کوچ سرفینگ
امتیاز ما

زمانی که قصد سفر به کشوری را دارید، حتما به دنبال راهی برای کاهش هزینه‌های خود هستید. حتی اگر در سفر خود صرفه‌جویی‌های لازم را انجام دهید باز هم هزینه‌ی هتل ممکن است بیشترین بخش از هزینه‌های سفر را در بر گیرد. «کوچ سرفینگ» ایده‌ای است که این مشکل را برای خیلی از گردشگران حل کرده‌است. در کوچ سرفینگ افراد مهربان و میهمان‌نوازی در سراسر دنیا درب خانه‌های خود را به روی مسافران باز کرده‌اند تا چند شبی را میزبان آنها باشند و اقامتی رایگان برای شما خواهد بود. امروز در مجله گردشگری دور و نزدیک هرآنچه که لازم است درباره‌ی کوچ سرفینگ بدانید را خواهید خواند.

کوچ سرفینگ

کوچ سرفینگ چیست؟

کوچ سرفینگ یا کاناپه گردی به معنای گذراندن چند شب در خانه‌ی یک میزبان محلی است برخی میزبانان خود از افرادی هستند که اهل سفر بوده‌اند یا افرادی هستند که به کشوری دیگر مهاجرت کرده و هنوز هم می‌خواهند با دنیای سفر و گردشگری در ارتباط باشند. برخی از میزبانان هم از افراد بومی هستند که تمایل دارند با افرادی از کشورهای دیگر ارتباط دوستی برقرار کنند یا زبان انگلیسی خود را تقویت کنند. این میزبانان خانه و امکانات را به طور رایگان در اختیار مسافران قرار می‌دهند و این روابط گاهی به دوستی‌های عمیق منجر می‌شود. برخلاف نام کوچ سرفینگ یا کاناپه گردی، همیشه نیاز نیست بر روی کاناپه بخوابید. برخی میزبانان دارای اتاقی جداگانه برای میهمان هستند.  بلیط هواپیما را ارزان خریداری کنید.

در کشورهایی مانند هنگ‌کنگ، کره‌ی جنوبی و سنگاپور، که هزینه‌های زندگی بسیار بالا است، کوچ سرفینگ هزینه‌های شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.البته اگرچه اقامت رایگان اهمیت دارد اما حفظ حریم شخصی نیز بسیار مهم است. تمام روزهای سفر خود را در حال کوچ سرفینگ نباشید. زمانی از سفر خود را در هتل‌ها و سوئیت‌های شخصی بگذرانید.

آیا کوچ سرفینگ رایگان است؟

 بله. در کوچ سرفینگ نیازی به هزینه کردن نیست اما بهتر است برای میزبان خود یک هدیه‌ی مناسب به همراه بیاورید. البته میزبان انتظاری از شما ندارد اما بهتر است یک هدیه یا سوغات از کشور خود بیاورید. اگر امکان خرید هدیه را ندارید، می‌توانید یک وعده غذایی را تهیه کنید یا مواد اولیه پخت یک وعده غذا را خریداری کنید. آنچه در کوچ سرفینگ از شما انتظار می‌رود این است که با میزبان معاشرت کنید. سعی کنید رابطه‌ای دوستانه با میزبان برقرار کنید و خود را پرمشغله نشان ندهید تا میزبان حس نکند از او سو استفاده شده است. یکی از بخش‌های مهم کوچ سرفینگ این است که از افراد بومی کمک و راهنمایی‌هایی بخواهید که شاید در هیچ کتاب راهنمایی پیدا نکنید.

کوچ سرفینگ

مزایای کوچ سرفینگ

کوچ سرفینگ علاوه‌بر فراهم کردن یک اقامت رایگان مزایای دیگری هم دارد. یک میزبان خوب اطلاعات مفیدتری از مقصد شما در اختیارتان بگذارد. دوستان بومی شما می‌توانند مکان‌هایی محبوب محلی را به شما معرفی کنند و پیشنهادات خوبی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها به شما بدهند. با کوچ سرفینگ به آشپزخانه دسترسی دارید و خواهید دید که هزینه‌ی خرید مواد غذایی برای آشپزی در خانه بسیار کم‌تر از خوردن غذا در رستوران است. به علاوه، غذاهای سالم‌تری نیز خواهید خورد. ممکن است رابطه‌ی دوستی عمیقی بین شما و میزبان‌تان شکل بگیرد. کوچ سرفینگ تنها مختص افرادی که تنها سفر می‌کنند نیست بلکه خانواده‌ها و دوستانی که با هم به مسافرت می‌روند می‌توانند میزبان‌های خوبی پیدا کنند.

آیا کوچ سرفینگ روش قابل اعتمادی است؟

با خواندن و شنیدن اخبار حوادث ممکن است ماندن در خانه‌ی افرادی که کاملا با شما غریبه هستند کمی ترسناک و خطرناک به نظر برسد. اما وبسایت کوچ سرفینگ با میزبان‌ها و میهمان‌های متخلف برخورد می‌کند. به علاوه، نکات مفیدی برای انتخاب میزبان و رعایت نکات امنیتی در وبسایت وجود دارد. شما ابتدا می‌توانید انتخاب کنید که با چه افرادی قصد هم‌خانه شدن را دارید. برای مثال دوست دارید به خانه‌ی یک خانم، آقا، زوج یا یک خانواده بروید. همچنین می‌توانید از روی پروفایل افرادی که در این وبسایت ثبت‌نام کرده‌اند از علایق و شخصیت آنها تاحدودی باخبر شوید. پیش از انتخاب میزبان می‌توانید نظر دیگر مسافران را درباره‌ی آنها بخوانید یا حتی با دیگر مسافران تماس گرفته و از آنها درباره‌ی تجربه‌ی کوچ سرفینگ‌شان در خانه‌ی میزبان مورد نظر سوال بپرسید. میزبان‌ها می‌دانند که اگر با میهمانان بدرفتاری کنند امتیاز منفی می‌گیرند و شانس کمتری برای میزبانی در آینده خواهند داشت. همچنین اگر بخواهند پروفایل جدید بسازند که امتیازات منفی قبلی را حذف کنند، سیستم این اجازه را به آنها نخواهد داد.