گم شدن بار

علت گم شدن بار مسافران در پرواز چیست؟ چگونه می توانیم از گم شدن بارمان جلوگیری کنیم؟

فرض کنید در کنار نقاله بار ایستاده اید تا چمدان و وسایلتان را تحویل بگیرید. چمدان های مختلف از جلوی چشمتان رد می شوند. در آخر نقاله آرام شده و از حرکت می ایستد و شما مات و مبهوت هستید از این که چرا بارتان را پیدا نکرده اید…

جالب است بدانید در سال ۲۰۱۵ در سراسر دنیا تنها ۲۳ میلیون چمدان گم شده است. این در حالی است که تعداد مسافران در آن سال، سه و نیم میلیارد نفر بوده است. با اینکه گم شدن بار مسافران و یا آسیب دیدن آن به طور قابل توجهی کاهش یافته است، اما همچنان و همه روزه شاهد گم شدن بار مسافران هستیم. بلیط هواپیما را ارزان خریداری کنید.

گم شدن بار

شرکت سیتا (SITA) ، یک شرکت ارائه کننده راهکارهای حمل و نقل هوایی، دلایل اصلی گم شدن بار مسافران را شناسایی کرده است. در ادامه این دلایل را با هم مرور کرده و به شما یاد می دهیم که چگونه از گم شدن بارتان جلوگیری کنید.

۱) گم شدن بار در زمان ترانسفر

اولین فرصت برای گم شدن بار، حین ترانسفر و انتقال از یک پرواز ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍به پروازی دیگر به وجود می آید. دلیل گم شدن یا به آسیب دیدن نیمی از بارها این است که بار به درستی بین پروازها جابه‌جا نشده است.

۲)‌ خطا در بلیط یا مشکلات امنیتی

این موارد ۱۹ درصد از بارهای گم شده را تشکیل می دهد.

۳)‌ تاخیر ناشی از فرودگاه، گمرک، آب و هوا و محدودیت فضا یا وزن

این مورد با اینکه دسته بندی وسیعی است،‌ تنها ۱۶ درصد از بارهای گم شده یا صدمه دیده را تشکیل می دهد.

۴)‌ عدم بارگیری یا جابه‌جایی اشتباه وسایل در ایستگاه ورودی

هر کدام از این موارد ۴درصد بارهای گم شده و نادرست فرستاده شده را تشکیل می دهند.

۵)‌ خطا در برچسب (تگ) زدن

با توجه به پیشرفت عمده در تکنولوژی اداره کردن بار مسافران،‌ برچسب زدن نادرست تنها ۴درصد بارهای گم شده را تشکیل می دهد.

چگونه می توانیم احتمال گم شدن بار و یا صدمه دیدن آن را کاهش دهیم؟

ما به شما چند راهکار پیشنهاد می دهیم:

  • از پروازهای متصلی که زمان انتظار بین آن ها کوتاه است اجتناب کنید.

اگر باری دارید که آن را تحویل داده اید،‌ از وجود زمان کافی بین دو پرواز مطمئن شوید. اگرچه ۴۰ دقیقه زمانی قانونی برای فاصله زمانی بین دو پرواز است اما فراموش نکنید که احتمال فرستاده شدن بار شما به مقصد نادرست و در نتیجه گم شدن آن هم بیشتر است.

گم شدن بار

  • روی بار خود مشخصاتتان را بنویسید.

روی وسایل و بارتان اطلاعات شناسایی کافی را بنویسید. سعی کنید اطلاعات تماستان را هم در داخل و هم خارج چمدان و کیف دستی بگذارید. اگر چمدانتان سیاه رنگ و از یک مدل متداول است، حتما آن را با یک برچسب رنگ روشن و یا یک شناسه منحصر به فرد از سایر چمدان ها متمایز کنید تا کسی به اشتباه چمدان شما را با خود نبرد.

  • برچسب مقصد را با دقت چک کنید

قبل از اینکه چمدانتان روی تسمه نقاله پرتاب شود، رسید بار و برچسب روی آن را چک کرده و از درست بودن مقصد اطمینان حاصل کنید.

  • وسایلتان را با دقت ببندید

مواظب باشید اشیاء ممنوع و غیرمجاز در وسایلتان نباشد. حمل بعضی از اقلام در چمدان ممنوع اما در کیف دستی مجاز است. برخی دیگر هم در چمدان و هم در کیف دستی حملشان غیرمجاز است.

گم شدن بار

با وجود این اگر بار شما گم شد و یا آسیب دید باید بلافاصله آن را گزارش دهید، چرا که برای انجام این کار محدودیت زمانی وجود دارد. اگر چمدان شما برای همیشه گم شود می توانید با فراهم کردن مدارکی که محتوای چمدانتان را ثابت کند، خسارت دریافت کنید. علاوه بر رسید مورد نیاز، گرفتن عکس از محتوای چمدان می تواند در این مواقع بهترین سند باشد.

البته بهترین راه حل برای جلوگیری از مشکل گم شدن یا صدمه دیدن چمدان،‌ عدم تحویل وسایل به باربری هواپیما است که با توجه به فضای محدود داخل هواپیما ممکن است دچار مشکل شوید. در هر حال اگر تمام موارد و نکات بالا را رعایت کرده اید،‌بیش از حد استرس وسایلتان را نداشته باشید  و بدانید که احتمال گم شدن یا صدمه دیدن چمدان شما ۶.۵ در هزار است. مجله گردشگری دور و نزدیک