ساکسایوامان | فرازمینی ها

ممکن است این اماکن توسط فرازمینی‌ ها ساخته‌شده باشند ولی این بدان معنی نیست که آن‌ها به‌کلی ماورای طبیعی هستند و هیچ تعلقی به زمین ندارند. سیاره زمین یادگاری از گذشته‌های دور، آثار دیدنی به‌ جامانده از دوران قدیم و بناهایی که به نظر فراتر از محدودیت‌های تکنولوژیکی عصر خود هستند، می‌باشد. چون این آثار هم بزرگ هستند هم سنگین و هم پیچیده.

در نوشته قبلی در مورد یکی از عجایب دوران باستان که به نظر برخی‌ها ممکن است حاصل سفر فرازمینی‌ها به زمین باشد صحبت کردیم، این بار می‌خواهیم به معرفی دو نمونه‌ی دیگر از سری عجایب دوران باستان بپردازیم. در ادامه با مجله دور و نزدیک همراه باشید.

خطوط «ناسکا» (NASCA)

فرازمینی‌

در دشت خشک و بی‌آب‌ و علف ۲۰۰ مایلی جنوب لیما، بیش از ۸۰۰ خط سفید و طولانی در صحرای پرویان کشیده شده‌اند. در نگاه اول این خطوط به نظر عادی و بی‌مفهوم می‌آیند ولی درواقع آن‌ها حدود ۳۰۰ شکل هندسی هستند که در ۷۰ طرح از آن‌ها تصاویر حیوانات به چشم می‌خورد، ازجمله عنکبوت، میمون و مرغ مگس‌خوار.

یکی از طولانی‌ترین خطوط مربوط به فلشی می‌شود که یک مایل درازا دارد. بزرگ‌ترین تصویر نزدیک به ۱۲۰۰ فیت پهنا دارد و از آسمان کاملاً مشهود است. دانشمندان بر این باورند که نقاشی‌های ناسکا دو هزار سال قدمت دارند و درست به خاطر همین قدمت و اندازه و قابلیت دیده شدن از فضا مرموز هستند. در مورد نحوه کشیده شدن این خطوط گفته‌شده که دست فرازمینی‌ها در کار بوده است. ولی در غیر این صورت، سوالی که مطرح می‌شود، این است که چگونه یک تمدن باستانی قادر بوده چنین نقاشی‌های عظیمی را در بیابان بدون اینکه توان پرواز کردن داشته باشند، خلق کنند؟

اما اگر قدری موشکافانه‌تر بررسی کنیم، خیلی راحت علتش را متوجه خواهیم شد. برای نمونه با بررسی یکی از این نقاشی‌ها که به «جی‌اوگلس» (geoglyphs) معروف است، به این نتیجه رسیدیم که این خطوط توسط سنگ‌های عجیبی و غریبی که سفیدرنگ هستند و کاملاً از شن و ماسه‌های اطراف خود متمایزند، کشیده شده‌اند.

نخستین مطالعات در اوایل سال‌های ۱۹۰۰ صورت گرفت، از همان ابتدا پی بردن به دلیل کشیده شدن این خطوط دشوار بود. مطمئناً اولین چیزی که از این خطوط به ذهن می‌رسد، مرتبط بودن این خطوط به فرازمینی‌ها یا چیزهایی مرتبط به آن‌ها هست. اما در پژوهش‌هایی که اخیراً صورت گرفته مشخص شده خطوط ناسکا مربوط به مراسمی مذهبی می‌شوند، این مراسم برای بارش باران و حاصلخیزی زمین‌ها برگزار می‌شده است. اما در مورد چگونه کشیده شدن این تصاویر می‌توان گفت چون همان‌طور که این تصاویر از فضا قابل‌دیدن هستند به همان صورت از بالای کوه‌ها و تپه‌های اطراف نیز به‌سادگی قابل‌ رویت هستند، پس کشیدن آن‌ها زیاد هم دشوار نیست.

اهرام مصر

فرازمینی‌

بیرون از قاهره، در نزدیکی شهر جیزه، اهرام مصر از دل بیابان سر برآشفته‌اند. این اهرام ۴۵۰۰ سال پیش‌ساخته‌شده‌اند و درون گذرگاه‌های خود آرامگاه ابدی فراعین و ملکه‌های مصر باستان را جای‌داده‌اند.

اما چگونه؟ آیا واقعاً مصریان باستان این سازه‌های غول‌پیکر را ساخته‌اند؟ بزرگ‌ترین این هرم‌ها از میلیون‌ها سنگ تراشیده شده دقیق که وزن هرکدام به دو تن می‌رسد، ساخته‌شده است. حتی با در نظر گرفتن جرثقیل‌ها و تجهیزات ساختمانی کنونی، ساختن بنایی نظیر هرم فرعون «خوفو» (Khufu) چالش بزرگی محسوب می‌شود.بلیط هواپیما مناسب قیمت

جدای از همه‌ی این شگفتی‌ها، ارتباط محسوس آن‌ها به فضا نجومی و کهکشانی است بخصوص موقعیت و چینشی که در این هرم‌ها دیده می‌شود. گفته می‌شود موقعیت هرم‌ها با ستارگان کمربند اوریون هماهنگ است. همچنین برخی نظریه‌پردازان بر این عقیده هستند که این هرم‌های اسرارآمیز بهتر از هر بنایی که طی قرن‌های گذشته توسط بشر ساخته‌شده‌اند، هستند. (جدای از اینکه طی چند قرن اخیر مرمت‌های بسیاری برای بازسازی آن‌ها صورت گرفته است)

بنابراین، آیا می‌توان نتیجه گرفت اهرام مصر ساخته دست فرازمینی‌ها است؟ واقعیت کلام نه. درست است که دانشمندان هنوز به‌طور قطعی نمی‌دانند که مصریان باستان چگونه این اهرام را ساخته‌اند؛ بخصوص که چطور آن‌ها با سرعت باورنکردنی، موفق به ساخت اهرام شده‌اند- اما شواهد اندکی وجود دارد که می‌گوید این بناها ساخته دستان هزاران کارگر بوده است. سفر به مصر