کچلیک کوکو

کدو سبز از آن دسته میوه‌هایی است که در آشپزی ایرانی مهجور مانده است. کمتر پیش می‌آید که آشپزها یا خانه‌دارها از آن به عنوان ماده اصلی یک خوراک استفاده کنند. بیشتر یا چاشنی خوراک‌ها می‌شود یا در کنار خوراک اصلی در قالب سبزیجات پخته و سرو می‌شود. اصلا در گیاه‌شناسی هم کدوی سبز را یک میوه نارس می‌دانند. اما در میان شهرهای ایران این فقط مازندرانی‌ها هستند که از این میوه نارس در یکی از معروف‌ترین خوراک‌های بومی‌شان، «کچلیک کوکو»، به عنوان ماده اصلی خوراک استفاده می‌کنند.

مازندرانی‌ها می‌گویند هر خوراکی که با کدو درست می‌شود، حتما مازندرانی است. تمام این خوراک‌های کدومحور هم با تخم‌مرغ یا سیر درست می‌شوند. فقط اسم‌شان با هم فرق دارد. دستورپخت‌شان هم ساده است و شاید با خودتان فکر کنید این که اصلا خوراک نیست، پیش‌خوراک یا کنار خوراک است. اما مازندرانی‌ها این خوراک‌ها را طوری سرو می‌کنند که تبدیل به خوراک اصلی شود.

مازندرانی‌ها به کدو سبز می‌گویند «کَچِلیک». تا همین چند وقت پیش جز مازندرانی‌ها شاید کسی با این عنوان آشنا نبود. اما حالا به لطف اینستاگرام همه، یا بهتر است بگوییم کاربران اینترنتی، با شنیدن این کلمه یاد چهره یک پسربچه مازندرانی می‌افتند که حالا برای خودش یک سلبریتی به حساب می‌آید.

«کچلیک کوکو» یا همان کوکوی کدو یکی از خوراک‌های معروفی است که مازندرانی‌ها با کدو سبز درست می‌کنند. پختش آسان است و در مواقعی به دادتان می‌رسد که اصلا وقتی برای پخت و پز ندارید. این را هم بدانید که این خوراک‌ به خاطر شیرینی که در خود کدو وجود دارد، در دسته‌ خوراک‌های تقریبا شیرین قرار می‌گیرد. در ادامه با مجله دور و نزدیک همراه باشید.

مواد لازم برای کچلیک کوکو

مواد لازم برای کچلیک کوکو

کدو سبز: سه عدد

تخم‌مرغ: چهار عدد

خیار و ماست: به میزان دلخواه

روغن، نمک، فلفل و زردچوبه:به میزان لازم

طرز تهیه کچلیک کوکو

کدو را پوست گرفته و به صورت حلقه‌ای ببرید. کدوهای حلقه‌شده را با روغن داغ، نمک، فلفل و زردچوبه به میران لازم در ماهی‌تابه‌ای تقریبا گود سرخ کنید. تخم‌مرغ‌ها را در ظرفی جداگانه هم بزنید. نمک، فلفل و زردچوبه به اندازه دلخواه خودتان به آن اضافه کنید و بعد آن را بریزید روی کدوهای سرخ‌شده. برای اینکه شکل خوراک‌تان زیباتر شود، پیش از اضافه کردن تخم‌مرغ کدوها را مرتب کف ماهی‌تابه بچینید و بعد تخم‌مرغ را رویش بریزید و بگذارید با شعله کم بپزد.

حواس‌تان باشد که مایع تخم‌مرغ کدوها را به طور کامل بپوشاند چون وقتی برای پختن روی دیگر کوکو ماهی‌تابه را برمی‌گردانید ممکن است، کدوهای حلقه شده از مخلوط جدا شوند و شما نمی‌خواهید این اتفاق برای کوکو بیفتد. برای محکم‌کاری بهتر است بگذارید یک روی کوکو کاملا خودش را بگیرد و طلایی شود، بعد آن را برگردانید. روی دیگر هم که طلایی شد، خوراک شما آماده سرو است.

مازندرانی‌ها این خوراک را با برنج یا نان سرو می‌کنند. اما چاشنی‌‌ای که هرگز در کنار این خوراک فراموش نمی‌شود، ماست و خیار است. سبزی‌خوردن و ترشی هم می‌تواند در کنار این خوراک سرو شود. اما ماست و خیار اجباری است.

 

برای خریدبلیط پرواز داخلی هواپیما به صفحه اصلی وبسایت «دور و نزدیک» مراجعه کنید.