راه آهن استانبول

شهر استانبول یکی از بزرگ ترین شهر های کشور ترکیه می باشد. استانبول از نظر جغرافیایی در دو بخش آسیا و اروپا قرار گرفته است به همین دلیل استانبول را پلی بین دو قاره نام گذاری کرده اند که این دو بخش توسط پل معروف بسفر یه یکدیگر متصل شده است.استانبول شهری است بزرگ که همواره مسافران زیادی را به خود دیده است که اغلب از طریق خطوط راه آهن به این شهر وارد می شوند. خطوط راه آهن استانبول علاوه بر بین کشوری و شهری در داخل خود استانبول هم استفاده می شود این خطوط هم مسافربری هم باری است.بلیط هواپیما را ارزان خریداری کنید.

اولین بهره برداری از راه آهن در ترکیه بر روی قسمتی از خط آهن به طول ۱۳۰ کیلومتر انجام گرفت. فرآیند ساخت راه آهن استانبول در سال ۱۸۵۶ با دادن امتیازی به یک شرکت انگلیسی فعالیت خود را آغاز کرد. و خط راه آهن تا ۴۰۰۰ کیلومتر توسعه یافت .

راه اهن استانبول

راه آهن استانبول:

راه آهن شهر استانبول به عنوان بخش جنوب شرقی راه آهن بالکان، به وظیفه خود جهت مرتبط ساختن اروپا به آسیا و به خاورمیانه عمل می کند. همچنین راه آهن استانبول مسئولیت فراهم آوردن خدمات با کیفیت بالا و منطبق بر استاندارهای بین المللی را دارد.

راه اهن استانبول

تاریخچه ایستگاه حیدر پاشا استانبول:

ایستگاه راه آهن در شهر استانبول به نام ایستگاه حیدر پاشا یک ایستگاه قدیمی و جذاب با سبک معماری آلمانی ایتالیایی است.

در دوره عثمانی شهر استانبول از بزرگ ترین شهر های ترکیه بود با وجود اینکه پایتخت سیاسی و اقتصادی ترکیه بود ولی راه آهن نداشت. و در سال ۱۸۷۱ به فرمان سلطان عبدالعزیز خط راه آهن از حیدر پاشا راه اندازی شد و درسال ۱۸۷۲ افتتاح گشت.

نخستین خدمات حمل و جابجایی مسافر در سال ۱۸۹۰ شروع شد. ایستگاه حیدر پاشا بر ۱۱۰۰ ستون چوبی استوار است و طول هرکدام به ۲۱ متر می رسد. ایستگاه شهر استانبول یکی از شاهکار های دوره عثمانی است.

ایستگاه راه آهن در شهر استانبول در سال ۲۰۱۲ بزرگ ترین ایستگاه بین شهری و شلوغ ترین محسوب می شود. ایستگاه راه آهن استانبول از مهم ترین ایستگاه های بین شهری در استانبول است.

از تاریخ نوزدهم ۲۰۱۳ به دلیل تعمیر اساسی و اضافه کردن یک خط جدید برای مسیر مرمره ایستگاه استانبول برای زمان نا معلوم تعطیل شد. اما همچنان از ساختمان ایستگاه استفاده می شود. در سال ۲۰۱۵ با تمام شدن تعمیرات و راه اندازی خط مرمر ایستگاه استانبول باز شده و در نقشه راه آهن رسمی قرار گرفت.

سفر در داخل استانبول با قطار:

بسیاری از راه آهن های ترکیه دارای کوپه هایی مخصوص خواب، صندلی های تخت خواب شو و رستوران دارد. از ویژگی دیگرخط  راه اهن در شهر استانبول  هزینه پایین البته برای قطار سریع السیر گران تر است تخفیف ۲۰ درصدی برای دانشجویان البته وجود کارت دانشجویی ترکی لازم است. از کودکان زیر هفت سال کرایه دریافت نمی شود. خط راه آهن از استانبول تا آنکارا حدود ۶ ساعت و نیم  و تا ۱۰ ساعت طول می کشد. و از آنکارا تا قونیه قطار تند رو وجود دارد که در تایم یک ساعت و ربع می توان به مقصد رسید.  گردشگری دور و نزدیک