خستگی سفر سفر کردن

پس از خوش گذرانی و آرامش تعطیلات، حس می‌کنید آن قدر خسته‌اید که سیستم ایمنی بدن شما توان محافظت از شما را ندارد. چرا با این که یک هفته را در سواحل زیبا سپری کرده‌اید و به شما خوش گذشته است اما حوصله هیچ کس و هیچ کاری را ندارید؟ و باید چند روزی برای خستگی سفر خود استراحت کنید.

شاید باورتان نشود اما بسیاری از مردم جهان حس و حالی شبیه به شما پس از سفر کردن بر آنها عارض می‌شود. اینا لوکینوفسکی، داروساز و داروشناس، در این باره می‌گوید: «بیمارانی به چشم خود می‌بینم که اغلب پس از گذران تعطیلات مریض شده‌اند. برخی از آنها حتی پیش از این که به خانه برسند دچار تب و استخوان‌درد شده‌اند. این بیماری به قدری رایج است که پزشکان را اسمش را “مرض اوقات فراغت” گذاشته‌اند.»  بلیط هواپیما را ارزان خریداری کنید.

چه تعطیلات را در حالت خواب و درازکش گذرانده باشید و چه خیابان‌ها را گز کرده باشید به طور قطع ضرب آهنگ زندگی عادی شما به هم خورده است و مدتی زمان می‌برد تا سیستم بدن شما دوباره به حالت قبل رجوع کند. وقتی پس از تعطیلات به خانه بازمی‌گردید لازم است تا دست به ایجاد تغییراتی بزنید که مجددا به زندگی عادی خود برگردید.

بیماری پس از تعطیلات به قدری سخت است که آدم را زمین‌گیر می‌کند اما روش‌های علمی وجود دارد که به مدد آنها می‌توان باز با کمترین استیصال ممکن سرکار برگشت. نه! قرار است به خود شکنجه بدهید. در ادامه دلایلی به شما معرفی می‌شود که به باور کارشناسان عامل خستگی سفر و بی‌حالی پس از تعطیلات است.

مسافرت با هواپیما (اما نه به دلیلی که شما تصور می‌کنید)

هر کسی با کمترین طبع گرمسیری وقتی پا به هواپیما می‌گذارد دچار انقباض غیر ارادی ماهیچه می‌شود. درست است که هوای حساسیت‌زای داخل هواپیما که کمابیش همگان را به عطسه می‌اندازد ولی بعید است که این مورد بر سلامت شما تاثیر چندانی داشته باشد.

علت اصلی سردی داخل هواپیما، نبود رطوبت لازم در ضمن پرواز است. لیندزی المور، داروساز، در این خصوص اظهار می‌کند: «هوای داخل هواپیما حال بد شما را وخیم‌تر می‌کند. کمبود رطوبت هوا می‌تواند باعث خشک شدن سوراخ‌های بینی شما شود.» به دلیل ارتفاع بالای هواپیما، شما در هوا کاملا خشک آسمان سیر و سفر می‌کنید. این خشکی می‌تواند موجب تحریک‌پذیر شد گلو و بینی شما شود و از سوی دیگر سیستم ایمنی بدن شما را در برابر باکتری‌ها تضعیف می‌کند. برای غلبه بر چنین حالتی با خود اسپری مرطوب کننده بینی و نیز قطره استریل چشمی همراه داشته باشید تا التهابی که بر شما عارض می‌شود بکاهد.

خستگی سفر

میکروب‌های مظنون

جای تعجب نیست اگر بگوییم که همان مظنونان همیشگی عامل ایجاد حساسیت هستند و چون ما در حین مسافرت از شستن دست‌ها به کرات غافل می‌شویم و در عین حال به همه چیز و همه کس دست می‌زنیم بی‌شک در مسافرت مریض می‌شویم. فرودگاه، ایستگاه قطار، وسایل حمل و نقل درون شهری و سایت‌های گردشگری همه و همه مملو از میکروب هستند که به نوبه خود احتمال بروز بیماری را افزایش می‌دهد.

