌شوند یا به اسپاهای ساخت دست بشر برده می‌شوند. در هردو صورت، این آب‌ها دارای خواص پزشکی و درمانی هستند و به عنوان روشی برای آرامش و استراحت تلقی می‌شوند. برخی از این چشمه‌ها آب گرم مناسب شنا کردن نیستند اما به قدری زیبا هستند که دیدن آنها و گرفتن چند عکس از این چشمه‌ها خالی از لطف نیست. امروز در  مجله گردشگری دور و نزدیک برخی از چشمه های آب گرم مطرح در جهان را به شما معرفی خواهیم کرد.

چشمه آب گرم پاموک کاله در دنیزلی، ترکیه

آبگیرهای زیبای «پاموک‌کاله» که به زبان ترکی به معنای قلعه‌های پنبه‌ای است، از زیباترین چشمه‌های آب گرم جهان هستند. آب‌هایی که در صخره‌های آهکی این مکان زیبا جاری است، گرمایی به دمای ۳۴ درجه‌ی سانتی‌گراد دارند و به قدری زلال هستند که انعکاس آسمان پاک این منطقه را می‌توان در آنها دید. برای حفظ هرچه بیشتر این چشمه‌ها، ورود و شنا کردن در آنها ممنوع است اما می‌توانید از منظره‌ی زیبای آن لذت ببرید.

چشمه آب گرم

چشمه آب گرم گرند پریسماتیک در پارک ملی یلواستون 

«گرند پریسماتیک» با قطر ۱۱۲ متر، بزرگ‌ترین چشمه‌ی آب گرم در «یلواستون» و سومین چشمه‌ی آب گرم بزرگ در تمام دنیا است. مرکز این آبگیر آبی‌رنگ و بسیار داغ است. مرکز آبی‌رنگ توسط حلقه‌هایی به رنگ‌های سبز تا نارنجی احاطه شده است. این پدیده به علت وجود باکتری‌هایی است که در آب‌های غنی از مواد معدنی و گرم رشد می‌کنند. به دلایل مشخص شنا در در این چشمه ممنوع است اما مناظر زیبای آن برای دیدن و عکاسی بسیار با ارزش است.

چشمه آب گرم

جزیره‌ ی دیسپشن در قطب جنوب

جزیره‌ی «دیسپشن» مثال بارزی از نغمه‌ی آتش و یخ است؛ جایی که یک آتشفشان فعال زیردریایی یک کاسه ‌ی آتشفشانی را در وسط جزیره‌ی «شتلند» در قطب جنوب درست کرده است. این جزیره گرمایش را در اعماق حفظ می‌کند و گردشگران پس از این‌که به دلیل رفتن به دریای قطب احساس سرما می‌کنند کمی ماسه‌ها را حفر می‌کنند تا گرم شوند. اگرچه در آن‌جا به طور رسمی چشمه‌ی آب گرمی ثبت نشده اما چشمه‌های حرارتی اندکی در خط ساحلی با دمای ۷۰ درجه‌ی سانتیگراد وجود دارد. زمانی‌که آب گرم با آب سرد اقیانوس ترکیب می‌شود، حس مطبوع رفتن در یک وان با آب ولرم به شما دست می‌دهد. توجه داشته باشید که قبل از ورود به آب‌ها حتما از راهنمای خود سوال کنید.  بلیط هواپیما را ارزان خریداری کنید.

 

چشمه آب گرم هانگ لونگ در سیچوان چین

دره‌ی «هانگ لونگ» که به نام سرزمین پریان نیز نامیده می‌شود در میراث جهانی یونسکو ثبت شده و به دلیل جمعیت زیاد پانداها، کوه‌های پوشیده از برف و چشمه‌های آب گرم شهرت دارد. استخرهای طبیعی کوچک و آهکی که با آب زلالی پر شده‌اند به همراه یک معبد بودایی قدیمی در بالای این دره قرار گرقته‌اند. ورود به این آب‌ها ممنوع است اما می‌توانید از مناظر زیبای این پارک با تلکابین یا به صورت پیاده دیدن کنید.

چشمه آب گرم

چشمه آب گرم ترمه دی ساتورینا در توسکانی ایتالیا

چشمه‌های آب گرم «ترمه دی ساتورینا» از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری در جنوب توسکانی هستند. قرن‌ها است آب آبشار بر روی سنگ‌های آهکی جریان پیدا می‌کند و استخرهای طبیعی کوچکی را تشکیل می‌دهد. گفته می‌شود چشمه‌های آب گرم که دارای دمای ۳۷ درجه‌ی سانتیگراد هستند برای همه‌ی بیماری‌ها مفید هستند.

چشمه آب گرم کوروکاوا اونسن در ژاپن

ژاپن به داشتن چشمه‌های آب گرم طبیعی یا اونسن شهرت دارد. یکی از زیباترین چشمه‌های آب گرم جهان در «کوروکاوا» در جزیره‌ی «کیوشو» واقع شده است. شما می‌توانید در آن‌جا یک شب اقامت داشته باشید یا مجوز تردد روزانه بگیرید که در این صورت به ۳ حمام از ۲۴ حمام دسترسی خواهید داشت. شما می‌توانید از استخرهای طبیعی که در غارها قرار گرقته‌اند یا توسط گیاهان بامبو احاطه شده‌اند یا در حاشیه رودخانه در محیطی برفی قرار گرفته‌اند انتخاب کنید.

چشمه آب گرم

تالاب آبی ایسلند

تالاب آبی در واقع یک سنگ آتشفشانی سیاه رنگ است که با آب‌های آبی رنگ پر شده است و بخار مانند ابرهایی روی سطح آب را پوشانده است. ظاهر این چشمه آب گرم تنها بخشی از تجربه‌ی زیبای این مکان است. شناور شدن در آبی با دمای ۱۰۰ درجه تجربه‌ای فوق‌العاده است. ماسک گل و نمک‌های دریای تغییرات شگفت‌انگیزی را در پوست شما به وجود می‌آورند.

 

چشمه آب گرم