دانا هاوکینسن، استادیار دانشگاه کانزاس، می‌گوید: «این روزها به دلیل این که سفر کردن به اقصی نقاط جهان آسان شده است در نتیجه بیماری‌های ناشی از باکتری و ویروس به سهولت و به سرعت شیوع پیدا می‌کنند.» چه کار باید کرد؟ بهترین کار این است که زود به زود دست‌های خود را بشویید.

خستگی سفر

خستگی سفر

واقعیت این است که سفر کردن خسته کننده است. آدم حتی پس از سفر کردن به آرامش بخش‌ترین ساحل جهان هم دچار خسنگی سفر می‌شود. به این مورد حمل بار و بنه را هم اضافه کنید تا دیگر تاب و توانی برایتان نماند. پیش از رسیدن به مقصد بدن شما احتمالا از روزهای قبل از مسافرت در تنش و استرس بوده است چون شما در تکاپوی فراهم آوردن تدارکات سفر بوده‌اید و مسافتی را هم چند ساعتی یک جا نشسته بودید.

اینا می‌گوید: «محروم شدن از خواب موجب افسردگی سیستم ایمنی بدن می‌شود. اغلب افرادی را می‌بینید که شب‌های تعطیلات را تا صبح بیدارند.» همین عامل هنگامی که از نقطه‌ای به نقطه دیگری منتقل می‌شود تشدید می‌شود. بهترین کار این است که زمان فعالیت، استراحت و خواب را برنامه‌ریزی و مدیریت کنید و شب قبل از سفر خوب بخوابید.

خستگی سفر

تغییرات دما

سفر کردن در بین دو نقطه با آب و هوای متفاوت بدن را دچار آشفتگی و مستعد ابتلای به بیماری می‌کند. در این شرایط بیماری زمانی پدید می‌آید که شما با هواپیما از سردسیر رهسپار گرمسیر شوید.

لوکیاوفسکی معتقد است: «مردم عادت دارند تا در فصل سرما به نقاط گرمسیر بروند که این خود اغلب باعث بیماری می‌شود. جالب این که خود سرما علت بیماری نیست بلکه واکنش بدن به تغییر آب و هوا که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند عامل بیماری است. همین اختلال فرصتی برای فعال شدن ویروس است که معمولا هم خبر نمی‌کند.» به نظر می‌آید راه حلی برای این مورد نتوان سراغ گرفت جز این که از سفر کردن در فصل سرد به مکانی گرم پرهیز کنید.

خستگی سفر

خودتان را نبازید

قرار نیست که با حرف یکی ـ دو نفر به سرعت خود را ببازید و یادتان باشد که وقتی از سفر برمی‌گردید به خود تلقین نکنید که خستگی سفر بر تنتان مانده و بریده‌اید. این که مرور کنید چه فاصله‌‌هایی را رانندگی و پرواز کرده‌اید شما را از پا درمی‌آورد. مهم این است که اکنون نیاز به استراحت دارید. در عوض، خود را آرام کنید. یوگا کنید. به بدن خود فرصت دهید تا خودش را دوباره پیدا کند. آب فراوان بنوشید و میوه و سبزیجات تازه بخورید.

خستگی سفر

از نظر روحی هم باید خود را تقویت کنید. پیش خود فکر نکنید در مدتی که نبوده‌اید از دنیا عقب افتاده‌اید و وقتش شده که با سعی و تلاش دو چندان جبران مافات کنید. به یاد داشته باشید که دنیا راه خودش را می‌رود و کار خودش را می‌کند؛ چه شما در حال کار باشید چه در مسافرت.

به این نتیجه می‌رسیم که لازم است آرامش خود را حفظ کنید تا سیستم ایمنی بدن شما دوباره بدنتان را بازسازی کند. فرصت برای پیشی گرفتن از مردم همیشه هست. عجالتا در فکر تعطیلات دیگر باشید! در  مجله گردشگری دور و نزدیک می توانید راهکارهای سفر کردن را به خوبی بدانید. پس با ما همراه باشید.